Dziś opiszemy jakie kwiaty doniczkowe warto mieć w domu! Większość z Nas czuje dumę, gdy domowe parapety zastawione są przeróżnymi gatunkami kwiatów, które cieszą oko, uzdatniają powietrze w domu i ozdabiają wnętrze.

Oprócz funkcji dekoracyjnej wiele roślin ma właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Poniżej przedstawiamy listę kwiatów, które warto mieć w domu.

Kwiaty doniczkowe które warto mieć w domu!

kwiaty-doniczkowe
Kwiaty doniczkowe
  1. Aloes

Jest znany przede wszystkim z soku aloesowego, który może być wykorzystywany np. do leczenia ran, problemów skórnych czy wzmocnienia odporności. Oprócz tego, roślina skutecznie filtruje powietrze, absorbując z niego około 90% formaldehydu, środka używanego m.in. w lakierach do paznokci, dezodorantach czy papierosach. W nocy aloes pobiera dwutlenek węgla, zastępując go tlenem, więc warto postawić go w sypialni.

  1. Paproć

Powszechnie znana roślina o pięknym odcieniu zieleni, który uspokaja i odpręża. Oprócz tego, paproć zwiększa poziom wilgoci w powietrzu i usuwa zanieczyszczenia. Skutecznie pochłania niebezpieczne toksyny wydzielane z wykładzin, tapet ściennych, farb czy mebli. Paproć powinna stać w pokoju niedaleko komputera bądź telewizora, bo oczyszcza pomieszczenie ze szkodliwego promieniowania. Przy właściwej pielęgnacji okazem paprotki można się cieszyć 10-12 lat.

  1. Skrzydłokwiat

Kwiat oczyszczający powietrze z wielu szkodliwych substancji, np. alkoholu, acetonu i benzenu. Wspaniale sprawdza się też obok sprzętu elektronicznego, ponieważ podobnie jak paproć, pochłania promieniowanie. Skrzydłokwiat nie wymaga specjalnej pielęgnacji i nadaje się do każdego pomieszczenia w domu.

  1. Geranium

Roślina przypominająca z wyglądu pelargonię, ma jednak bogatsze od niej właściwości. Olejek z liści ma różnorakie zastosowania, począwszy od kuchni, aż po medycynę (wspomaganie leczenia reumatyzmu czy infekcji ucha). Zapach rośliny działa odstraszająco na komary, równoważy gospodarkę hormonalną, łagodzi stres, ułatwia zasypianie i działa antydepresyjnie. To tylko niektóre z jej zalet.

  1. Begonia

Cieszy oko pięknymi kwiatami, jednocześnie pochłaniając z pomieszczenia szkodliwe substancje i zarazki, co sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Najlepiej umieścić ją w sypialni osób chorych, starszych lub podatnych na infekcje. Ponadto jej zapach ma działanie antydepresyjne i dzięki niemu begonia jest nazywana kwiatem na dobry nastrój.

  1. Storczyk

Roślina kojarzona przede wszystkim z pokaźnymi kwiatami, występującymi w wielu kolorach. Jest idealna jako prezent na wiele okazji, nie tylko ze względu na wygląd, a także właściwości oczyszczające (pochłania aldehyd mrówkowy, aceton i chloroform). Ponadto skutecznie nawilża powietrze.

  1. Sansewieria (wężownica)

Roślina, która bywa też nazywana “językiem teściowej”, jest bardzo łatwa w hodowli i odporna. Sansewieria oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i dwutlenku węgla w nocy. 6 do 8 dużych sztuk wężownicy na osobę zapewni czyste powietrze w pomieszczeniu zamkniętym.

  1. Kaktusy

Mało wymagające rośliny, które skutecznie jonizują i oczyszczają powietrze z bakterii czy szkodliwych substancji. Warto wybierać gatunki z długimi kolcami i umieszczać je w sypialni.

  1. Figowiec Benjamina

Fikus oczyszcza powietrze z większości toksyn, zwłaszcza formaldehydu, benzenu i amoniaku. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i dobrze znosi słabe oświetlenie, można więc spokojnie ustawić go w zacienionej części domu.

  1. Zielistka

Roślina idealna do pomieszczeń, w których pali się papierosy. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu, substancji znajdujących się w dymie. Usuwa również tlenek węgla (czad) i chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Mam nadzieję, że powyższa lista zachęci Was do nabycia nowych gatunków roślin, które oprócz walorów dekoracyjnych mają mnóstwo innych właściwości. Obecność kwiatów w domu na pewno nie zaszkodzi, a z całą pewnością pozytywnie wpłynie na jakość powietrza i samopoczucie domowników.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Od zawsze lubiłam pisać i cieszę się, że mogę to wykorzystywać. Moje zainteresowania nie są ściśle sprecyzowane i wciąż szukam dla siebie jak najlepszej drogi. Lubię odpoczynek na świeżym powietrzu, gotowanie i dobrą książkę. Kontakt: paulajakubasik@gmail.com