Winogrona – kalorie. Winogrona to rośliny szeroko wykorzystywane w celach spożywczych, do produkcji alkoholi oraz jako ozdoba. Istnieje wiele odmian owoców.

Właściwości odżywcze winogron

Najbardziej znane są dwie odmiany winogron, czyli winogrona białe i czarne. Pod względem odżywczym bardziej pożyteczne są te drugie. Z nich właśnie wytwarza się słynne czerwone wino.

Według wielu źródeł naukowych wino ma właściwości pomagające chronić przed rakiem. Wszystko zawdzięcza właśnie swojej ciemnej barwie. Oznacza ona, że znajduje się w nim dużo antocyjanów o właściwościach silnie przeciwutleniających.

Natomiast w winogronach prosto z krzewu te substancje są bardziej aktywne, ponieważ nie zostały poddane żadnemu procesowi przeróbki. Ale w winogronach kryje się znacznie więcej pożytecznych mikroelementów i witamin.

Znajdziemy tu między innymi potas, fosfor, wapń, magnez, miedź, cynk, chrom, sód, a nawet mangan i bor, pierwiastki śladowe, na których niedobory cierpi większość ludzi. Witaminy w winogronach to witamina A, C, a także witaminy z grupy B.

Winogrona – kalorie

Winogrona zawierają sporą ilość węglowodanów. Po wysuszeniu uzyskiwane są z nich rodzynki, które są bardzo słodkie i wysoko kaloryczne. Mniej kaloryczne są świeże winogrona.

Garść winogrona o niewielkich owocach w ciemnym kolorze, odmiany często hodowanej przy domach to zaledwie 50 kalorii. Podobną wartość kaloryczną posiada taka sama garść większych owoców. Najpopularniejsze, kupowane w sklepie winogrona zielone mają również około 50 kalorii.

A więc nie ma znaczącej różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi winogronami, warto je zatem zjadać wymiennie, lub częściej postawić na winogrona w ciemnej barwie, właśnie z powodu ich wyższej wartości.

Winogrona są bogate w pektyny, zatem zaspokajają apetyt. Lepiej natomiast unikać nadmiernego zajadania się rodzynkami, jak również czasem lepiej nie dodawać ich do ciast. Ich spora garść to już 150 kalorii. Również czerwonym winem, szczególnie słodkim należy rozkoszować się wyłącznie od czasu do czasu.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl