Kawa rozpuszczalna to doskonała alternatywa dla sypanej. W wielu sklepach spożywczych możemy znaleźć ten czarny napój, który przygotowuje się dosłownie w kilka chwil.

Jednak nie każdy wie, jak powstaje kawa rozpuszczalna, która podbiła serca smakoszy na całym świecie. Sprawdź: jak wygląda proces jej produkcji krok po kroku!

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

jak-powstaje-kawa-rozpuszczalna

Historia kawy rozpuszczalnej sięga końca XIX wieku, kiedy został opatentowany proces jej suszenia za pomocą gorącego powietrza. Jednak wówczas nie odniosła sukcesu.

Dopiero w latach 30. XX wieku została zaprezentowana wersja kawy rozpuszczalnej NESCAFÉ, która zdobyła uznanie smakoszy na całym świecie. Jak powstaje kawa rozpuszczalna i dlaczego  nadal cieszy się tak ogromną popularnością?

Istnieją dwie metody produkcji kawy rozpuszczalnej. Pierwsza to liofilizacja, która polega na zamrażaniu ziaren kawy, a następnie ich suszeniu. Wrząca woda zostaje przepuszczona przez ziarna, a powstały napar umieszcza w specjalnych kadziach.

Płyn jest oczyszczany, zagęszczany, a woda ulega odparowaniu, czyli suszeniu przez wymrażanie. Kawa liofilizowana charakteryzuje się naturalnym smakiem i aromatem, bez obecności żadnych substancji pomocniczych – efektem procesu jest zaparzony i wysuszony ekstrakt z kawy.

Drugim sposobem produkcji kawy rozpuszczalnej jest suszenie wywaru z kawy gorącym powietrzem. Woda zostaje odparowana, na skutek czego powstaje sucha, sproszkowana kawa.

Proces palenia kawy

Palenie kawy wymaga dużej wiedzy i doświadczenia osób, które dbają o cały proces. Surowe, zielone ziarna kawy zawierają tylko kilkanaście związków, które odpowiadają za jej smak i zapach, natomiast po procesie palenia jest ich kilkaset!

Jak powstaje kawa rozpuszczalna, która poddawana jest procesowi palenia? Palenie kawy odbywa się w specjalnym piecu, w którym temperatura wynosi ok. 250 stopni C. W zależności od pożądanego stopnia wypalenia, proces zajmuje od kilku do kilkunastu minut. W tym momencie ziarna zyskują swój niepowtarzalny aromat.

Warto wiedzieć, że za końcowy smak kawy odpowiada również rodzaj ziaren – niektóre wymagają krótszego, inne dłuższego wypalania, aby osiągnąć idealny smak i aromat.

Produkcja kawy rozpuszczalnej bezkofeinowej

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnego napoju jest kawa bez kofeiny np. NESCAFÉ bezkofeinowa. Proces dekofeinizacji sprawia, że napój jest subtelniejszy w smaku, mniej gorzki i kwaśny – idealny dla miłośników delikatnej kawy.

Może być spożywana przez osoby nietolerujące kofeiny oraz stanowi idealne rozwiązanie, gdy chcemy delektować się kawą w godzinach wieczornych. Istnieją 3 sposoby eliminacji kofeiny z kawy.

Pierwsza polega na ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników, które ulegają odparowaniu, dzięki czemu nie ma ryzyka przedostania się substancji chemicznych do napoju.

Drugim sposobem jest przepuszczenie dwutlenku węgla przez ziarna kawy, nie naruszając substancji smakowych i zapachowych. Ostatnia metoda sprowadza się do ekstrakcji kofeiny za pomocą wody, bez konieczności stosowania substancji chemicznych.

Jest to całkowicie naturalny proces, którego efektem jest znakomita kawa, o głębi smaków i aromatów – taką metodą wytwarzana jest kawa NESCAFÉ bezkofeinowa.

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych kawa rozpuszczalna ma więcej zalet – dostępna jest w wielu wariantach, można przygotować ją w zaledwie kilka chwil, a każdy łyk jest prawdziwą przyjemnością dla podniebienia.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.