Ile kalorii mają truskawki? Sezon na truskawki zaczyna się już pod koniec maja i trwa przez całe lato. Są pyszne, rozgrzane słońcem i rozpływają się w ustach. Zajadanie się nimi jest w dobrym tonie, lecz często przysparzają również kilku zbędnych kilogramów.

Co kryje truskawka?

Sezonowa moda na jedzenie truskawek jest zdrowa. Owoce te zawierają multum witamin i mikroelementów. Są doskonałym źródłem potasu i sodu, zatem świetnie wpływają na utrzymanie doskonałej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Są stworzone na upalne, leniwe popołudnia. Oprócz tego truskawki są także źródłem wapnia oraz witamin.

Choć nie są rekordzistami jeśli chodzi o ilość witaminy C, to latem są jej całkiem dobrym źródłem. Mocno dojrzałe owoce są również źródłem bromeliny, naturalnej substancji, która znajduje się również między innymi w ananasie.

Jest to substancja przeciwzapalna i przyśpieszająca gojenie się ran oraz urazów, zmniejsza gorączkę. Truskawki polecane są sportowcom w czasie rekonwalescencji po doznanych kontuzjach i urazach, przyśpieszają ich gojenie się.

Ile kalorii mają truskawki?

Truskawki są słodkie, lecz nie są źródłem wielu kalorii. Szklanka owoców to pochłonięcie energii rzędu zaledwie 42 kalorii. Dlatego zajadanie się truskawkami prosto z krzaka lub zjedzenie kilku garści dziennie nie szkodzi w żaden sposób figurze.

Gorzej zaczyna dziać się, gdy nie przepadamy za samymi truskawkami, a dodajemy do nich różnego rodzaju datki, takie jak na przykład popularna śmietanka i cukier. Takie danie, chociaż pyszne jest wówczas prawdziwą bombą kaloryczną o wartości nawet 250 kalorii.

Łatwo można zmniejszyć tę ilość, zamiast śmietany dodając jogurtu naturalnego lub kefiru, a zamiast cukru zdrowszego zamiennika. Jeśli truskawki są dojrzałe i słodkie, najczęściej nie ma nawet potrzeby dodawania niczego, co dodatkowo osłodzi deser.

Popularne są też zdrowe i sycące koktajle z truskawek i kefiru lub maślanki. Ze względu na dość dużą zawartość błonnika i białka polecane są sportowcom przed i po treningu, by nie zaczynali go z pustym żołądkiem.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.