Regularne wykonywanie morfologii krwi to jeden z najważniejszych elementów dbania o zdrowie. Badanie to pozwala bowiem na sprawdzenie stanu organizmu oraz wykrycie wielu zachodzących w nim nieprawidłowości.

Dzięki temu można szybko zacząć działać. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Jak przygotować się do pobierania krwi?

Zdrowo się odżywiasz, uprawiasz sport, starasz się dbać o odpowiednią ilość snu? Doskonale — jesteś na idealnej drodze do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Jednak pamiętaj, że prócz tego musisz się też badać. O zdrowie dbać można bowiem na wiele sposobów.

Morfologia krwi

Jednak najważniejszym i najbardziej skutecznym, jest właśnie odpowiednia profilaktyka. Niestety, lecz kłopoty ze zdrowiem mogą pojawić się czasem nawet przy nienagannym stylu życia.

Wtedy to właśnie odpowiednio wcześnie wykonane badania krwi mogą pomóc w postawieniu diagnozy. Kiedy ostatnio robiłeś morfologię krwi? Dawno? A więc już dziś zapisz się na badanie krwi. Zobacz, jak się do niego przygotować.

Morfologia krwi — kiedy warto ją wykonać?

Morfologia krwi to badanie, które wykonuje się zarówno w celach profilaktycznych, jak i przy diagnostyce różnego rodzaju chorób. Mimo że jest to podstawowe badanie krwi, to pozwala ono zweryfikować najważniejsze parametry organizmu i ogólny stan zdrowia danego pacjenta.

Z tego też właśnie powodu każdy, niezależnie od aktualnego samopoczucia powinien wykonać morfologię krwi przynajmniej raz w roku. To pozwoli mieć zdrowie pod stałą kontrolą, a co najważniejsze pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości i to nawet jeśli jeszcze nie dają one o sobie znać pacjentowi.

Morfologię krwi wykonaj także wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany. Sygnałem mówiącym o tym, że coś jest nie tak, może być wypadanie włosów, kłopoty z cerą, przewlekłe bóle, czy choćby ciągła senność.

Takie objawy mogą pojawić się na przykład przy niedoborze żelaza, kwasu foliowego, magnezu oraz wielu innych składników odżywczych. Może być to też oznaka poważniejszego problemu. To wszystko pokażą jednak wyniki badań.

Morfologia krwi — jakie badania obejmuje?

Podczas morfologii krwi obwodowej badanych jest wiele parametrów. Badanie to pozwala określić między innymi poziom stężenia hemoglobiny, białych krwinek oraz krwinek czerwonych erytrocytów. Sprawdzana jest także liczba płytek krwi.

Płytki krwi odgrywają bardzo ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi, dlatego ten wynik jest bardzo ważny szczególnie u osób, które zmagają się w tym obszarze z problemami. Prócz tego, w skład morfologii wchodzi także HCT, MCV oraz MCH.

Robiąc morfologię, warto rozszerzyć pakiet o kilka dodatkowych badań, które pozwolą jeszcze lepiej zweryfikować stan zdrowia. Najczęściej zaleca się wykonać także profil lipidowy, stężenie cukru we krwi, próby wątrobowe, czy też poziom TSH.

Morfologia krwi — co z wynikami?

Morfologia krwi to badanie laboratoryjne. Można wykonać je także w niektórych przychodniach. Spis placówek, w których można zrobić badania, znajdziesz w internecie. Co więcej, za ich pośrednictwem możesz też zarejestrować się na badania. Sama morfologia polega po prostu na pobraniu próbek krwi.

Kiedy otrzymasz wyniki? Przy podstawowych badaniach najprawdopodobniej już na drugi dzień. Jednak to zależy przede wszystkim od badanych parametrów, niektóre z nich wymagają bowiem nieco dłużej diagnozy. Maksymalny czas oczekiwania to około 2 dni. Gdy otrzymasz już wyniki, najlepiej udaj się z nimi po prostu do lekarza pierwszego kontaktu.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.