Czy żele plemnikobójcze działają? czy są skuteczne? czy można na nich polegać? bo właśnie zastanawiam się nad tą metodą antykoncepcji. Koleżanka przestrzega, że żel plemnikobójczy to nie jest pewne zabezpieczenie przed niechcianą ciążą!

Taki właśnie e-mail otrzymaliśmy kilka dni temu od jednej z naszych czytelniczek i czym prędzej śpieszymy z odpowiedzią! :=)

Co to jest żel plemnikobójczy?

Żel plemnikobójczy jest to środek zawierający spermicyd – nonoksynol-9, czyli środek o właściwościach plemnikobójczych. Nonoksynol w kontakcie z nasieniem, unieruchamia i likwiduje plemniki, uniemożliwiając im przedostanie się do dróg rodnych.

Żele plemnikobójcze [PORADNIK] mój i Twój! koniecznie przeczytaj! 1

Warto zaznaczyć, że spermicyd nie niszczy materiału genetycznego plemnika. Oznacza to tyle, że jeśli nawet dojdzie do zapłodnienia, płód będzie rozwijał się normalnie.

Jak on wygląda?

Żel plemnikobójczy jest przezroczysty, bezzapachowy i śliski w dotyku, występuje w formie płynnej.

Jak stosować żel plemnikobójczy?

antykoncepcja

Żel plemnikobójczy stosuje się tuż przed stosunkiem, umieszczając go za pomocą aplikatora, głęboko w pochwie. Jak to zrobić krok po kroku?

 1. Wyciśnij żel do aplikatora (długa rurka)
 2. Umieść aplikator w pochwie
 3. Naciśnij tłok, dzięki któremu wtłoczysz żel do pochwy
 4. Wyciągnij aplikator i umyj go dokładnie.

Ważne wskazówki:

 • żel antykoncepcyjny (plemnikobójczy), stosuj na około 10-30 minut przed stosunkiem!
 • przed zaaplikowaniem żelu do pochwy, sprawdź jego termin ważności i konsystencję!
 • najłatwiejszą metoda na zaaplikowanie żelu anty plemnikowego jest:
  • położenie się na plecach
  • rozchylenie nóg
  • i umieszczenie aplikatora w pochwie
 • tłok aplikatora najlepiej przesuwać, używając palca wskazującego
 • zawsze myj ręce przed i po aplikowaniu żelu antykoncepcyjnego!

Jak długo działa żel antykoncepcyjny?

Żel należy umieszczać każdorazowo przed stosunkiem seksualnym. Żel jest aktywny nawet przez 2-3 godziny od aplikacji do pochwy.

Nie należy brać kąpieli od razu po stosunku, ponieważ może dojść do upłynnienia i wypłukania żelu z wnętrza pochwy.

Spermicyd powinien zostać w pochwie, aby mieć szansę na eliminację plemników!

Teraz najważniejsze…

Skuteczność żelu plemnikobójczego nie powala…!

Wskaźnik Pearla określa skuteczność żelu antykoncepcyjnego (plemnikobójczego) pomiędzy 6 i 26, w praktyce oznacza to tyle, że co czwarta kobieta używająca tej metody antykoncepcyjnej może zajść w ciążę!

Często kobiety używają żelu plemnikobójczego w połączeniu z inną metodą antykoncepcyjną, np. z prezerwatywą.

Żele plemnikobójcze [PORADNIK] mój i Twój! koniecznie przeczytaj! 1

Żelem można także posmarować przed stosunkiem – kapturek antykoncepcyjny lub diafragmę.

Skutki uboczne stosowania żelu plemnikobójczego

swedzenie-miejsc-intymnych

Po aplikowaniu żelu do pochwy może dojść do reakcji alergicznej oraz podrażnień. Stosowanie żeli antykoncepcyjnych może wywołać reakcję alergiczną u kobiet jak i u mężczyzn! Reakcji takiej najczęściej towarzyszy:

 • pieczenie
 • zaczerwienienie, i
 • swędzenie miejsc intymnych!

Stosowanie żelu plemnikobójczego warto połączyć z probiotykami dopochwowymi, ponieważ żele te, wykazują działanie antybiotyczne na niektóre dobre bakterie znajdujące się w pochwie.

PAMIĘTAJ, że bardzo ważne jest utrzymanie w pochwie odpowiedniej kwasowości (pH) oraz właściwego balansu flory bakteryjnej!

Jest jeszcze jedna ogromna wada stosowania żeli plemnikobójczych

Nie masz absolutnie żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową! dlatego gdybym miała polecić komuś ten rodzaj antykoncepcji, to poleciłabym ją, jedynie kobietom, które są w stałym związku z partnerem!

Jeśli jednak często zmieniasz partnerów i chcesz jednocześnie chronić się przed ciążą i zarażeniem chorobą weneryczną, to tylko prezerwatywa!

Jeszcze szybkie podsumowanie wad i zalet żelów plemnikobójczych:

Zalety żeli plemnikobójczych:

 • możesz je stosować w każdym wieku
 • doraźne stosowanie
 • możesz je stosować w czasie karmienia piersią
 • żele te mają właściwości nawilżające
 • żele pozbawione są hormonów
 • można je kupić bez recepty
 • niemal natychmiastowe działanie!

Wady żeli plemnikobójczych:

 • nie masz ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową!
 • może wystąpić reakcja alergiczna i uczulenie
 • wysoka cena żelów
 • są mało skuteczne
 • czasem sprawiają problemy w aplikowaniu
 • mogą wystąpić podrażnienia genitaliów

Jeśli czujesz, że żele antykoncepcyjne nie są dla Ciebie, to rozważ zastosowanie innej metody antykoncepcji, jak np.:

 • kapturek naszyjkowy
 • prezerwatywę dla kobiet
 • błonę dopochwową
 • antykoncepcję hormonalną
  • plastry
  • pigułki
 • stosunek przerywany

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

33 KOMENTARZE

 1. Ile kosztuje żel anty plemnikowy? Stosuję do tej pory jedynie tabletki antykoncepcyjne, mam ich już dość bo stosuję je od 2 lat nieprzerwanie. Wiem, że żel antykonceocyjny ma o wiele mniejszą skuteczność niż tabletki ale jesteśmy narzeczeństwem i nawet gdybym zaszła w ciążę to i tak nic wielkiego się nie stanie :))) szukam jakiejś alternatywy dla tab. antykoncepcyjnych bo za rok lub dwa będziemy starać się o dziecko więc czas najwyższy odstawić tabletki :] czy są jeszcze jakieś skutki uboczne stosowania żelu plemnikobójczego?

  • Stosowanie żeli plemnikobójczych może czasem skutkować wysypką alergiczną w miejscach intymnych u Ciebie lub Twojego partnera seksualnego. Już po pierwszym razie będziecie wiedzieć czy któreś z Was uczulone jest na któryś z składników żelu plemnikobójczego. Wg mnie istnieją lepsze sposoby na antykoncepcję. Jeśli tak jak piszesz, jest to Twój stały partner to dlaczego nie zastosujecie stosunku przerywanego? Chyba ma on lepszy wskaźnik Pearla niż żel plemnikobójczy. Antykoncepcja hormonami nie wchodzi w grę u mnie ale wiem, że jest bardzo skuteczna, skuteczniejsza niż żele, pianki plemnikobójczy cz nawet prezerwatywa! Fajnie mają te kobiety które mogą ją stosować…

 2. Jeśli często kochacie się i jesteście w związku to żele przeciwplemnikowe wyjdą Was bardzo drogo :) wszystko zależy od częstotliwości stosunków. My stosujemy metodę przerywanego stosunku…

 3. Oprócz żelu plemnikobójczego są jeszcze specjalne pianki antykoncepcyjne. Można je kupić w aptece bez recepty. Największą wadą jest brak 100% a nawet 90% skuteczności. Niechciana ciąża może pojawić mimo stosowania pianki plemnikobójczej czy żelu :/ Słyszałam też o globulkach dopochwowych które także zabijają plemniki, na tej samej zasadzie co żele. Żeby podnieść skuteczność spermicydów warto stosować także prezerwatywę :P

 4. My jakiś czas używaliśmy Contragel green w opakowaniu 60ml. Tylko, że stosuje się go razem z nakładką antykoncepcyjną lub z kapturkiem antykoncepcyjnym. Nie tylko zabija on plemniki ale i tworzy taką jakby barierę przed przedostaniem się ich do dróg rodnych kobiety. Mój partner nakładał żel Contragel greem ma prezerwatywę tuż przed stosunkiem i było ok…

 5. Osobiście jestem przeciwna antykoncepcji hormonalnej przez skutki uboczne jakie za sobą niesie!!! Poza tym, gdyby nawet pękła prezerwatywa to można dostać pigułkę “po” prawda?

 6. Antykoncepcja żelami i piankami plemnikobójczymi jest raczej tylko dla par które są w stałym związku, nie wyobrażam sobie seksu z mężczyzną poznanym na imprezie który jako jedyny środek na niechcianą ciążę używa żelu plemnikobójczego hehe. Co jeśli ma jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową? żele to żadne zabezpieczenie, może jedynie pomóc w zabezpieczeniu się przed ciążą i to wszystko. Wydaje mi się, że pianki i żele plemnikobójcze najczęściej używają młode damy na początku ich życia intymnego… żeby zdobyć tab. antykoncepcyjne trzeba iść do ginekologa (a co jeśli rodzice się dowiedzą) że uprawiam seks?? – wiecie o chodzi…

 7. Jeśli oboje jesteśmy w stanie podniecenia i robi się gorąco, zakładamy prezerwatywę i 10 sekund i już jesteśmy zabezpieczeni, jeśli stosować żel plemnikobójczy to bez sensu bo należy odczekać te 15 minut żeby dobrze zadziałał. W tym czasie cały czar i atmosfera mogą zniknąć… i to już nie będzie to samo… tak więc spontany odpadają :D

 8. Spermicydy mają kiepską skuteczność, w skali Pearla wypadają bardzo kiepsko bo z tego co czytałam między 4 a 20. Nie wolno też “głęboko” się podmywać bo można wypłukać żel czy piankę plemnikobójczą z pochwy i wtedy może dojść do zapłodnienia. Każdorazowe stosowanie pianki czy żelu przed stosunkiem i czekanie te kilkanaście minut też jest uciążliwe :////

 9. Już chyba lepsze są te pianki plemnikobójcze które kupuje się w pojemniku pod ciśnieniem, na forach dziewczyny piszą że często mają problemy z prowadzeniem głęboko do pochwy żelu plemnikobójczego. Pianki są nawet lekko perfumowane i działają od razu w przeciwieństwie do żelów anty plemnikowych. Kiedyś gdzieś czytając temat na forum, jedna dziewczyna pisała, że gdy pierwszy raz zastosowała piankę plemnikobójczą, wstrzyknęła sobie za dużo cieczy która jak wiadomo zwiększa później swoją objętość, zapaćkała dziewczyna całe łóżko i było więcej śmiechu z partnerem niż romantycznej chwili uniesienia hhehe… chciałbym to zobaczyć serio… :D

 10. Raz kupiłam żel plemnikobójczy, nie pamiętam nawet marki ale pamiętam za to podrażnienia które wystąpiły u mnie po stosunku. Podrażniłam sobie śluzówkę pochwy, tak powiedziała Pani ginekolog :/ wiem, że faceci mają czasem objawy alergiczne po zetknięciu z żelem.

 11. Samo aplikowanie żelu plemnikobójczego przypomina bardzo aplikowanie tamponu więc jeśli ktoś używa tamponów to na pewno poradzi sobie z aplikowaniem żelu plemnikobójczego. Ja czułam podczas stosunku uczucie gorąca wewnątrz pochwy, dlatego odstawiłam ten rodzaj antykoncepcji na bok :-) obecnie stosujemy stosunek przerywany i jest SUPERRR

 12. Wg. mnie, pianki i żele to alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych. Nie wszystkie kobiety mogą poddać się antykoncepcji hormonalnej, dlatego zaistniała potrzeba wymyślenia innej formy antykoncepcji…

 13. Czy kremy plemnikobójcze to to samo co pianki i żele? czy jest to całkiem odmienny produkt??

 14. Dziewczyny, czy stosowanie żeli nawilżających podczas stosunku może negatywnie wpłynąć na zapłodnienie? staramy się o dziecko i odkąd pamiętam używamy żeli nawilżających, przyszło mi teraz do głowy, że sperma w kontakcie z żelem może zostać zniszczona? rozrzedzona? i stracić swoje właściwości zapładniające? czytałam ulotke i nic tam nie ma że żel ma działanie plemnikobójcze…

  • Myślę, że wszystkie 3 rodzaje produktów antykoncepcyjnych mają zbliżoną skuteczność, różnią się jedynie konsystencją. Pianka może ma tą przewagę, że można zacząć uprawiać seks od razu.

 15. Jakie jeszcze środki antykoncepcyjne znacie które są wygodne dla kobiety i dla mężczyzny? Interesuje mnie kapturek antykoncepcyjny, czy któraś z Wam stosowała może ten rodzaj antykoncepcji? Hormonów nie chcę używać bo się boję choć wydają się najwygodniejszym i najtańszym zabezpieczeniem… odkąd jestem w stałym związku ze stałym partnerem, temat antykoncepcji i niechcianej ciąży często powraca… oboje jesteśmy jeszcze młodzi bo mamy po 22 lata i nie wyobrażamy sobie mieć teraz dziecko… ani domu, ani ślubu czy stałej dobrze płatnej pracy… dlatego tak ważne jest dla nas teraz, aby dobrze się zabezpieczyć. Mnie osobiście najbardziej przeraża pęknięta prezerwatywa :/ i nie chcę jedynie na niej polegać…

 16. Ja biorę tabletki antykoncepcyjne i naprawdę nie muszę się o nic martwić, tabletki są tanie to też ogromna zaleta! Mam jedną radę dla Was. Jeśli związek w którym jesteś jest stały i nie boisz się, że coś złapiesz, to wybierz albo antykoncepcję hormonalną albo stosunek przerywany. Ten drugi sposób zabezpieczania się jest nieco bardziej ryzykowny od antykoncepcji ale i tak daje dużą pewność jeśli facet potrafi nad sobą panować. Jeśli natomiast ma z tym problemy i dochodzi szybko i nieprzewidywanie to tylko polecam tabletki antykoncepcyjne… oboje będziecie “bezpieczni” :))))

 17. Całkiem dobre są też prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym, taka podwójna ochrona która daje spokój! :-)))))

 18. Czy używanie żeli i pianek plemnikobójczych to antykoncepcja niehormonalna? czy prezerwatywy też się do niej zaliczają??

 19. Ja od siebie mogę polecić globulki antykoncepcyjne bez recepty, szybki tani sposób na niechcianą ciążę…

 20. Jeśli by mnie ktoś kiedyś zapytał jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji to odpowiedziałabym, że stosunek przerywana, dziś na to samo pytanie jaka jest najlepsza metoda antykoncepcji – odpowiadam, że prezerwatywa ze środkiem plemnikobójczym :-]

 21. globulki antykoncepcyjne bez recepty nazwy mnie interesują, ktoś coś? buziaki :******

 22. Jakie jeszcze znacie metody antykoncepcji bez recepty? bardzo proszę o porady co najlepiej sprawdza się!

  • Jeśli chodzi o skuteczne środki antykoncepcyjne bez recepty to polecam zwykłą gumkę :-)) stary niezawodny sposób :%

  • Mi jedynie znane są Unimil i Durex, innych nie stosuję, być może są tańsze ale w tych kwestiach pieniędzy się nie oszczędza :-]

 23. Czy wkładka antykoncepcyjna daje 100% że nie zajdzie się w ciążę? ile kosztuje? słyszałam, że to najskuteczniejsza antykoncepcja dla kobiet, chętnie poznam Wasze opinie!

 24. A ja polecę stosowane przeze mnie osobiście: plastry antykoncepcyjne. Tanio i bez łykania tabletek oraz pilnowania dzień w dzień, że wzięło się tabletkę :/ :/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.