Wybór odpowiedniej kawy do domu może z pozoru nie być łatwym zadaniem.

Dostępne są różne gatunki kaw, a każdy z nich jest unikalny i zawiera szczególne właściwości. Jaki jest sekret najlepszej kawy i jak wybrać najlepszą kawę do domu?

Jak wybrać kawę – jakie są gatunki kawy?

kawa-ziarnista

Kawa jest napojem pobudzającym, silnie aromatycznym, a smakoszy kawy znajdziemy na całym świecie. Poszukiwanie swojego ulubionego smaku może być czasochłonne, dlatego też warto poznać kilka wskazówek, jak krok po kroku wybrać najlepszą kawę.

Można wyróżnić trzy najważniejsze elementy, które mogą pomóc w poszukiwaniu idealnej kawy dla siebie i swojej rodziny. Smak, aromat i zawartość kofeiny zależą w dużej mierze od rodzaju ziaren kawy, stopnia palenia i sposobu parzenia kawy.

Jakie są gatunki kawy?

  • Arabika jest najbardziej popularnym rodzajem kawy na świecie. Ma słodkawy, lekko orzechowy posmak z niskim stopniem goryczy i kwasowości. Najczęściej wybierany gatunek kawy na świecie.
  • Robusta jest rozwiązaniem dla bardziej wytrawnych kubków smakowych. Wyższa gorycz, kwasowość i zawartość kofeiny, niż w przypadku arabiki. Świetnie sprawdza się do parzenia kaw białych, bo wciąż zachowuje mocny smak. Kawowce robusty są bardzo odporne na szkodniki i choroby – co za tym idzie łatwiejsze w uprawie.
  • Liberika jest zdecydowanie najmniej popularnym rodzajem kawy. Używana jest głównie do produkcji kawy rozpuszczalnej oraz kosmetyków z dodatkiem kawy. Jej nasiona są duże i bardzo twarde, przez co proces pozyskiwania kawy jest bardziej uciążliwy. Stanowi około 1% całkowitej produkcji światowej.

Poszukiwanie swojego ulubionego smaku może być czasochłonne, jednak bardzo przyjemnym elementem tego procesu będzie proces degustacji poszczególnych gatunków i mieszanek kaw.

Arabika, robusta czy liberika? Wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji smakowych. Jeżeli wolisz łagodniejszy, słodszy smak to wybór powinien paść na arabikę.

Gorzkie nuty i cierpkość kawy będą wskazaniem na robusty lub mieszanek z jej przewagą. W sklepie z ekologiczną żywnością Foods by Ann znajdziesz oba rodzaje kawy. RL9 kawa ziarnista to niezwykły smak i aromat, który pobudzi Twoje zmysły.

Wybór kawy, a stopień palenia ziaren

Kawa, zanim dotrze do finalnego konsumenta i przechodzi kilka etapów produkcji. Ziarna kawowca po zbiorze i wstępnym przygotowaniu zostają poddane paleniu. Od tego procesu w dużej mierze zależy smak kawy.

Jakie są stopnie palenia kawy?

  • Palenie jasne daje łagodny i delikatny smak kawy. Ziarna zachowują swoją naturalną kwasowość nawiązującą smakiem do cytrusów.
  • Palenie średnie jest najpopularniejszym stopniem palenia kawy. Smak jest zrównoważony, mniej kwaśny z charakterystycznie wyczuwalną goryczką.
  • Palenie średnio ciemne sprawia, że kwasowość ziaren całkowicie zanika, a aromat kawy jest bardzo intensywny posiadający lekko czekoladowy smak.
  • Palenie bardzo ciemne daje wyraźnie wyczuwalną gorycz, utratę kwasowości, smak orzechowy i lekko czekoladowy.

Wybór kawy, a sposób parzenia

Istnieje wiele metod parzenia kawy. Od sposobu, w jaki przyrządzamy napar, może zależeć wybór odpowiedniej kawy.

Najpopularniejsze metody palenia kawy wiążą się z wykorzystaniem ekspresu do kawy automatycznego, kolbowego, przelewowego lub kawiarki.

Od sposobu parzenia będzie zależał stopień mielenia ziaren kawy. Im dłuższy proces powstawania naparu tym, niższy stopień mielenia, czyli ziarna należy zmielić grubiej.

Dla przykładu do ekspresów przelewowych, czy chemixów stosowana jest kawa grubo mielona. W celu uzyskania pełni smaku i aromatu kawy przygotowywanej w kawiarce niezbędna będzie bardzo drobno zmielona kawa.

Do przygotowania kawy z ziaren potrzeby jest młynek i na ten element procesu parzenia kawy warto zwrócić uwagę. Najlepszym rozwiązaniem są młynki żarnowe, które podczas mielenia ziaren ścierają je i rozgniatają, dzięki czemu podczas parzenia można uzyskać pełnię smaku i aromatu.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.