Implant podskórny to nowy środek antykoncepcji długoterminowej, łączący w sobie bardzo wysoką skuteczność, bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Jego zalety szczególnie docenią panie, które doświadczyły efektów ubocznych związanych z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub ze względów zdrowotnych, nie mogą korzystać z antykoncepcji doustnej.

Implant jest bardzo dobrze tolerowany przez kobiecy organizm, a swoją innowacyjnością przewyższa pozostałe metody antykoncepcji. Czym jest implant podskórny i na czym polega jego działanie?

Implant antykoncepcyjny – co warto wiedzieć?

Implant antykoncepcyjny przypomina cienki patyczek o szerokości 2 mm i długości 4 cm. Stosowanym w Polsce implantem jest Implanon NXT o wskaźniku Pearla 0,01. Zostaje on wszczepiony pod skórę w wewnętrznej części ramienia.

Implant wydziela od tej pory niewielką ilość progestagenu. Jest to hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy, dzięki czemu plemniki nie przedostają się do komórki jajowej.

Działanie progestagenu w organizmie kobiety utrzymuje się przez okres 3 lat. Po tym czasie implant jest usuwany spod skóry.

Zalety implantu antykoncepcyjnego

czym-jest-zdrada-emocjonalna

Ginekolodzy z kliniki SkinClinic zauważają, że implanty antykoncepcyjne cieszą się sporym zainteresowaniem i zaufaniem wśród kobiet. O popularności tej metody świadczy z pewnością jej wysoka skuteczność, szacowana na 99,95 %.

Implant antykoncepcyjny działa samoistnie. Oznacza to, że nie musimy dokładać żadnych starań, by móc cieszyć się najlepszym zabezpieczeniem przed ciążą. A co powiesz na stosunek przerywany? sprawdź czy warto go stosować!

Implant podskórny składa się z gestagenów. To grupa hormonów stanowiących alternatywę dla estrogenów, często wywołujących nieprzyjemne objawy uboczne.

Podskórny implant może być zatem stosowany przez kobiety, które źle reagują na tabletki antykoncepcyjne, nawet te karmiące piersią. Na tym nie kończą się zalety implantów antykoncepcyjnych:

  • Wszczepienie implantu uwalnia od obowiązku codziennego przyjmowania tabletek. Jego właścicielki zyskują tym samym nieoceniony komfort psychiczny.
  • Hormony wydzielane z implantu trafiają bezpośrednio do krwi, dlatego nie powodują dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Ze względu na miejsce wszczepienia (wewnętrzna strona ramienia ręki niedominującej) implant jest z reguły niewidoczny dla innych osób.
  • Implant to metoda polecana kobietom, które nie mogą pozwolić sobie na doustną antykoncepcję, np. posiadaczkom żylaków, palącym papierosy lub otyłym.

Przeciwwskazania i objawy niepożądane

Chociaż implant podskórny uchodzi za metodę bezpieczną dla zdrowia, w nielicznych przypadkach może on powodować skutki uboczne, takie jak: nieregularne krwawienia, bóle głowy, nadmierną wrażliwość piersi, depresję, niepokój, trądzik czy zwiększenie masy ciała.

Objawy te, jeśli wystąpią, przyjmują jednak łagodne nasilenie.

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu obejmują m.in.:

  • zakrzepowe zapalenie żył
  • chorobę zakrzepowo – zatorową żył
  • nowotwór sutka
  • guzy i ostre schorzenia wątroby
  • krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego?

Wszczepienie implantu NXT wykonywane jest przez lekarza w gabinecie ginekologicznym. To niegroźna, bezbolesna procedura, trwająca kilkanaście minut.

Aplikacja implantu przebiega przy znieczuleniu miejscowym i wymaga delikatnego nacięcia skóry. Jego usunięcia dokonać można w dowolnym momencie. Koniecznie sprawdź: mechaniczne metody antykoncepcyjne!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. ciekawe czy po takim implancie miewa się też inne skutki uboczne, ja np odkąd biorę pigułki zaczęłam mieć problemy z infekcjami intymnymi, dobrze że mój ginekolog polecił mi invag dopochwowy lek probiotyczny, kiedy tylko zaczynam odczuwać nieprzyjemne dolegliwości od razu zakładam go na noc i już właściwie po pierwszej aplikacji odczuwam znaczną poprawę, zapewne dlatego że szczepy w nim zawarte pochodzą od polskich kobiet a dla na Polek takie szczepy są najskuteczniejsze

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.