Ile kalorii mają naleśniki? Ciasto naleśnikowe to smaczne, popularne i łatwe w przygotowaniu danie, które chętnie zjadamy na słodko i na słono. Jest wykorzystywane zarówno jako danie śniadaniowe, jak i obiadowe.

Naleśnik – wartości odżywcze

Naleśniki tradycyjnie wykonywane są z mąki pszennej, a więc w większości składają się z węglowodanów prostych. Można zastąpić mąkę pszenną innym rodzajem, na przykład mąką graham. Ponieważ naleśniki są smażone, zawierają również sporą ilość tłuszczów. Są też źródłem białek. Zatem najbardziej nadają się jako danie na śniadanie niż na późny obiad czy kolację.

Węglowodany dostarczają energii dla mózgu i całego ciała, natomiast białko i tłuszcz hamują poczucie głodu na kilka godzin. Ponadto pierwsza połowa dnia to idealny czas na to, by spalić kalorie uzyskane z takiego posiłku.

W drugiej połowie dnia, gdy organizm szykuje się już do nocnego odpoczynku, a metabolizm spowalnia, takie danie mogłoby być zbyt dużym obciążeniem dla żołądka oraz dostarczyć zbyt dużo energii, co sprzyja przybieraniu na wadze.

Ile kalorii mają naleśniki?

Wiele zależy od sposobu przyrządzenia oraz od zastosowanych dodatków. Jeden naleśnik bez dodatków to 170 kalorii, jeśli naleśniki są smażone na patelni teflonowej z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek. Wartość ta rośnie w przypadku użycia większej ilości tłuszczu.

Smażenie z dodatkiem na przykład masła powoduje, że naleśnik jest bardziej kaloryczny i będzie miał około 200 kalorii. Podobnie większą wartość mają naleśniki z innej niż pszenna mąka. Do tego dochodzą dodatki, najpopularniejszym jest oczywiście dżem.

Naleśnik z dżemem będzie miał około 230 kalorii. Z serkiem wiejskim ten sam naleśnik będzie miał 240 kalorii. Najbardziej kaloryczne będą naleśniki z serem żółtym oraz ciasto naleśnikowe w panierce, czyli popularne krokiety. Tylko jeden będzie miał ponad 300 kalorii.

Warto zwrócić uwagę na to, że mało kto naje się taką ilością. Niektórzy są w stanie zjeść nawet około 10 naleśników. Już standardowa porcja 3 naleśników z dżemem jest dosyć kaloryczna.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.