Kolka niemowlęca to przypadłość spędzająca sen z powiek zarówno rodzicom, jak i ich rodzinom. Przydarza się dużej części maluchów i pojawia się pomiędzy trzecim a piątym miesiącem ich życia.
Dla wielu rodziców częsty płacz, a nawet krzyk dziecka, jest trudny do zniesienia, dlatego szukają sposobów na zapobieganie problemowi. Czy jednak można wyeliminować kolki u noworodków? Odpowiedzi na to pytanie pomoże udzielić dokładna analiza zjawiska.
Kolka niemowlęca, smutek czy zmęczenie? Jak rozróżnić płacz dziecka
Spis treści
Długa lista przyczyn płaczu u małego dziecka sprawia, że w niektórych przypadkach trudno określić, co wywołuje niepokój malucha. Zdarza się bowiem, że maleństwo, poprzez krzyk i łzy, demonstruje swoje zmęczenie czy niezadowolenie. W ten sam sposób dziecko sygnalizuje także to, że jest głodne lub potrzebuje bliskości rodzica.
Atak płaczu zwiastuje również kolkę niemowlęcą. Można ją zdiagnozować, jeśli dziecko nie uspokaja się po nakarmieniu i przytuleniu. Ponadto w przypadku kolki płacz maleństwa jest głośniejszy niż zazwyczaj, a twarz dziecka przybiera zaczerwieniony odcień. Ponadto niemowlę męczone kolką prostuje nóżki i podciąga kolanka do brzuszka, a także mocno zaciska pięści.
Typowym objawem kolki u dzieci jest też odchodzenie gazów oraz chwilowe uspokojenie i ponowny atak płaczu. W czasie napadu tej przypadłości dziecko wygląda na cierpiące.
Warto też dodać, że ataki kolki występują zazwyczaj o tej samej porze (codziennie, najczęściej po wieczornym karmieniu). Jeśli wspomniane objawy pojawiają się więc regularnie, można przypuszczać, że dziecku dokucza kolka niemowlęca.
Najczęstsze przyczyny kolki u noworodków
Analiza przyczyn kolek u dzieci pozwoli udzielić odpowiedzi na pytanie, czy można wyeliminować te uciążliwe dolegliwości wieku niemowlęcego. Według specjalistów jednym z często spotykanych powodów ataku kolki jest wrodzona nietolerancja mleka krowiego i laktozy, co sprawia, że po każdym spożyciu wspomnianych produktów, dziecko odczuwa silny skurcz i ból brzuszka.
Ponadto za występowanie kolki może odpowiadać refluks, czyli nadmierne cofanie się mleka z żołądka do przełyku. Te zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego również są odpowiedzialne za powstawanie bólu w jamie brzusznej. Warto wiedzieć, że ogólną przyczyną występowania kolek jest niedojrzałość układu trawiennego i nerwowego.
Właśnie z tego powodu pojawiają się wspomniane wyżej dolegliwości. Towarzyszy im też nadmierne wydzielanie gazów będące powodem bólu, a także brak odporności na bodźce ze strony otoczenia – światło i głosy mogą być przyczyną reakcji psychosomatycznych, czego objawem może być kolka niemowlęca.
Kolka niemowlęca – czy można jej zapobiec?
Niejasne i niejednoznaczne przyczyny dolegliwości u maluchów sprawiają, że nie ma recepty na zupełne wyeliminowanie kolki niemowlęcej pojawiającej się w pierwszych miesiącach życia maleństwa.
Z powodzeniem można natomiast ograniczać częstotliwość jej występowania. Równie sprawnie udaje się łagodzenie objawów, choć to tylko leczenie powierzchowne. Przed rodzicami dzieci cierpiących na kolki stoi trudne zadanie, jednak wiedza i odpowiednie przygotowanie pozwolą rodzinie przetrwać ten trudny czas.
Jednym ze sposobów zapobiegania kolce jest ustalenie stałego rytmu dnia, dzięki któremu dziecko czuje się bezpieczniej i pewniej. Wprowadzenie regularnych godzin drzemek, posiłków i spacerów ograniczy bowiem stres u malucha oraz zapobiegnie jego somatyzowaniu. Poza tym w niektórych przypadkach może pomóc szum suszarki lub uruchomienie tzw. Misia Szumisia. Jednostajny dźwięk powinien uspokoić dziecko.
Gdy kolki u noworodków to codzienność
Kolkom u noworodków nie można zapobiec, jednak można ograniczać częstotliwość ich występowania. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, co zrobić, gdy dolegliwości się pojawią. Jednym z najważniejszych punktów radzenia sobie z kolką jest uspokojenie dziecka.
Gdy pojawia się atak płaczu, warto więc wziąć malucha na ręce, przytulać go i kołysać. Konieczne jest zachowanie spokoju – panika i nerwy rodzica przełożą się bowiem na zdenerwowanie dziecka. Kiedy dziecko nieco się uspokoi, pora na kolejne działania. Warto wykonać masaż plecków poprzez położenie dziecka na brzuszku i delikatne masowanie go palcami.
Dzięki temu brzuszek zostanie uciśnięty, co ułatwi pozbycie się gazów zgromadzonych w jelitach. Równie dobrze sprawdzi się ułożenie malucha na pleckach i przyciąganie jego kolan do brzuszka.
W czasie ataku kolki pomocny będą także ciepłe okłady na brzuszek. Trzeba jednak wykonywać je bardzo ostrożnie, by nie poparzyć maleństwa. W tym celu warto rozgrzać pieluszkę żelazkiem i umieścić ją na brzuszku dziecka.
Można również sięgnąć po gotowe poduszeczki żelowe dostępne w aptekach oraz popularne ostatnio termofory z pestkami wiśni. Poza tym dobrym sposobem radzenia sobie z kolką jest kąpiel w ciepłej wodzie – to powinno rozluźnić skurczone mięśnie i przynieść dziecku ulgę.
Sposobem ograniczania uciążliwych dolegliwości jest też karmienie maleństwa specjalną butelką antykolkową. Naczynie zostało skonstruowane tak, by ograniczać dostawanie się powietrza do układu pokarmowego dziecka, dzięki czemu ilość gazów w jelitach jest mniejsza i rzadziej powoduje przykre dolegliwości.
Leczenie kolki u dzieci
Leczenie kolki u małych dzieci przybiera charakter przede wszystkim objawowy. Całkowite wyeliminowanie dolegliwości jest bowiem niemożliwe. Możliwe jest natomiast wyeliminowanie niektórych przyczyn kolek, np. refluksu. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzone cofanie się treści pokarmowych, lekarz może zalecić podawanie leków przeciw refluksowi.
Ponadto w czasie kolek pomogą herbatki ziołowe. Najskuteczniejsze będą napary z rumianku, kopru i mięty. Równie dobrze sprawdzi się woda koperkowa, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej skład, ponieważ może zawierać alkohol i fenobarbital. Z pomocą w dolegliwościach przyjdą farmaceutyki, m.in. krople przeciw kolkowe, które złagodzą uporczywe objawy.
Choć wyleczenie kolki i jej zapobieganie nie jest możliwe, warto poznać mechanizm powstawania dolegliwości, by jak najbardziej ograniczyć ich pojawianie się. Ponadto odpowiednia wiedza pozwoli rodzicom na zachowanie spokoju w czasie ataku płaczu u dziecka i ułatwi przetrwanie tego niełatwego okresu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: