Dziś dowiesz się jak powinno wyglądać leczenie anemii naturalnymi sposobami. Anemia, zwana właściwie niedokrwistością jest patologicznym stanem naszego organizmu, kiedy to liczba krwinek czerwonych (erytrocytów) ulega znacznemu zmniejszeniu. Anemia sama w sobie nie stanowi jednak choroby, a jest jej objawem. Gdy podczas profilaktycznych badań krwi zauważysz obniżony poziom erytrocytów konieczna będzie konsultacja z lekarzem, który skieruje Cię na odpowiednie badania, umożliwiające postawienie stosownej diagnozy.

Jednak podczas wyszukiwania powodów obniżonego hematokrytu wcale nie musisz się godzić na nieprzyjemne skutki anemii jak między innymi bóle głowy, senność czy nadmierna drażliwość.

Przedstawię Ci  dzisiaj, jak w prosty sposób możesz podnieść poziom czerwonych krwinek, tym samym żegnając się z nieprzyjemnościami spowodowanymi niedokrwistością.

Jakich produktów unikać w anemii?

anemia
Czy dolega Ci anemia?

Lekarze przy wykryciu niedokrwistości bardzo chętnie przepisują tabletki zawierające wysokie stężenie żelaza.

Jednak należy pamiętać, że produkty syntetyczne oferowane przez koncerny farmaceutyczne są znacznie mniej skuteczne niż te, które możemy samodzielnie dostarczyć spożywając odpowiednie produkty.

Jednak zanim do tego dojdziemy musisz wiedzieć, co sprawia, że pozbywamy się żelaza z organizmu. Poniżej przedstawiam listę produktów, które utrudniają absorpcję pierwiastku odpowiedzialnego za wspieranie procesów krwiotwórczych:

  • kawa i czarna herbata
  • produkty owsiane i otręby
  • mleko krowie i sojowe

Jak widzisz lista wcale nie jest długa, a i nie musisz całkowicie rezygnować ze wskazanych produktów. Jeśli jednak zostanie u Ciebie zdiagnozowana anemia powinnaś się zastanowić nad ograniczeniem ich spożywania.

Co jeść mając anemię?

Na szczęście lista produktów stanowiących bogate źródło żelaza, a dodatkowo zawierających produkty wspierające jego wchłanianie jest znacznie dłuższa. Znajdziesz na niej wyjątkowe rarytasy, a także produkty, za którymi nie wszyscy przepadają.

żywność-na-anemie-co-jeść
Oto co należy jeść na anemię!

Jedno jest pewnie, regularne spożywanie produktów z tej listy sprawi, że Twój organizm szybciej „wyprodukuje” brakujące krwinki czerwone. Po co zatem powinnaś sięgać?

Czerwone i krwiste mięso

Od wielu lat panuje powszechny mit, że szpinak jest najlepszym produktem wspierającym procesy krwiotwórcze. Rzeczywiście posiada on stosunkowo wysoki poziom żelaza, jednak zdecydowanie nie jest on numerem jeden.

Na pierwszej pozycji znajduje się czerwone i krwiste mięso, w tym wołowina, wątróbka i kaszanka.

Produkty te są zdecydowanie najlepiej przyswajalne, jednak nie da się ukryć, że nie każdy za nimi przepada (jak ja). Warto jednak czasem się przemóc i zjeść taką bombę żelaza, ponieważ znacznie szybciej uporasz się z objawami choroby.

Wybrane warzywa i owoce

Choć wszystkie warzywa i owoce są zdrowe dla naszego organizmu część z nich jest szczególnie polecana przy niedokrwistości. W chorobie tej należy pamiętać o dostarczeniu sobie odpowiedniej dawki witaminy C, ponieważ pozwala ona nawet kilkukrotnie podnieść przyswajalność żelaza.

Warto zatem sięgać po natkę pietruszki, czarną porzeczkę, paprykę i różnego rodzaju cytrusy (nie musi to być cytryna). Wszystkie te owoce regularnie spożywane, między posiłkami, albo w formie deseru sprawią, że znacznie szybciej Twój organizm upora się z chorobą.

Dodatkowo możesz również sięgać po warzywa bogate w żelazo. Wśród nich powinnaś przede wszystkim sięgnąć po groch, białą fasolę i soję. Przygotowując sałatkę z grochu, natki pietruszki i papryki zapewnisz sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów, która od razu postawi Cię na nogi.

Coś słodkiego

kostka-gorzkiej-czekolady-na-anemie
A może kostka gorzkiej czekolady na anemię?

Gorzka czekolada może nie jest naszym ulubionym łakociem, ale nie można jej odmówić jednego. Posiada wysokie stężenie żelaza, dlatego pomaga szybko wrócić do pełni sił. Czekolada jest szczególnie polecana w przypadku nagłego osłabnięcia, ponieważ za sprawą zawartych w niej cukrów sprawia, że poziom energii znacznie się podnosi, przez co mamy siłę by przenosić góry.

Jeśli więc cierpisz na anemię możesz sobie pozwolić na odrobinę słabości i każdego dnia zjeść kostkę gorzkiej czekolady ( zobacz ile kalorii ma kostka czekolady). Pamiętaj jednak, aby wybierać czekoladę o jak najwyższej zawartości kakao.

Dostępne w sklepach czekolady mleczne często stanowią tzw. wyrób czekoladopodobny, który niestety nie zachowuje swoich właściwości wspierających procesy krwiotwórcze. Koniecznie sprawdź rodzaje czekolady aby wiedzieć jaką czekoladę kupować!

Co jeszcze jeść na leczenie anemii?

Dieta u osób cierpiących na anemię nie musi być uboga. Możesz jeść w zasadzie wszystko, jednak warto pamiętać o tym, by dodatkowo do swojego jadłospisu wprowadzić produkty bogate w żelazo, witaminę C i kwas foliowy. Możesz zatem zdecydować się na:

  • owoce morza
  • szpinak
  • białko kurze, w tym mięso i jaja
  • śliwki
  • ciecierzycę

Dodatkowo możesz swoje dania doprawiać licznymi ziołami, wspierającymi procesy krwiotwórcze:

  • kminek
  • suszone oregano
  • bazylię
  • rozmaryn

Choć wpis ten dedykowany jest głównie osobom cierpiącym na anemię, z pewnością przyda się również wszystkim dawcom krwi.

Jeśli regularnie oddajesz krew musisz zadbać o to, by zapewnić odpowiedni poziom hemoglobiny. Spożywając posiłki ze wskazanej listy Twój organizm znacznie szybciej odbuduje właściwy poziom krwi.

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. Dieta może stać się w ciąży sposobem leczenia lub chociaż łagodzenia objawów. Tak wielu z nas o tym nie wie, ale dobry dietetyk kliniczny potrafi dosłownie zdziałać cuda. Przy moim problemie przygotowują mi jednocześnie zdrową i pyszną dietę. Naprawdę kocham niektóre z przepisów, które dostałam od Foodwise. Zwłaszcza przy anemii warto pamiętać o tym, żeby zadbać o swoją dietę w ciąży.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.