Marchewka – kalorie. Marchew to jeden z podstawowych składników większości zup, sosów i dań. Jest wyjątkowym warzywem ze względu na wysoką zawartość witaminy A.

Marchew – właściwości

Witamina A, a właściwie beta-karoten w marchwi pozwala na utrzymanie zdrowego wzroku oraz pięknej cery. Ten, kto zjada marchew w dużych ilościach, zauważa, że skóra nabiera brązowego odcienia. Ponadto naskórek delikatnie łuszczy się, pozwalając usunąć stare jego warstwy i odżywić nowe. Oprócz tego jest znanym antyoksydantem.

Wpływ marchwi na urodę był już wielokrotnie tematem dyskusji. Ale marchew to nie tylko sam beta-karoten. Na niedobory tej witaminy człowiek cierpi na szczęście wyjątkowo rzadko, bowiem mamy jej zapasy nawet na kilka lat.

Oprócz witaminy A w marchwi znajdują się także witaminy z grupy B, oraz kwas foliowy. Znajdziemy tu również dużą ilość składników mineralnych takich jak potas, żelazo, sód, miedź, fosfor, a także jod odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy.

Regularne jedzenie marchewki pozwala zwiększyć odporność na alergie, a także przygotowuje skórę na kontakt z promieniowaniem UV.

Marchewka – kalorie

Mimo iż marchew ma charakterystyczny, słodki smak, co sugeruje, iż zawiera dużo cukrów, jest bardzo mało kaloryczna. Marchew długości dłoni to zaledwie 10 kalorii! Natomiast  starta na tarce z dużymi okami marchew w szklance 250 ml to około 30 kalorii.

Marchewkę można zatem bez obaw chrupać przez cały dzień lub spożywać soki z marchwi bez dodatku cukru, świeżo wyciskane. Soki zagęszczone kupowane w sklepie nie są dobrym wyborem, ponieważ zawierają dodatek cukru.

Trzeba również uważać na marchew z dodatkiem tłuszczu. Szklanka zasmażanej na patelni marchwi to już ponad 200 kalorii. A marchew z groszkiem z masłem to około 100 kalorii, podczas gdy to danie bez dodatków, czyli sama marchewka z groszkiem to 60 kalorii.

Ciasta i batony marchewkowe są także dość zdradliwe na diecie, to nawet 130 kalorii w jednym batonie i kawałku ciasta. Jednak zjadane od czasu do czasu są smaczne i sycące ze względu na zawartość pektyn.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.