Twoje włosy są osłabione i wypadają, a ich końcówki rozdwajają się? Zmagasz się z szorstką skórą? Chciałabyś wzmocnić swoje kruche paznokcie? A może zagęścić i odżywić rzęsy i brwi?
Istnieje remedium na wszystkie te problemy, a jest nim olej rycynowy. Dowiedz się, czym jest i jak go stosować, by cieszyć się zdrowo wyglądającymi włosami, rzęsami, paznokciami i skórą.
Co to jest olej rycynowy i z czego się go wytwarza?
Spis treści
Dobrej jakości olej rycynowy jest wytwarzany metodą tłoczenia na zimno nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity. Pozyskany olej wygotowuje się później w wodzie, by unieszkodliwić toksyczne substancje w nim zawarte. Jak wygląda olej rycynowy? Jest gęsty i bezbarwny lub o lekko żółtym zabarwieniu.
Stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tokoferoli, co nadaje mu właściwości nawilżające, zmiękczające, wygładzające i nabłyszczające. Może być stosowany do skóry twarzy i ciała, a także w pielęgnacji paznokci, włosów, rzęs i brwi.
Niezależnie od celu zastosowania, zwracaj zawsze uwagę na jakość produktu. Kupuj olej rycynowy zimnotłoczony Ph. Eur. tylko w sprawdzonych sklepach gwarantujących olej najlepszej jakości ze sprawdzonego źródła, np. w Ecospa.
Olej rycynowy na włosy – remedium na wypadające kosmyki
Olej rycynowy wspaniale poprawia kondycję włosów. Zapobiegania ich wypadaniu, przyspiesza porost oraz sprzyja wyrastaniu nowych. Nakładany na końcówki, przeciwdziała ich rozdwajaniu się i łamaniu. Wygładza łuski włosów, sprawiając, że stają się gładkie, błyszczące i miłe w dotyku.
Jak zastosować olej rycynowy na włosy? Najprostszym sposobem jest dodanie go do swojej ulubionej odżywki lub gotowej maski do włosów. Możesz również wcierać go bezpośrednio na końcówki swoich kosmyków lub pokusić się o przygotowanie domowej maski do włosów z tym składnikiem.
Najprostszy przepis na taki kosmetyk? Połącz dwie łyżki oleju rycynowego z dwoma żółtkami jaj oraz sokiem z połówki cytryny. Nałóż miksturę na włosy na 30-60 minut, a potem umyj włosy jak zwykle.
Olej rycynowy na rzęsy i brwi – gdy marzysz o ich zagęszczeniu
Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu rzęs i brwi, zastosuj olej rycynowy jako odżywkę. Olej ten pobudza cebulki włosów do wzrostu – nie tylko tych na głowie. Rzęsy i brwi staną się gęstsze i zregenerowane.
Nakładaj olej rycynowy na rzęsy i brwi za pomocą szczoteczki po zużytym tuszu do rzęs lub szczoteczką do zębów. Rób to codziennie i regularnie, a efekty działania oleju po kilku tygodniach miło cię zaskoczą.
Olej rycynowy do paznokci – gdy potrzebują regeneracji
Twoje paznokcie są cienkie i łamią się lub są zniszczone po stylizacji, np. manicure hybrydowym? Olej rycynowy świetnie je zregeneruje i wzmocni. Nakładaj codziennie po kilka kropel na paznokcie i skórki, wykonując kilkuminutowy masaż.
Olej możesz zmieszać z sokiem z cytryny, by uzyskać dodatkowe właściwości rozjaśniające. Efekty zobaczysz po kilku tygodniach systematycznego używania.
Olej rycynowy do twarzy i ciała – chroni, nawilża i oczyszcza
Olej rycynowy doskonale nawilża, zmiękcza i natłuszcza skórę. Możesz go używać zarówno do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Jego właściwości ochronne i natłuszczające sprawiają, że doskonale sprawdzi się jako zewnętrzna warstwa ochronna na skórze w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, np. mrozu.
Olej rycynowy stanowi również główny składnik mikstury myjącej w metodzie OCM, czyli myciu olejem – to sposób oczyszczania twarzy opierający się na zasadzie, że tłuszcz zmywa tłuszcz.
Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia takie jak resztki makijażu, kurz i pot są usuwane ze skóry. Wykorzystuje się tutaj mieszankę olejową składającą się właśnie z oleju rycynowego i innego oleju, np. arganowego, ze słodkich migdałów, z pestek malin lub moreli.
Olej rycynowy możesz dodawać również do gotowych kosmetyków, np. kremów lub do własnoręcznie tworzonych receptur: kremów, balsamów, maseczek, pomadek do ust. Nałożony na spierzchnięte dłonie, kolana, łokcie i pięty, wygładzi je.
Podobne:
- Olejek rycynowy na brwi [FOTO instrukcja]
- Olejek rycynowy na rzęsy [FOTO instrukcja]
- Olejek rycynowy i jego szerokie zastosowanie
- Włosy zniszczone po przedłużaniu, co robić?
- Jakie właściwości ma olej abisyński?
- Czy sztuczne rzęsy niszczą naturalne?