Czy mogę stosować tampony przy krążku antykoncepcyjnym? Krążek antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, która jest obecnie coraz popularniejsza wśród kobiet rezygnujących z doustnego przyjmowania tabletek. Jest ona bezpieczna w użyciu, wygodna i może być stosowana z tamponami.

Jak działa krążek antykoncepcyjny?

Ten elastyczny pierścień zawierający hormony (estragen i progestagen) zapobiegające owulacji, uwalniane bezpośrednio w pochwie i przenikające do krwi kobiety.

Krążek jest wygodniejszy w użyciu niż tabletki, zakłada się go bowiem samodzielnie, bez konieczności wizyty u lekarza, raz na trzy tygodnie. Jedyną kwestią, o której należy pamiętać, jest wyjęcie go dokładnie po trzech tygodniach, o tej samej godzinie, w której został włożony.

tampony

Po wyjęciu krążka antykoncepcyjnego następuje siedmiodniowa przerwa, w trakcie której pojawia się plamienie z odstawienia. Niewielkie plamienia mogą jednak zdarzać się w trakcie cyklu. Kobiety, u których pojawia się takie zjawisko, zastanawiają się często, czy jednocześnie z krążkiem antykoncepcyjnym (obcym ciałem w pochwie) można stosować tampony.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Aniołki z masy solnej - przygotowanie masy

Tampony a krążki antykoncepcyjne

Choć krążek antykoncepcyjny ma jeden rozmiar, jest on na tyle elastyczny, że dopasowuje się do ścianek pochwy i bardzo rzadko jest odczuwalny przez kobiety bądź ich partnerów w trakcie stosunku.

Z dotychczas przeprowadzanych badań wynika, że odczuwa go tylko 5% używających go kobiet i 30% ich partnerów. Wypadnięcie krążka antykoncepcyjnego zdarzyło się natomiast do tej pory zaledwie u 4% używających go kobiet.

W związku z elastycznością krążka można używać także tamponów w przypadku pojawienia się plamienia w czasie cyklu. Tampony dzięki swoim zróżnicowanym rozmiarom, pozostają dostosowane do indywidualnych potrzeb kobiety.

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w czasie jednoczesnego stosowania tamponów i krążków antykoncepcyjnych, jest uważne zakładanie i wyciąganie tamponów, aby krążek nie wypadł z pochwy. Jeżeli już dojdzie do tego, powinien on zostać umyty w letniej lub zimnej wodzie i założony ponownie po trzech godzinach od wypadnięcia.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Czy warto pojechać do Lwowa? SPRAWDŹ!

Pamiętajmy jednak, że tampony przy niewielkim krwawieniu mogą powodować podrażnienie bardzo wrażliwej błony śluzowej pochwy. Okolice intymne kobiet wymagają szczególnej uwagi i dbałości o higienę na co dzień, a sam krążek też może niekiedy wywoływać uczucie dyskomfortu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.