Ile kalorii ma sałatka warzywna? Sałatka jarzynowa jest nieco dziwnym i eklektycznym daniem, o zaskakująco dobrym smaku. Zrobiona jest z gotowanych warzyw, jaj i innych dodatków. W zależności od nich ma różną kaloryczność.

Czy majonez jest niezdrowy?

Głównym dodatkiem do sałatki warzywnej jest majonez. Opinie na jego temat są podzielone. Jednak podstawowy skład majonezu nie jest on groźny dla zdrowia. Owszem, zawiera dużo tłuszczów, lecz tłuszcze są niezbędne dla utrzymania prawidłowego zdrowia i o ile nie przesadzamy z ich ilością, nie szkodzą, a wręcz pomagają.

Sałatka warzywna jest daniem, którym nie zajadamy się na co dzień, głównie w okresie świątecznym.

Majonez ma wiele korzyści prozdrowotnych, zawiera białko, oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A, D, E. Znajdziemy tu również dużo witamin z grupy B. Warto jednak pamiętać, że najzdrowszy i najsmaczniejszy jest prosty w przygotowaniu majonez domowy.

Składa się zaledwie z czterech składników, nie posiada konserwantów oni substancji wzmacniających smak i zapach, tak jak ma to miejsce w przypadku majonezu kupionego w sklepie.

Ile kalorii ma sałatka warzywna?

Sałatka warzywna z majonezem jest niestety wysokokaloryczna. Porcja 250 gramów z dodatkiem dużej łyżki majonezu to 320 kalorii. Najczęściej majonezu dodaje się do sałatki więcej.

Dlatego taka porcja w tradycyjnej wersji będzie zawierała adekwatnie więcej kalorii. 100 gramów majonezu, czyli około 10 łyżek stołowych, a więc porcja, którą dodaje się do całej sałatki warzywnej to aż prawie 700 kalorii.

A więc majonez stanowi najbardziej kaloryczną część całego dania. Mniej kaloryczne są oczywiście same warzywa. Sałatka warzywa bez dodatku majonezu to w tej samej porcji co z nim zaledwie około 70 kalorii.

Dlatego jeśli chcemy dbać o linię, powinniśmy przyrządzać sałatkę warzywną z niewielką ilością majonezu, lub w ogóle go nie używać. Majonez można zastąpić również na przykład sosem wykonanym na bazie jogurtu naturalnego, co znacząco zmniejsza kaloryczność całej potrawy.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.