Ile kalorii mają czereśnie? Lato to idealna pora na zajadanie się czereśniami. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do wielu innych owoców pochodzących z egzotycznych krajów, można zrywać się wprost z drzewa i samodzielnie hodować.

Właściwości odżywcze czereśni

Czereśnie zwracają uwagę swoim głęboko rubinowym kolorem. To właśnie jedna z ich największych zalet. Im ciemniejszy owoc, tym wiadomo, że zawiera większą ilość antyutleniaczy.

Czereśnie mają podobne działanie opóźniające starzenie oraz chroniące przed nowotworami jak słynne już czerwone wino. Właśnie ze względu na kolor! W czereśniach ponadto kryje się duża ilość potasu, który wzmacnia i reguluje pracę serca.

Czereśnie powinny jeść osoby mające problemy z sercem w czasie upału, a także małe dzieci. Wszystkim czereśnie pomogą przetrwać największy upał. Oprócz tego są źródłem żelaza, wapnia, magnezu, witamin z grupy B, beta-karotenu.

Mają właściwości oczyszczające organizm i odtruwające go. Są jednak dość ciężkostrawne, dlatego dzieci i osoby starsze, a także kobiety w ciąży nie powinny zjadać ich zbyt dużo.

Ile kalorii mają czereśnie?

Czereśnie, przy wszystkich swoich zaletach, są średnio kaloryczne. Garść czereśni prosto z drzewa to zaledwie 50 kalorii. Szklanka tego przysmaku, czyli 250 ml to już jednak 180 kalorii, czyli całkiem sporo. Dlatego warto uważać, by nie zajadać się czereśniami bez opamiętania.

Wystarczy jedna, maksymalnie dwie porcje tych owoców, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość składników mineralnych oraz witamin. Jak już wspomniano, kupując czereśnie, należy wybierać te najbardziej dojrzałe i najciemniejsze, gdyż one mają najwięcej wartości.

Trzeba je również szybko zjeść, ponieważ takie owoce mogą się popsuć w bardzo szybkim tempie. Ciekawym patentem na zachowanie właściwości czereśni na dłużej jest ich suszenie.

Wymaga jednak wprawy i umiejętności, by partia nie zmarnowała się. Jeśli się uda, to mamy porcję owoców sezonowych na jesień i zimę, można je dodawać do jogurtu naturalnego czy porannej owsianki. Suszone czereśnie są znacznie bardziej kaloryczne, zawierają aż 310 kalorii w 100 gramach.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.