Ile kalorii ma makrela wędzona? Makrela to jedna z najbardziej popularnych u nas ryb. A jak makrela to z pewnością również wędzona. Taki rodzaj przygotowania jej sprawia, że jest trwalsza niż surowa ryba i ma szansę trafić na stoły nawet tych osób, które mieszkają daleko od morza.

Makrela – właściwości

Zaleca się spożywanie ryb morskich, ponieważ są naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych. Ryby morskie to także źródło takich mikroelementów jak selen, jod, cynk, a także witaminy, w tym ważna dla zdrowia witamina B12.

Na wespół z kwasami tłuszczowymi składniki te wpływają na rozwinięcie wysokiej odporności przeciw chorobom, również u dzieci. Makrela zawiera także wapń oraz witaminę D, co pomaga im rosnąć zdrowo.

Kwasy wspomagają natomiast rozwój intelektualny, a u dorosłych i starszych osób poprawiają funkcje mózgu, pomagają pozbyć się problemów z pamięcią, demencją, opóźniają rozwój choroby Alzheimera. Jednak gdy to tylko możliwie dobrze jest wybierać rybę w postaci świeżej.

Wędzona ryba często jest pozbawiona niektórych ważnych składników odżywczych, a ryba z puszki zawiera dodatek Bisfenolu A, groźnego dla układu hormonalnego, powodującego zaburzenia jego pracy.

Ile kalorii ma makrela wędzona?

Makrela wędzona zawiera dużo tłuszczu, a więc jest kaloryczna. Jedna makrela wędzona, średniej wielkości, czyli długości dłoni, to około 300 kalorii. Wydaje się dużo, lecz produkt ten nie wpływa tak negatywnie na sylwetkę jak taka sama wartość kaloryczna czerpana z węglowodanów.

Wbrew obiegowej opinii to nie tłuszcz powoduje kłopoty w dopinaniu nowych spodni, ale właśnie węglowodany, które zamieniają się w tłuszcz.

Zjadanie tłustych potraw od czasu do czasu jest wskazane, nawet jeśli zawierają dużo kalorii. Taki posiłek z pewnością nie sprawi, że nagle przybędzie kilka kilogramów. Jedzenie makreli wędzonej, a także innych tłustych ryb jest wskazane, gdyż właśnie w tłuszczu rozpuszczają się niezbędne do życia witaminy, A, D, E, K.

Osoby mieszkające w okolicy mórz lub przebywające tam powinny kupować świeże i wędzone ryby.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.