Czy mogę stosować tampony przy krążku antykoncepcyjnym? Krążek antykoncepcyjny to nowoczesna metoda antykoncepcji, która jest obecnie coraz popularniejsza wśród kobiet rezygnujących z doustnego przyjmowania tabletek. Jest ona bezpieczna w użyciu, wygodna i może być stosowana z tamponami.
Jak działa krążek antykoncepcyjny?
Spis treści
Ten elastyczny pierścień zawierający hormony (estragen i progestagen) zapobiegające owulacji, uwalniane bezpośrednio w pochwie i przenikające do krwi kobiety.
Krążek jest wygodniejszy w użyciu niż tabletki, zakłada się go bowiem samodzielnie, bez konieczności wizyty u lekarza, raz na trzy tygodnie. Jedyną kwestią, o której należy pamiętać, jest wyjęcie go dokładnie po trzech tygodniach, o tej samej godzinie, w której został włożony.
Po wyjęciu krążka antykoncepcyjnego następuje siedmiodniowa przerwa, w trakcie której pojawia się plamienie z odstawienia. Niewielkie plamienia mogą jednak zdarzać się w trakcie cyklu. Kobiety, u których pojawia się takie zjawisko, zastanawiają się często, czy jednocześnie z krążkiem antykoncepcyjnym (obcym ciałem w pochwie) można stosować tampony.
Tampony a krążki antykoncepcyjne
Choć krążek antykoncepcyjny ma jeden rozmiar, jest on na tyle elastyczny, że dopasowuje się do ścianek pochwy i bardzo rzadko jest odczuwalny przez kobiety bądź ich partnerów w trakcie stosunku.
Z dotychczas przeprowadzanych badań wynika, że odczuwa go tylko 5% używających go kobiet i 30% ich partnerów. Wypadnięcie krążka antykoncepcyjnego zdarzyło się natomiast do tej pory zaledwie u 4% używających go kobiet.
W związku z elastycznością krążka można używać także tamponów w przypadku pojawienia się plamienia w czasie cyklu. Tampony dzięki swoim zróżnicowanym rozmiarom, pozostają dostosowane do indywidualnych potrzeb kobiety.
Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w czasie jednoczesnego stosowania tamponów i krążków antykoncepcyjnych, jest uważne zakładanie i wyciąganie tamponów, aby krążek nie wypadł z pochwy. Jeżeli już dojdzie do tego, powinien on zostać umyty w letniej lub zimnej wodzie i założony ponownie po trzech godzinach od wypadnięcia.
Pamiętajmy jednak, że tampony przy niewielkim krwawieniu mogą powodować podrażnienie bardzo wrażliwej błony śluzowej pochwy. Okolice intymne kobiet wymagają szczególnej uwagi i dbałości o higienę na co dzień, a sam krążek też może niekiedy wywoływać uczucie dyskomfortu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Mechaniczne metody antykoncepcyjne – 7 sposobów [WARTYCH] uwagi!
- Stosunek przerywany? na czym polega ten rodzaj antykoncepcji? :)
- Nowoczesne metody antykoncepcji – implant antykoncepcyjny
- Kobiece uzależnienie od alkoholu [ZOBACZ]
- Żele plemnikobójcze [PORADNIK] mój i Twój! koniecznie przeczytaj!