Ile kalorii ma jajko sadzone? Jaja sadzone to szybki, smaczny i zdrowy w przygotowaniu przepis na obiad, gdyż znajdują się w lodówce każdego domu, choćby zabrakło innych podstawowych produktów. Czy rzeczywiście mają tyle zalet?

Jak smażenie zmienia potrawy?

Powszechnie wiadomo, że smażenie dodaje kalorii potrawom. Również jajom. Nie chodzi tylko o większą ilość kalorii. Kaloryczność potraw wzrasta, ponieważ tłuszcz z patelni wnika do smażonych produktów i przez to zwiększa kaloryczność. Potrawy smażone za pomocą panierki mają znacznie więcej kalorii, ponieważ jest ona wyjątkowo chłonna.

Relatywnie potrawy smażone krótko mają mniej czasu, by wchłonąć tłuszcz. Tak jest w przypadku jaj sadzonych. Jednak smażenie, chociaż jest najpopularniejszą po gotowaniu formą przygotowania potraw, nie jest zbyt zdrowe.

Tak przygotowane potrawy łatwo przypalić. Stwierdzono, że przypalone potrawy mają działanie rakotwórcze. Ponadto smażone potrawy są ciężej strawne i długo zalegają w żołądku.

Również sam tłuszcz poddawany obróbce cieplnej, a potem mający kontakt z żywnością nie jest zbyt zdrowy, szczególnie jeśli źle dobrany do temperatury i czasu smażenia. Częstym błędem jest na przykład smażenie jaj na oleju roślinnym.

Ile kalorii ma jajko sadzone?

Największe zainteresowanie budzi kaloryczność jaja sadzonego. Jedno jajo sadzone to energia dostarczająca 130 kalorii. Oczywiście jedna dorosła osoba zjada więcej niż jedno jajo, co bez dodatków daje już 260 kalorii.

Dlatego jaja sadzone na obiad można uznać za posiłek dosyć kaloryczny. Wiele zależy również od użytego tłuszczu. Jaja smażone na maśle lub smalcu, tak jak się to zaleca, mogą mieć nawet więcej kalorii.

Do jaj sadzonych dodaje się czasem skwarki. Rezultatem jest, że danie z dwóch jaj ze skwarkami z ziemniakami ma nawet około 600 kalorii, czyli naprawdę dużo jak na jeden posiłek. Również inna forma smażonych jaj, czyli jajecznica jest bardziej kaloryczna niż na przykład jajo gotowane. Jedna porcja zwykłej jajecznicy bez dodatków, smażona na maśle ma 220 kalorii.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.