Ile kalorii ma jajko na miękko? Jaja stanowią jeden z filarów naszej diety. Znajdują się w chlebie, w ciastach, ciastkach. Mnogość potraw z jaj zadziwia. Jednak to dobra informacja, ponieważ jaja są pełnowartościowym i smacznym posiłkiem.

Czy jajko na miękko jest zdrowsze niż jajko na twardo?

Jaja są pokarmem dość wysokokalorycznym. Dlatego najlepszą okazją do tego, by je zjadać, jest śniadanie. Niezależnie w jakiej formie zostaną podane, w ciągu dnia z pewnością zostaną spalone.

Mogą zostać podane w formie jajecznicy, omleta, jaja sadzonego, gotowanego na twardo i na miękko. Ostatnie badania pokazują jednak, że to właśnie jaja na miękko są zdrowsze niż te ugotowane na twardo. I dla wielu znacznie smaczniejsze. W czym jajka na miękko przodują?

Według dietetyków mają one więcej wartości odżywczych niż te na twardo. Ma na to wpływ oczywiście długość gotowania. Najkorzystniejszy okres gotowania dla jaja to około 4 minuty, podczas gdy jajo na twardo musi być gotowane co najmniej 10 minut.

Chociaż poddawanie jaj obróbce cieplnej pomaga w wytwarzaniu pewnych pożytecznych składników, zbyt długie gotowanie również nie jest korzystne.

Ile kalorii ma jajko na miękko?

Jajo na miękko ma około 80- 90 kalorii. Wszystko zależy od tego, jak duże jest jajo oraz jakiego gatunku ptaka. Wydaje się, że jajo ma sporo kalorii, lecz tylko pozornie. Jest to wartość idealna na śniadanie dla dziecka w wieku szkolnym, natomiast dwa jaja odpowiadają wartości kalorycznej posiłku, który powinna spożyć dorosła osoba. Ponieważ jajko nie zawiera prawie żadnych węglowodanów, jest posiłkiem o niskim indeksie glikemicznym.

Znajduje się tu dużo białka i tłuszczów, które pozwalają na odsunięcie chwili, w której głód znów zaatakuje na dalszy plan. Dopiero około 3 godziny po posiłku zawierającym jaja głód będzie odczuwalny.

Ponadto jest to posiłek bezmięsny, dopuszczalny do jedzenia przez wegetarian, a jego wartość odżywcza jest porównywalna do zjedzenia kawałka mięsa przyrządzonego w sposób dietetyczny. Dzięki tym właściwościom jaja nadają się dla diety odchudzającej.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.