Jakie objawy ma łupież tłusty (łojotokowy)? najczęściej są to: uciążliwe swędzenie skóry głowy i obecność na grzebieniu tłustych, żółtych łusek skóry. Jeśli zaobserwowałaś u siebie takie objawy, to nie panikuj! Za chwilę dowiesz się jak wyleczyć łupież łojotokowy 3 sposobami, one naprawdę działają, bo zostały sprawdzone przez tysiące osób!

Co to jest łupież tłusty (łojotokowy)?

łupież-tłusty

Łupież tłusty powodują drożdżaki o nazwie: Malessezia Furfur. Ten rodzaj łupieżu, tak naprawdę wcale nie wygląda jak prawdziwy pospolity łupież, objawy tego łupieżu, to obecność białych i suchych płatków na ubraniach, natomiast łupież łojotokowy, to małe żółte i do tego tłuste kuleczki lub łuski.

Łupież ten najczęściej zauważysz po czesaniu włosów grzebieniem. Żółte kuleczki osadzają się na jego kolcach i można dostrzec je gołym okiem.

 Łupież tłusty – powstawanie

Powstawanie łupieżu łojotokowego (tłustego), wywołane jest nadprodukcją gruczołów łojowych na skórze głowy. Nadmierna produkcja łoju sprzyja rozmnażaniu się drożdżaków, których to właśnie ulubionym pożywieniem jest łój (tłuszcz). Jednak, prawdziwe problemy sprawiają odchody (efekt przemiany materii) tychże bakterii. Bardzo silnie drażnią skórę głowy.

Reakcja podrażnionej skóry głowy jest natychmiastowa, skóra na głowie zaczyna się dość intensywnie łuszczyć.

Zwiększona produkcja łoju na głowie, bardzo często jest efektem problemów hormonalnych.

Jak leczyć łupież łojotokowy?

łupież-łojotokowy

1. Szampon na łupież tłusty – łojotokowy

Leczenie łupieżu tłustego zacznij od wyboru dobrego szamponu, jakie cechy powinien posiadać taki szampon?

  • musi ograniczać wydzielanie sebum
  • musi zawierać środki przeciwgrzybiczne
  • oczyści skórę głowy
  • wyleczy stany zapalne na skórze głowy i złagodzi stan zapalny!

Dobry szampon na łupież łojotokowy powinien zawierać cynk oraz siarkę! Oba te składniki ograniczą wydzielanie sebum na skórze głowy, dzięki czemu drożdżaki nie będą miały czego konsumować!

Kolejne składniki jakie powinien zawierać szampon na łupież tłusty, to:

  • aloes
  • alantoina
  • pantenol

Wszystkie 3 składniki “wyciszą” skórę głowy i złagodzą jej stan zapalny, co bardzo pozytywnie wpłynie na stan włosów i cebulek włosowych, bo one też przecież “cierpią”.

Lipoglicyna (caprolyl glycine) – ważny środek przeciwgrzybiczny!

Właściwy szampon na łupież tłusty powinien zawierać także ten składnik! Lipoglicyna jest aminokwasem łączącym w sobie kwas z oleju kokosowego oraz glicynę.

Działanie lipoglicyny spowoduje zmniejszenie się liczby drożdżaków, które odpowiedzialne są za powstanie łupieżu łojotokowego. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

Kwas salicylowy

Kwas ten zaprzestanie rozmnażaniu się drożdżaków, poprzez oczyszczenie skóry głowy z łoju i martwego naskórka.

2. Właściwa dieta!

Objawy łupieżu łojotokowego możesz również zmniejszyć, stosując właściwą dietę! Włącz do diety żywność zawierającą cynk, wzmocnisz tym samym odporność swojego organizmu i przyspieszysz proces naprawczy skóry głowy!

Warto także sięgnąć po żywność która zawiera selen. Właściwości selenu bardzo bardzo szerokie, ale co to nas interesuje to, jego właściwości przeciwgrzybicze.

Im szybciej włączysz do diety składniki które wymieniłam, tym szybciej pozbędziesz się drożdżaków ze skóry głowy!

3. Wyregulowanie hormonów?

Wahania hormonalne o których wcześniej pisałam, są bardzo często przyczyną nadmiernego wydzielania się łoju na skórze głowy. Warto zrobić sobie badania hormonalne, aby wykluczyć lub zdiagnozować obecność tłustego łupieżu.

Zwiększone i przyspieszone wydzielanie testosteronu (tak, my kobiety też mamy ten hormon), bezpośrednio wpływa na powiększenie się gruczołów łojowych!

UWAGA: Musisz pamiętać, że nadmierna ilość wytwarzanego łoju na skórze głowy i powiększone gruczoły łojowe, są charakterystyczne dla łojotokowego zapalenia skóry! Więc takie objawy łupieżu mogą wprowadzić Cię w błąd!

…jak je odróżnić?

To dość proste! łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy swędzenie skóry głowy i czerwone place na jej powierzchni.

Jeśli nie masz takich objawów, to cierpisz jedynie łupież łojotokowy!

Domowe sposoby na łupież tłusty

napar-z-ziół-na-włosy

Oprócz wspomnianych wcześniej sposobów na łupież tłusty, możesz zastosować płukanki i napary z ziół. Oto co najczęściej powoduje poprawę skóry głowy:

Konsekwencje nieleczonego łupieżu łojotokowego

Na szczęście, oprócz złego stanu włosów i kiepskiego samopoczucia, obecność tego rodzaju łupieżu, nie niesie za sobą poważnych zagrożeń i konsekwencji zdrowotnych!

Jednak same problemy natury estetycznej powodują ogromny dyskomfort i kompleksy. Tłuste włosy i żółty łupież to nie wszystko, w wyniku zaistniałego stanu zapalnego skóry głowy, bardzo często dochodzi do wypadania włosów.

W skrajnych przypadkach, może dojść do nieodwracalnego obumarcia cebulek włosowych i nieodwracalnego łysienia.

Dlatego, tak ważne jest szybkie rozpoznanie rodzaju łupieżu i jeszcze szybsze jego leczenie!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

2 KOMENTARZE

  1. Ja od paru tygodni używam do mycia włosów szampon przeciwłupieżowy pirolam i wreszcie zaczynam widzieć różnicę, bo łupieżu jest zdecydowanie mniej

  2. karolcia, a jak często myjesz włosy tym szamponem? Może za rzadko. Bo ja słyszałam, że nawet w ciągu dwóch tygodni łupież całkowicie znika jak się pirolam stosuje.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.