Ile kalorii mają mandarynki Cytrusy, w tym mandarynki są bardzo popularne na polskich stołach. Są pyszne i zdrowe. Popularne twierdzenie głosi również, że zawierają duże ilości witaminy C. Niestety jest to po części mit.

Ile jest witaminy C w mandarynkach?

Powszechne twierdzenie o tym, że w cytrusach, cytrynach, pomarańczach i mandarynkach znajduje się najwięcej witaminy C, nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście owoce te, tak samo jak cytrusy rzeczywiście zawierają witaminę C, lecz wcale nie biją rekordów jeśli chodzi o jej ilość. W mandarynkach znajduje się 26 mg witaminy C na 100 gramów produktu.

Dla porównania w czarnej porzeczce znajdziemy tej witaminy aż 180 mg w takiej samej ilości, a więc nieporównywalnie większą ilość. Z warzyw najwięcej witaminy C posiada papryka czerwona. Jej spore ilości znajdują się również w brukselce, kalafiorze.

Jeśli koniecznie upieramy się, by to właśnie z owoców egzotycznych czerpać największą ilość witaminy C, to znacznie pożyteczniejszym od mandarynek wyborem będą ananasy.

Ile kalorii mają mandarynki

Słodkie owoce mają zwykle dużą ilość kalorii, mandarynki są jednak na szczęście dość nisko kaloryczne. Nadają się one idealnie na słodką przekąskę, ponieważ są niewielkie, łatwo zmieścić je w pojemniku śniadaniowym. W jednym owocu znajduje się ledwo 27 kalorii.

W 100 gramach mandarynek znajdziemy 42 kalorie. Mandarynki zawierają sporą ilość wody, dlatego również nawadniają.

Mandarynki nadają się do przyrządzania pysznych nektarów, smakujących wyśmienicie w upalne dni. Szklanka 250 ml takiego nektaru to kalorie rzędu 100 kalorii. Oznacza to, że na jedną szklankę tego smacznego napoju można sobie pozwolić raz dziennie, nawet będąc na diecie.

Mandarynki to także popularny dodatek do sałatek na słodko. Gdy przyjmujemy gości, lepiej jest przyrządzić przystawki na słodko z mandarynkami, niż podawać znacznie słodsze cukierki, które mają również nieporównywalnie większą ilość kalorii.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.