Ile kalorii ma łyżeczka cukru? Cukier jest jednym z większych uzależnień człowieka, przy tym jednym z najbardziej szkodzących Współcześnie człowiek zjada więcej cukru w ciągu ledwie kilku lat życia, niż jeszcze sto lat temu ludzie przez całe swoje życie.

Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu cukru

Po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości cukru w organizmie człowieka gwałtownie wzrasta poziom glukozy. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśni, lecz czerpana z białego cukru wydziela się zbyt szybko.

W związku z tym już po godzinie dzieje się coś odwrotnego glukoza gwałtownie spada, a człowieka opuszczają siły. Aby się wzmocnić, znów sięga po jakieś łakocie, czekoladę lub baton. Ponadto mózg reaguje na wysokie dawki cukru wydzielaniem serotoniny i dopaminy, hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Stwierdzono, że mózgi osób jedzących dużo słodyczy, by poprawić samopoczucie, przypominają mózgi uzależnionych od narkotyków. W dalszej kolejności dostarczanie ogromnej ilości węglowodanów zakłóca gospodarkę hormonalną.

Powoduje to zaburzenia nastroju, problemy z tarczycą, zaostrzanie się trądziku. U kobiet cukier zaostrza napięcie przedmiesiączkowe oraz złe samopoczucie podczas okresu.

Ile kalorii ma łyżeczka cukru?

Wbrew pozorom cukier nie jest tak kaloryczny, jak można by podejrzewać. Istnieje wiele znacznie bardziej kalorycznych produktów spożywczych, jak na przykład choćby oleje różnego rodzaju.

Tymczasem łyżeczka cukru dodana na przykład do herbaty czy kawy to zaledwie 26 kalorii. Duża łyżka cukru to 46 kalorii. Jednak szkodliwość cukru nie tkwi wcale w tym, ile ma kalorii, a w tym, jakiej jest jakości.

Podczas gdy wiele kalorycznych produktów dostarcza witaminy, mikroelementy, pomaga utrzymać ciało w homeostazie, to cukier nie ma żadnych wartości odżywczych, ani witamin. Nie przedstawia żadnych wartości.

Jest jedynie produktem o bardzo wysokim indeksie glikemicznym, którego stosowanie kończy się dla organizmu rozwinięciem się poważnych chorób. Cukier zakwasza organizm, obniżając odporność.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.