Pizza to najbardziej uniwersalne danie na świecie. Jest tak za sprawą łatwości jej wykonania i niewielkiej ilości składników: ciasto plus dodatki.

To drugie zmienia się w zależności od państwa, gdzie dodaje się lokalne produkty, by pizzę uczynić bardziej swojską. W Polsce pizza to najczęściej zamawiane z dowozem danie.

Najwięcej zamawianej pizzy ma średnicę 42 cm i płacimy za nią ok. 29zł. Znamy już cenę i wielkość najczęściej zamawianych placków, ale które pizze najbardziej przypadły do gustu polakom?najpopularniejsze-pizze

1. Capriciosa – nazwa tej pizzy w języku włoskim oznacza – „kapryśna”. Zwykle wśród dodatków tej pizzy znajdziemy szynkę, pieczarki, paprykę i oliwki, ale jak sama nazwa wskazuje, jej skład się zmienia wraz z kaprysami, czy to pizzaiolo, czy też klientów. Dzięki temu mamy pewną dowolność w jej komponowaniu. Jeżeli akurat pod ręką mamy boczek, zamiast szynki spokojnie możemy go dodać, a Capriciosa nadal pozostanie sobą.

2. Margherita – to nie tylko druga najpopularniejsza pizza w Polsce, ale chyba najbardziej znany włoski placek na świecie. Jednocześnie jest ona najprostszą pizzą do wykonania, co prawdopodobnie stoi za jej sukcesem. Poza ciastem składa się jedynie z 3 składników: pomidorów, sera mozzarella oraz bazylii.

Pierwsza Margherita powstała w 1889 roku dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, gdy ta odwiedzała Neapol. Pizza tak zasmakowała władczyni, że została nazwana na jej cześć.Margherita jednoznacznie kojarzy się z Włochami dzięki barwom składników, które odpowiadają włoskiej fladze (pomidory – czerwień, ser mozzarella – biel oraz bazylia – zieleń).

3. Hawajska – choć nazwa jest jednoznaczna, to jednak ta pizza nie powstała na Hawajach, a w Kanadzie. Pomimo tego jej składniki bardziej kojarzą się z ciepłymi wyspami, stąd ta nazwa. Standardowo w swoim składzie ma ananasa oraz szynkę, czasem wymienianą na boczek. Pizza Hawajska w Polsce zajmuje 3 miejsce na podium, jednak w np. Australii króluje.

Na początku jej powstania, zdania co do pizzy Hawajskiej były podzielone, gdyż odbiega ona od tradycyjnego smaku pizzy poprzez słodycz ananasa.

Obecnie możemy już zamówić typową słodką pizzę z kremem czekoladowym, więc Hawajska nie tworzy aż takich kontrowersji, choć nadal dla wielu jest wyborem nieakceptowalnym.

Obojętnie, którą pizzę zamawiamy, najchętniej polewamy ją sosem czosnkowym. Wiadomo już jakie pizze i z jakimi dodatkami zamawiają Polacy. Teraz pora spróbować jednej z nich lub wyłamać się z nurtu i wybrać coś innego!

Najlepiej złożyć zamówienie przez stronę PizzaPortal.pl i zamówić swoją ulubioną pizzę w Poznaniu lub innym mieście.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.