Większość ludzi udających się do lekarza nie boryka się tylko z jedną chorobą. Bóle głowy, zmęczenie, nadciśnienie, skurcze mięśni, problemy ze snem, częste infekcje… Schorzenia mogą być ze sobą skorelowane i wynikać jedne z drugiego.

Medycyna konwencjonalna wymaga, by z każdym z nich udawać się do innego lekarza. Natomiast medycyna mitochondrialna znajduje rozwiązanie dla wszystkich chorób jednocześnie.

Co to jest medycyna mitochondrialna?

Medycyna mitochondrialna

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. I choć wydawałoby się, że to porzekadło znają wszyscy, to jednak jego realizacja bywa problematyczna.

Jednak medycyna mitochondrialna pokazuje coraz więcej dowodów na to, że takie zapobiegliwe podejście może przynieść naprawdę korzystne skutki dla naszego zdrowia. Siła naszego organizmu tkwi w mitochondriach, które na skutek emocji, stresu i traum ulegają uszkodzeniom.

To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych, które mogą powodować różne choroby. Odkrycie to całkowicie zrewolucjonizowało myślenie o organizmie człowieka i doprowadziło do powstania medycyny mitochondrialnej, która zapobiega chorobom już na poziomie komórkowym. Jej główne założenie głosi, że nie ma choroby, której nie da się wyleczyć.

Medycyna mitochondrialna – gdzie szukać informacji?

Medycyna mitochondrialna wydaje się niezwykle ciekawą dziedziną. Osoby, które chcą ją zastosować w swoim leczeniu, szukają źródeł, które umożliwią im dostęp do rzetelnych informacji.

Specjalistyczna platforma, która propaguje wiedzę na temat medycyny mitochondrialnej oraz substancji mitochondrialnych to Mito-Med.

Publikacje tam zamieszczone są tworzone przez wybitnych specjalistów i znawców dziedziny. Czytelnicy otrzymują więc rzetelną i kompleksową wiedzę, nie tylko z dziedziny zdrowia, lecz także życia, urody i nauki.

Cytopatie mitochondrialne

Cytopatie mitochondrialne są to choroby, które wynikają z uszkodzenia mitochondrialnego oraz jądrowego DNA komórki. Najczęściej dziedziczymy je od matki.

U niemowląt, które rodzą się z uszkodzeniami mitochondrialnymi, zaobserwowano niemal natychmiast uszkodzenie słuchu i wzroku. To tylko potwierdza, jak ważne dla organizmu są mitochondria i jak wiele w ich postrzeganiu może zmienić medycyna mitochondrialna.

Jakie choroby leczy się za pomocą medycyny mitochondrialnej?

Medycynę mitochondrialną można stosować pomocniczo w leczeniu wielu chorób, m.in.:

  • stwardnienia rozsianego;
  • niedoczynności tarczycy;
  • chorób przewlekłych, np. boreliozy;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • otyłości;
  • autyzmu;
  • cukrzycy typu II;
  • po udarach mózgu;
  • w zespole wypalenia zawodowego.

Leczenie chorób mitochondrialnych

W leczeniu wtórnych schorzeń mitochondrialnych nie chodzi o zażywanie leków, tak jak proponuje to medycyna konwencjonalna, lecz o zwalczenie i złagodzenie problemów występujących w mitochondriach. Terapia schorzeń mitochondrialnych odbywa się w kilku filarach:

  1. Sposób odżywiania;
  2. Aktywność fizyczna;
  3. Zmniejszenie poziomu stresu;
  4. Poprawa jakości nocnego snu;
  5. Dostarczanie mikroskładników odżywczych.

Cały proces leczenia mitochondrialnego powinien odbywać się pod okiem terapeuty, choć wiele elementów jesteśmy w stanie podjąć samodzielnie.

Dieta mitochondrialna

Za to, jak się czujemy, w dużym stopniu odpowiada nasza dieta. Jeśli jest ona bogata w węglowodany, może prowadzić do zaburzeń metabolicznych.

Podstawą diety mitochondrialnej powinny być więc pokarmy o niskim indeksie glikemicznym (warzywa, dziki lub brązowy ryż, kasze). Na metabolizm mitochondriów niezwykle korzystnie wpływają substancje roślinne.

Medycyna mitochondrialna jest wciąż rozwijającą się gałęzią nauki. Jej podejście jest z pewnością rewolucyjne względem medycyny konwencjonalnej i może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm oraz ochronić go przed wieloma chorobami.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.