W przedszkolu dzieci karmione są dwoma lub trzema posiłkami, w zależności od pory, w jakiej odbierają je rodzice. Są to śniadanie, obiad i podwieczorek, które mają znaczący wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych.

Posiłki te powinny zatem pokrywać od 50 do 75% dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki odżywcze. Nie zawsze jednak tak jest, szczególnie że dziecko poza przedszkolem również spędza dużo czasu i… czymś się żywi.

Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy w żywieniu dzieci w wieku przedszkolnym – by uniknąć ich w diecie pociechy lub je wyeliminować, jeśli już występują.

Na rodzicach ciąży wyjątkowa odpowiedzialność, jeśli chodzi o kształtowanie nawyków żywieniowych u dziecka, dlatego jeśli jesteś mamą albo masz stale kontakt z dziećmi i się nimi zajmujesz – polecamy zapoznanie się z nieprawidłowościami w żywieniu dzieci oraz sposobami ich wykluczenia.

Ruchomy czas posiłków

Spis treści

dzieci

W miarę możliwości czas spożywania każdego z posiłków powinien codziennie być taki sam. Pozwala to wyrobić prawidłowe nawyki żywieniowe.

Organizm sam przystosowuje się do wyznaczonego rytmu, dzięki czemu uczucie głodu nie pojawia się w przerwach między jedzeniem, co z kolei sprawia, że dziecko nie będzie chciało podjadać.

Rutyna w tym przypadku to bardzo dobra rzecz. Można powiedzieć – podstawa dla zdrowej diety. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego ten argument jest bardzo mocny i powinien przekonać nawet najbardziej rozpieszczających rodziców, którzy czasem są dziećmi tak zauroczeni, że nie potrafią odmówić im podjadania między posiłkami.

Brak zróżnicowanej diety

Brak zróżnicowanej diety dziecka to powszechnie występujący błąd. Dzieci lubią wszelkiego rodzaju urozmaicenia, a monotonia szybko ich nudzi. I dotyczy to także jedzenia.

Brak ochoty na jedzenie to tylko jeden ze skutków podawania dzieciom w wieku przedszkolnym cały czas tych samych potraw.

W tym okresie u przedszkolaka zaczyna rozwijać się pamięć, a jeśli jedzenie będzie kojarzyć mu się z czymś nieciekawym, do czego zmuszają go rodzice – już na zawsze zapamięta je jako przykry obowiązek, więc nie będzie zbyt wielu szans na wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Różnorodność składników, a także dbanie o wizualne walory posiłków (kolorowe, przyciągające wzrok) pomagają poprawić apetyt.

Za dużo słodyczy

dziecko-slodycze

Nadmierne spożywanie cukru, gazowanych napojów i soków owocowych to kolejny błąd w żywieniu dzieci. Pojawia się nad wyraz często, według badań nawet 80% dzieci w wieku do 3. lat spożywa za dużą ilość słodyczy.

Problem nie znika u dzieci w wieku przedszkolnym, tylko nasila się jeszcze bardziej. Duża część dzieci je słodycze dziennie, co wpływa na zwiększenie się masy ciała.

Także pozwalanie dzieciom na spożywanie cukru przed posiłkiem jest błędem, którego dopuszczają się rodzice czy dziadkowie. Dostarczona w ten sposób ilość energii powoduje szybkie podwyższenie stężenia glukozy i uczucie sytości, co zniechęca do późniejszego pełnowartościowego posiłku.

Jedzenie w systemie nagród i kar

Prawidłowe nawyki żywieniowe nie mogą być ukształtowane poprzez zmuszanie dziecka do jedzenia, chwalenie go za zjedzenie posiłku lub ganienie za pozostawienie jedzenia.

Rodzice oraz opiekunowie powinni przygotowywać dzieciom w wieku przedszkolnym dania, które zaspokoją jego głód, a także dostarczą odpowiednich ilości energii i składników odżywczych, jednak to dziecko samo powinno decydować o tym, ile zje.

Zmuszanie dzieci do zjedzenia jeszcze jednej łyżki czy dodatkowej porcji nie zachęci dziecka do jedzenia, a wręcz obrzydzi mu tę czynność i będzie kojarzyło się z przykrym obowiązkiem. Większość niejadków właśnie stąd bierze swoją niechęć do jedzenia.

Dlaczego warto uczyć dzieci prawidłowego odżywiania?

jedzenie-dzieci

Prawidłowa dieta, która towarzyszy dziecku od najmłodszych lat zostanie z nim na zawsze. To najważniejszy powód, dla którego rodzice powinni zadbać o dostarczanie swoim pociechom odpowiedniej ilości witamin, minerałów i substancji odżywczych.

Pełnowartościowe posiłki, zawierające wszystkie elementy z piramidy żywieniowej są dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego dziecka i prawidłowego rozwoju, ale także dla funkcjonowania psychiki i dobrego samopoczucia.

Nie pozwólmy dzieciom zamknąć się w kilku konkretnych, powtarzanych daniach, szczególnie jeśli nie są one zdrowe. Rodzice powinni nauczyć dzieci, że przecież poznawanie nowych smaków to dobra zabawa i warto, by od najmłodszych lat dzieci były otwarte na nowości.

W dorosłym i nastoletnim życiu będzie to miało szczególne znaczenie, kiedy będą odwiedzać domy swoich znajomych, którzy nie zawsze zaproponują im to, co jest niezdrowe i odpowiada im oczekiwaniom.

Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Nie narzucajmy dzieciom swojej woli, ale bądźmy dla nich wzorem do naśladowania i tłumaczmy im, dlaczego tak ważna jest zdrowa dieta.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień