Dziś na ruszt bierzemy nawilżanie cery! Cera powinna być odpowiednio nawilżona – to o pielęgnacji wie większość z nas. Ale nie każda kobieta wie, jakie są nieprawidłowe działania względem nawilżania cery.

W ten sposób nie do końca jest w stanie dostarczyć sobie odpowiedniego nawilżenia cery. Ma to skutki w postaci suchej, szorstkiej i postarzonej skóry.

Mit: nawilżanie cery jest konieczne tylko w określonych przypadkach

Najczęściej potrzebę nawilżenia cery dostrzegamy, gdy jest ona już sucha i staje się to niekomfortowe. W wieku dziecięcym i młodzieńczym często zapominamy o nawilżaniu cery, ponieważ jest ona jeszcze elastyczna i nie ma skłonności do wysuszania.

nawilzanie-cery

Dopiero wraz z upływem lat problem zaczyna się nasilać. I dopiero po wielu latach, gdy to zauważamy, zaczynamy nawilżać skórę. Jest to oczywiście konieczne, ale nie wystarczające.

Zniszczenia spowodowane wieloletnim zaniedbywaniem cery są już nieodwracalne. Zapewnienie sobie odpowiedniego nawilżenia jest ważne już w wieku dojrzewania, na długo przed tym, jak powstaną pierwsze zmarszczki.

Nawet w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Szczególnie jeśli konsekwentnie działamy, aby skórę taką odtłuścić. Czyli używamy wysuszających żeli, agresywnych kosmetyków, na przykład toników na bazie alkoholu.

Dodatkowo wysusza to naskórek i nasila problem, bo rezultatem jest wydzielanie większej ilości sebum. Odpowiednio dobrane kosmetyki zniwelują część problemów dermatologicznych i zapewnią ładną cerę w przyszłości.

Mit: wypijanie dużej ilości wody w zupełności wystarczy, aby nawilżyć cerę

Chociaż woda rzeczywiście wpływa na nawilżenie tkanek, to czyni to w głębszych warstwach skóry i tam się gromadzi. W dodatku dopiero gdy “pić dostaną” inne, ważniejsze organy. Jest to także miejsce, z którego woda wyparowuje w pierwszej kolejności, gdy na przykład zapomnimy się napić.

Natomiast naskórek jest stale narażony na działanie czynników wysuszających, takich jak suche powietrze, mróz, gorąca i twarda woda. Dlatego niezbędnym kosmetykiem o każdej porze roku jest dobry preparat nawilżający cerę. Jednak nie może to być krem oparty na wodzie i chemicznych dodatkach.

Nie powinien to być również tłusty krem. Po zmyciu jego warstwy ze skóry okazuje się, że skóra wcale nie jest nawilżona, a jeszcze bardziej wysuszona. Pojawiają się również problemy dermatologiczne, w postaci wągrów oraz wyprysków, nawet u osób, które nie miały skłonności do tego.

Dzieje się tak dlatego, że najczęstszym dodatkiem do tłustych kremów jest parafina, która tworzy na skórze szczelny płaszcz, nie przepuszczając innych składników. Lepsze w pielęgnacji ceryoleje zawierające kwas gamma linolenowy, na przykład olej z wiesiołka.

Mit: jedzenie nie ma wpływu na nawilżanie cery

nawilzenie-cery

Chociaż wielu ludzi, a nawet lekarzy dermatologów uważa, że jedzenie nie ma wpływu na stan cery, to obserwacje zdradzają, że jest odwrotnie. Powodem, dla którego opinie są podzielone, może być fakt, że na efekty związane z prawidłową dietą nawilżającą cerę trzeba zaczekać. Nie pojawią się one w pierwszym tygodniu zmian, najczęściej są widoczne po trzech tygodniach najwcześniej.

Wielu osobom natomiast brak cierpliwości, by utrzymać zdrową dietę. Witaminy znane z tego, że odżywiają i nawilżają skórę (witamina, A, E, F), potrzebują czasu, aby zmagazynować się w organizmie.

Prawidłowa, zdrowa dieta, bogata w zdrowe tłuszcze, kwasy nienasycone, witaminy rozpuszczalne w tłuszczu, a także warzywa i owoce bogate w elektrolity, powinna w najgorszym przypadku wspomóc prawidłowe utrzymanie stanu nawilżenia cery.

Mit: kwas hialuronowy jest dobry tylko dla starzejących się kobiet

Chociaż kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w kremach przeciwzmarszczkowych i jako wypełnienie zmarszczek, to nie powinien być wyłącznie kojarzony z nimi. Kwas ten naturalnie występuje w naszej skórze i przede wszystkim dba o jej prawidłowe nawilżenie, sprawiając, że parowanie wody z niej jest ograniczone.

Dlatego bardzo dobrze sprawdza się przy problemach z suchą skórą i po prostu u osób, które lubią czuć nieobciążające nawilżenie. Stosowanie kremów z kwasem hialuronowym na skórę wpływa jedynie na nawilżenie naskórka.

Jeśli chcemy uzyskać głębszy efekt, powinniśmy skorzystać z bardziej zaawansowanych metod, takich jak na przykład mezoterapia igłowa lub sonofereza.

Mit: krem to jedyny domowy sposób na nawilżenie cery

cera

Istnieje wiele kosmetyków, które pozwalają na nawilżenie cery, nie tylko kremy. Na przykład mogą to być maseczki nawilżające, stosowane raz, dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Lepszym rozwiązaniem dla zwykłego kremu jest serum nawilżające.

Ale nie należy używać go samego. Chociaż serum dostarcza większej skondensowanej dawki odpowiednich środków nawilżających, to jest oparte głównie na wodzie, która niestety szybko wyparowuje. Tutaj powinien zostać zastosowany również odpowiedni krem nawilżający do pielęgnacji, który zapobiegnie uciekaniu wartościowych elementów nawilżających.

Oba kosmetyki powinny należeć do tej samej linii kosmetyków. Serum powinno być również odpowiednio dobrane do rodzaju cery. Inne do cery tłustej, inne do suchej i mieszanej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!