Współżyję z chłopakiem od roku, on chce zdecydować się na stosunek przerywany jako metodę antykoncepcji, ja natomiast nie jestem przekonana do jego skuteczności… mam dopiero 22 lata i nie chcę zajść w ciążę! co robić? Jest to fragment krótkiego e-maila, który trafił do nas w zeszłym tygodniu.

Wiele par, stosunek przerywany traktuje jako niemal 100% ochronę przed niechcianą ciążą, co prawda jest to jedna z naturalnych metod antykoncepcyjnych, lecz nie 100-procentowa!

Co mówi wskaźnik Pearla?

stosunek-przerywany-naturalna-antykoncepcja

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego, wynosi pomiędzy 15 a 28! czyli, na 100 par stosujących stosunek przerywany, aż 20 z nich będzie spodziewać się dziecka! Jak widać, nie jest to zbyt pewny sposób na uniknięcie niechcianej ciąży!

Na czym polega stosunek przerywany?

Polega on na wyjęciu członka z pochwy kobiety, zanim dojdzie do wytrysku! Największe ryzyko zajścia w ciążę występuje wtedy, gdy Twoim partnerem jest młody i jeszcze niedoświadczony kochanek, który nie jest jeszcze w stanie w 100% kontrolować moment nadejścia wytrysku!

Stosunek przerywany? na czym polega ten rodzaj antykoncepcji? :) 7
To jeszcze nie wszystko…

Co to jest preejakulat?

Preejakulat, czyli płyn ejakulacyjny, jest wydzieliną wydobywającą się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego. Preejakulat ma pełnić funkcję lubrykanta, czyli wydzieliny mającej na celu nawilżenie genitaliów w trakcie stosunku.

W preejakulacie także znajdują się plemniki!

plemniki

Czyli nawet jeśli Twój partner “dojdzie” na zewnątrz, wciąż istnieje ryzyko zapłodnienia, ponieważ wydzielający się w trakcie uprawiania seksu preejakulat może “przemycić” pewną ilość plemników. Szczególnie kiedy Twój partner odwleka nadejście wytrysku!

Jeszcze większe ryzyko zapłodnienia pojawia się, kiedy stosunek przerywany przeplata się w okolicy dni płodnych. Powstaje wtedy naprawdę duże ryzyko zajścia w ciążę.

Nawet stosowanie pianek i żelów plemnikobójczych może nie być w stanie powstrzymać szalejących plemników!

Jak w ogóle przebiega zapłodnienie?

13 dzień cyklu każdej kobiety to dzień, w którym komórka jajowa zaczyna dojrzewać w jednym z jajników! Do zapłodnienia dojdzie wtedy, gdy plemnik połączy się z komórką jajową. Powstaje wtedy tzw. zygota (zapłodniona komórka jajowa), w której zaczyna rozwijać się nowe życie…

Wytrysk u mężczyzny to około 200 milionów plemników, które zmierzają do Twojej komórki jajowej, aby ją zapłodnić. Szanse na zajście w ciążę, bezpośrednio zależą od ilości plemników, ich zwinności i ruchliwości.

Stosunek przerywany? na czym polega ten rodzaj antykoncepcji? :) 7
Jeśli masz wątpliwości, że mogło dojść do zapłodnienia w czasie stosunku przerywanego, musisz czym prędzej udać się do ginekologa. Możesz także przeprowadzić test ciążowy, który kupisz w aptece.

Darmowa i naturalna metoda antykoncepcji – stosunek przerywany!

Wielką pokusą, która świadczy o popularności tego rodzaju naturalnej antykoncepcji, jest fakt, że jest darmowa, nie wymaga wizyty w aptece i można ją stosować przez cały miesiąc…

Taka naturalna antykoncepcja nie jest jednak pozbawiona wad, stosunek przerywany wymaga od Twojego partnera dużej samokontroli, doświadczenia i refleksu, gdzie naprawdę liczą się sekundy!

Ważne jest też zaufanie, jakim darzysz swojego partnera! Jeśli jesteś w stanie powierzyć partnerowi Twoją przyszłość, w porządku, jeśli natomiast masz jakieś wątpliwości, że gdy przez przypadek dojdzie do zapłodnienia, partner ten nie będzie dobrym mężem i ojcem, to radzę nie stosować stosunku przerywanego jako jedyną formę antykoncepcji.

Kolejną wadą stosunku przerywanego jest fakt, że przerwanie stosunku tuż przed nadejściem orgazmu, niejako osłabia atmosferę zbliżenia i może prowadzić do seksualnych zaburzeń…

Seksuolodzy alarmują i przestrzegają!

Stosunek przerywany może stać się powodem oziębłości seksualnej, obniża satysfakcję z seksu, może powodować zanik orgazmu, impotencję i przedwczesną ejakulację.

Często bywa, że partnerka, zamiast oddawać się uniesieniom i przyjemności, zaczyna myśleć, czy w niedalekiej przyszłości zostanie mamą, czy tym razem „też się uda”.

Nawet po stosunku nadchodzą ciężkie chwile: „czy zrobiliśmy wszystko dobrze”, „czy zdążyłeś przerwać stosunek” itd.

…i najważniejsze

Dla kogo naturalna antykoncepcja?

stosunek-przerywany

Stosunek przerywany poleca się parom, które są ze sobą długo i nawet w razie zajścia w ciążę, nic wielkiego się nie stanie, bo posiadanie potomstwa to dla nich nie problem a wielkie szczęście :-)

Stosunek przerywany nie chroni przed przenoszeniem chorób drogą płciową, więc to także raczej metoda antykoncepcji dla stałych partnerów…

Stosunku przerywanego nie poleca się osobom dopiero zaczynającym swoje życie seksualne. Szczególnie jeśli chodzi o mężczyzn, potrzebują oni nieco czasu, aby zapoznać się ze swoim mechanizmem, który u każdego mężczyzny działa bardzo podobnie, a jednak zawsze inaczej!

Stosunek przerywany? na czym polega ten rodzaj antykoncepcji? :) 7

Przedwczesny wytrysk zdarza się bardzo często i najczęściej bywa przyczyną zajścia w nieplanowaną ciąże… dlatego poważnie rozważ inne sposoby na antykoncepcję!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

41 KOMENTARZE

 1. U nas przerywany stosunek działa bez zarzutów :) było kilka razy tak, że przerwanie stosunku nastąpiło nieco później niż zwykle (wszystkiemu winna była gorąca sytuacja :D ) ale póki co, jest ok. Jesteśmy razem od 4 lat i nawet jak byśmy “wtopili” to ja bym się nawet cieszyła… nie wiem jak mój chłopak hihih

 2. Czy wpadka często się zdarza stosując naturalną antykoncepcję? czy słyszycie po znajomych jakieś opinie?

 3. Dzięki, wiem już co to stosunek przerywany, myślałam, że raczej polega to na tym, że facet wychodzi i nie następuje nawet do wytrysku :P oj głupia ja…

 4. Czy prezerwatywa i stosunek przerywany mają sens? chcemy się zabezpieczyć maksymalnie i jak by połączyć te dwie metody antykoncepcji to szansa na zajście w ciąże maleje do minimum nie?

  • Wg mnie stosunek przerywany w prezerwatywie nie ma sensu jeśli partner Twój wie co robi i nie jest to Wasz pierwszy raz heheh

   • Przerywanie seksu? To tak jak by zjeść połowę deseru… są lepsze sposoby moi drodzy!!

    • Seks przerywany nie oznacza zupełnego przerwania stosunku a jedynie jakby “dokończenie” i wytrysk poza pochwą. Czyli w tym przypadku mężczyzna dochodzi do orgazmu, z tą jedynie różnicą, że nie wewnątrz a na zewnątrz pochwy :-)

 5. My stosujemy stosunek przerywany w owulacje, poza owulacją kochamy się normalnie, do końca. Jesteśmy po ślubie i nawet gdyby zaszła w ciążę to też będzie ok ;-) ale chcemy poczekac jeszcze ze 2-3 lata. Oboje chodzimy do pracy i fajnie było by się czegoś dorobić zanim się “uziemimy” :)

 6. Czyli nie ma czegoś takiego jak stosunek przerywany bez wytrysku? wiedza w tej kwestii u mnie kuluje na obie nogi :D co prawda mam dopiero 19 lat ale chyba coś takiego powinnam już wiedzieć hihii. Gdybym miała wybierać spośród różnych metod antykoncepcji to wybrałabym prezerwatywa plus stosunek przerywany :* Co do wypowiedzi koleżanki Uri25 to stosunek przerywany podczas owulacji to proszenie się o ciąże !

 7. czy stosunek przerywany jest bezpieczny jeśli chodzi o ciążę? dodatkowo stosujemy żel nawilżający plemnikobójczy. Kochanie się w prezerwatywie to nie to samo, ani dla mnie ani dla niego, nie wiem jak ludzi chwalą sobie gumki :/ mega dyskomfort…

 8. prezerwatywa i stosunek przerywany skuteczność ma 120% nie ma szans, że zajdzie się w ciążę, jeśli natomiast chodzi komfort w trakcie uprawiania seksu to totalna klapa, szczególnie dla faceta! nie dość że robi to w prezerwatywie to jeszcze musi przerwać tuż przed orgazmem he! nie wiem jaki facet by na to poszedł :))))

 9. Jeśli chodzi o stosunek bez wytrysku czy można zajść w ciąże? nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak Preejakulat czyli płyn ejakulacyjny, mój mężczyzna ma taką wydzielinę za każdym razem kiedy zbliżamy się do siebie…

 10. Ja stosuję tabletki antykoncepcyjne vibin i nie musimy nic przerywać… zaraz po tabletkach jest wg mnie warta uwagi antykoncepcja hormonalna a dokładniej plastry antykoncepcyjne.

 11. Dzięki za artykuł, bardzo fajny, nie miałam pojęcia i nie wiedziałam co to preejakulat :P myślałam, że jak nie ma wytrysku to nie może dojść do zapłodnienia jajeczka, okazuje się, że prawda jest zupełnie inna… pozdrawiam wszystkich “nieprzytomnych” :P hehe

 12. Zastanawiałam się ostatnio czy bez wytrysku mozna zajsc w ciaze w dni plodne, wygląda na to że można :/ upsss…

 13. Ktoś wie jaka jest szansa na zajście w ciąże bez wytrysku? czy ktoś to zbadał? same badania stwierdzające obecność kilku plemników w płynie ejakuacyjnym nie wiele znaczy wg mnie.

 14. Jakie jeszcze znacie zabezpieczenia podczas stosunku? my tylko stosujemy przerywanie stosunku przed wytryskiem. Mnie też martwi ten płyn ejakuacyjny :/ chyba nie ma co się kochać w dni płodne bo może być wesoło :/ czyt. śmiech przez łzy…

 15. Mój chłopak miał kiedyś przedwytrysk, na szczęście nie były to dni płodne i jakoś się udało, ale stresu było sporo, po tygodniu zrobiłam test ciążowy i wynik był negatywny. Od tamtego czasu bardzo uważamy, stosunek w prezerwatywie nie podoba się mi ani mojemu chłopakowi więc jedynie może będziemy jeszcze stosować żel nawilżający z dodatkiem plemnikobójczym. Jeśli któraś z Was zastanawia się jeszcze czy można zajść w ciążę bez wytrysku to MOŻNA :))) bliska koleżanka w ten sposób właśnie zaszła w ciążę hihi

 16. ciąża po stosunku przerywanym jest niemal pewna prędzej czy później, skoro na 100 par, 20 z nich będzie spodziewać się dziecka, to stosując tę metodę przeciw ciąży przez rok, niemal pewne, że “wtopimy” :/

 17. prawdopodobieństwo zajścia w ciąże w dni płodne z wytryskiem jest ogromne, i tak samo ogromne jest prawdopodobieństwo zajścia nawet jak przerwiecie stosunek, wszystko przez wielce prawdopodobną obecność plemników w preejakulacie :0

 18. Jak się zabezpieczyć przed ciążą jeśli partner nie lubi używać prezerwatywy a ja mam uczulenie na krem, żel i piankę plemnikobójczą? antykoncepcja hormonalna też nie za bardzo mi pasuje bo pilnowanie żeby codziennie połknąć tabletkę jest trochę uciążliwe a i odstraszają nieregularne później miesiączki po odstawieniu tabletek (tak piszą na forach). Co jeszcze polecacie żeby chronić się przed macierzyństwem? :P

 19. Przedwczesny wytrysk faceta to rzecz dość często spotykana, przynajmniej wśród historiach znajomych gdzieś tam zasłyszanych. Często faceci na siłę wstrzymują się od wytrysku aby jeszcze chwilę pobyć w kobiecie, sprawa jest na tyle delikatna, że nawet gdy facet przekonany jest że się wstrzymał to wciąż zachodzi duże ryzyko, że część nasienia wydostała się z jąder i trafiła do pochwy wraz z preejakulatem. Plemniki same tam nie trafiają z przypadku, ich przemycenie do preejakulatu zachodzi gdy właśnie facet spóźni się o nawet sekundę z wstrzymaniem od wytrysku :]

 20. Wydaje mi się, że ciąża przez preejakulat zdarza się częściej niż nam się wydaje. Ile razy słyszałam niedowierzanie: “jak to się mogło stać” przecież zabezpieczyliśmy się stosując przerywany stosunek :D Dobrym zabezpieczeniem przed niechcianą ciążą jest dodatkowe zastosowanie żelu plemnikobójczego wraz z przerwaniem stosunku przed wytryskiem. Ciekawe historie czytuje się także na forach, gdzie dziewczyny piszą, że wytrysk nadszedł poza pochwą lecz nasienie cudem znalazło się w pobliżu pochwy. Krzyki o pomoc i poradę czy mogło dojść w ten sposób do zapłodnienia można przeczytać w wielu wątkach :P

 21. Ciekawe jest to, że ja będąc w związku łącznie ponad 10 lat, zawsze starałam się dbać o to aby nie zajść w ciążę, po ślubie już 2 lata i próby zajścia w ciążę kończą się fiaskiem. Denerwujące jest to, że najpierw przez lata człowiek stresuje się, że zajdzie w ciążę a później kolejne lata jest stres, że zajść w ciążę nie udaje się, to życie jest popieprz… Ponoć średnia zajścia w ciążę w Polsce to 1 rok, u nas 2 lata i wciąż cisza, trzeba chyba zrobić kolejne kroki i zbadać się na niepłodność :/

 22. Stosunek przerywany ma dużo wad, dla nie najgorsze jest przerywanie współżycia w najwspanialszym momencie. Satysfakcja z seksu nie jest już tak fajna. Niepokój i napięcie które towarzyszy podczas seksu jest zbędne i prowadzi jak pisaliście do różnych komplikacji o których wspominają seksuolodzy. Mógłby ktoś wyjaśnić na czym polega i co to jest wskaźnik Pearla?

 23. Czy możliwe, że zajdę w ciąże gdy mój facet nie miał wytrysku wogóle a sam stosunek był nieudany? czy możliwe że w preejakulacie znajdowały się plemniki nawet gdy sam stosunek trwał kilka minut?

 24. Dla mnie osobiście największe wady stosunku przerywanego to to, że nie chroni on od zarażenia chorobami wenerycznymi bądź innymi które przenosi się drogą płciową! nie można szczytować razem z partnerem, wspólny orgazm to coś wspaniałego… Jeśli facet jest nerwowy i pobudliwy, to więcej się chłopak zestresuje niż to warte, takie zaburzenia mogą prowadzić nawet do impotencji jak wspominają seksuolodzy. Kolejna wada stosunku przerywanego to ten nieszczęsny płyn wydzielający się z penisa :) tam są plemniki :)!!! Słaby refleks partnera też nie napawa optymizmem! co jeśli spóźni się z wyciągnięciem nawet jedną sekundę? może być za późno już…

 25. Ja korzystam z monitoringu cyklów i w ten sposób monitoruję dni płodne, zakładamy wtedy prezerwatywę. Wg mnie metoda objawowo-termiczna jest bardzo skuteczna w unikaniu ciąży!

 26. Niestety stosunek przerywany ma dużo mniej zalet niż wad. Niewątpliwie do zalet można zaliczyć to, że jeśli ktoś uważa to za metodę antykoncepcji, to jest ona darmowa. Stosunek przerywany pozwala na współżycie podczas całego cyklu bez konieczności ograniczania zbliżeń podczas dni płodnych, jest sposobem naturalnej antykoncepcji, więc osoby przeciwne antykoncepcji hormonalnej uważają to za jego zaletę. Też jestem przeciwniczką tabl. antykoncepcyjnych.

 27. Po pierwsze powinnaś się wybrać do ginekologa aby zrobił Ci badania jaką antykoncepcje możesz stosować. A skoro tabletki Ci nie odpowiadają bo codziennie trzeba o nich pamiętać to możesz podpytać ginekologa o wkładkę domaciczną. Ja w zeszłym roku zakładałam levosert i mam spokój na kilka lat z antykoncepcją. Mega wygodne rozwiązanie bo nie trzeba codziennie nic łykać :D

 28. Przerywany seks? Mój facet chyba by na to nie poszedł :D orgaz to taka wisienka na torcie wiecie!

  • Przerywanie seksu nie oznacza zupełnego przerwania stosunku, chodzi tutaj o to, że mężczyzna dochodzi, owszem, ale na zewnątrz pochwy a nie w niej. Wiele osób jest w błędzie, myśląc, że przerywanie stosunku to koniec uprawiania miłości dla obojga partnerów :-)

 29. dla mnie stosunek przerywany to trochę jak zabawa w ciepło zimno. Nie przemawia on do mnie w ogóle jako metoda antykoncepcji. Sama wole jednak zostać przy tabletkach belara, które obecnie stosuje i przynajmniej nie muszę stresować się za każdym razem..

 30. Ja myślę że jest proste wytłumaczenie skuteczności.

  Stosunek przerywany to to samo co Stosunek z przerwaną prezerwatywą.

  I jedno i drugie może uchronić przed ciążą, ale szanse na to … niewielkie.

  Zgadzacie się? :O

 31. Myślałam, że stosunek przerywany polega na tym, kiedy mężczyzna wychodzi pod koniec i nie następuje do wytrysku w ogóle, jaka ja głupia, choć nie jestem już taka młoda… Pierwszy raz słyszę cos o takim jak preejakulat o mężczyzny, zawsze myślałam, że ciąża następuje tylko wtedy kiedy mężczyzna normalnie tam dojdzie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.