Pomyśl, ile czasu spędzasz w swoim łóżku… Zakładając, że każdej nocy śpisz około 8 godzin, to aż 1/3 Twojego życia toczy się w sypialni. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. O czym musisz wiedzieć, zanim kupisz materac?

Checklista przed zakupem materaca ‒ 5 najważniejszych kwestii

 1. Twardość materaca dostosowana do wagi lokatorki lub lokatorów sypialni.
 2. Rodzaj materaca, który odpowiada preferencjom i potrzebom śpiącej na nim osoby lub śpiących na nim osób.
 3. Pokrowiec, który łatwo utrzymać w czystości.
 4. Materac odpowiadający wymiarom łóżka.
 5. Renoma producenta i jakość materaca, potwierdzona np. atestami i długą gwarancją.

Twardość i rodzaj materaca ‒ czy to ma znaczenie?

Największy wpływ na komfort wypoczynku mają twardość i rodzaj materaca. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Trudność jest tym większa, kiedy zamierzasz kupić materac do wspólnej sypialni. Twardość i rodzaj posłania powinny być dostosowane do wagi, potrzeb i preferencji śpiących.

Twardość materaca przedstawia się za pomocą 1 z 4 symboli:

 1. Miękki H1, który opisuje materace dla osób ważących mniej niż 60 kg.
 2. Średni H2 dla produktów przeznaczonych dla śpiących o wadze od 60 do 80 kg.
 3. Średnio twardy H3 oznaczający, że model zapewni błogi sen osobom ważącym od 80 do 100 kg.
 4. Twardy H4, który wskazuje, że materac zaprojektowano dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Z kolei do najpopularniejszych rodzajów materacy należą:

 1. Materace piankowe przeznaczone dla osób, które uwielbiają w trakcie snu lekko zagłębiać się w posłaniu. Innowacyjne pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne łatwo reagują na zmieniające się położenie ciała, a jednocześnie niwelują nacisk na mięśnie i kręgosłup. Jeśli szukasz takiego materaca, pomyśl o zakupie wysokiej jakości modelu znanego producenta, np. Hilding Rumba albo Hilding Rock & Roll. Alergikom poleca się z kolei spanie na materacach lateksowych, takich jak Hilding Melody. Cechami tego rodzaju materacy są bardzo dobra wentylacja wkładu oraz właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Podobnie jak inne materace piankowe, także lateksowe wykazują dużą elastyczność i łatwe dopasowanie do kształtu ciała.
 2. Materace sprężynowe, zwłaszcza innowacyjne kieszeniowe i multipocket, to najlepszy wybór dla aktywnych, seniorów i osób zmagających się z bólami kręgosłupa. Liczne sprężyny dają niezależne punkty podparcia i wysoką elastyczność punktową. Wśród najciekawszych modeli warto wyróżnić dwustronny Hilding Flamenco z 7 strefami twardości. Z jednej strony wkład pokrywa wysokoelastyczna pianka HR, a z drugiej ‒ lateksowa połączona z wysokoelastyczną pianką Flexifoam.
 3. Materace hybrydowe, które mają uniwersalne zastosowania dzięki połączeniu najważniejszych cech materacy piankowych i sprężynowych. Jeśli chcesz spać na takim posłaniu, wybierz np. Hilding Electro. Wnętrze multipocket otaczają pianki lateksowa i wysokoelastyczna oraz odpinany top. Model skonstruowano w taki sposób, aby śpiący mógł wybrać 1 z 6 poziomów twardości posłania.
Higiena i wygoda snu, czyli pokrowiec i dopasowanie materaca do Twojego łóżka
Higiena i wygoda snu, czyli pokrowiec i dopasowanie materaca do Twojego łóżka

Higiena i wygoda snu, czyli pokrowiec i dopasowanie materaca do Twojego łóżka

Możliwość prania pokrowca w warunkach domowych, np. w wodzie o temperaturze 40 lub 60 stopni Celsjusza, ułatwia utrzymanie higieny w sypialni. Materace uznanych producentów, np. Hilding Anders, z możliwością łatwego ściągnięcia pokrowca i wyprania go w pralce, to m.in. Hilding Conga zbudowany z 4 rodzajów pianek, w antyalergicznym pokrowcu z domieszką kaszmiru i wiskozy.

Ogromne znaczenie ma też rozmiar i wysokość materaca dobrane do ramy łóżka. Materac musi być pewnie przytrzymywany przez ramę, aby nie przesuwał się za każdym razem, kiedy będziesz przekręcać się z boku na bok. Z kolei wysokość materaca ma ogromne znaczenie dla komfortu wstawania z łóżka albo siadania na jego brzegu. Abyś nie czuła twardej ramy, materac musi wystawać ponad nią na co najmniej 10 cm.

Na koniec zwróć uwagę na renomę i popularność producenta. Jednym z najbardziej uznanych w Polsce jest szwedzki Hilding Anders. Gdzie możesz wybrać produkty z jego logo? Polecamy kupić np. materace Suwałki na Materacesuwalki.pl, a materace Ostrowiec na Materaceostrowiec.pl. Jakość materacy Hilding potwierdzają m.in. certyfikaty OEKO-Tex®, 15-letnia gwarancja, historia sięgająca 1939 roku i obecność firmy w ponad 40 krajach Europy i Azji.

Podobe wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.