Dziś opowiadamy jak pozbyć się wągrów. Wągry to problem, który może dotyczyć każdej z nas, niezależnie od wieku. Doskonale to rozumiemy, dlatego przygotowaliśmy listę domowych metod na pozbycie się ich.

Sprawdź wczorajszy ranking:

Zanim jednak przystąpimy do konkretnych wskazówek i porad, warto zapoznać się nieco bliżej z tematyką zaskórników – szczególnie, jeśli spędzają ci sen z powiek już od dłuższego czasu i nie znalazłaś jeszcze dobrego sposobu, by się ich pozbyć.

Wągry – co to takiego?

Wągry to nic innego jak łój skórny, który po połączeniu ze zrogowaciałym naskórkiem, blokuje ujście porów. Jeśli gruczoły łojowe produkują odpowiednią ilość sebum, tworzącą cienką warstwę ochronną na powierzchni twarzy to nie dochodzi do powstawania zaskórników.

Najlepsza metoda na wągry to maseczka z węgla, która potrafi rozprawić się z nimi już podczas pierwszego zabiegu!

wagry-i-zaskorniki

Ich pracę regulują hormony – gdy jest ona zaburzona, może dojść do wydzielania się zbyt dużej ilości łoju; także w przypadku porów o nieprawidłowej budowie lub ich zatkaniu martwymi komórkami naskórka, dochodzi do zatrzymania sebum wewnątrz gruczołów, który w kontakcie z powietrzem zaczyna ciemnieć, tym samym tworząc charakterystyczną czarną kropkę.

Pryszcze powstają z zaskórników i wągrów!

Nie zawsze na tym kończy się ten proces. Czasami powstałe już zaskórniki ulegają nadkażeniom przez bakterie, a te z kolei tworzą pryszcze [sprawdź jak walczyć z pryszczami na dekolcie].

Choć ilość wydzielanego przez skórę sebum jest zależna od czynników genetycznych i zwykle dziedziczona, dzięki odpowiedniej pielęgnacji można usunąć wągry i złagodzić objawy trądziku.

Działa to także w drugą stronę – niepoprawna pielęgnacja cery i zły skład stosowanych kosmetyków może przyczynić się do zapychania porów, dlatego przede wszystkim: przyjrzyj się używanym przez siebie produktom, bo być może to któryś z nich jest winien twoim zaskórnikom.

Jak się pozbyć wągrów?

Oprócz przyjrzenia się posiadanym kosmetykom i preparatom pielęgnacyjnym (nie stosuj niczego silnie wysuszającego i podrażniającego oraz unikaj alkoholu w składzie), warto zastosować się do kilku ogólnych wskazówek, które skutecznie pomogą przy procesie usuwania wągrów.

Nie myj twarzy mydłem!

To największa zbrodnia, jaką zdarza się popełniać kobietom. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje masa dobrych żelów i pianek myjących, które będą o wiele lepszym rozwiązaniem do codziennego użytku.

Jako krem na twarz stosuj taki o prostym składzie – unikaj gęstych i bardzo nawilżających produktów. Jeśli twoja twarz nie jest przesuszona, z pewnością ich nie potrzebujesz.

Kosmetyki złuszczające z kwasem salicylowym

zaskorniki-na-twarzy

Kolejny punktem w walce z zaskórnikami jest kosmetyk złuszczający z kwasem salicylowym, który pozwoli na pozbycie się martwego naskórka i da ujście gruczołom łojowym.

Jeśli masz wystarczający budżet, możesz pozwolić sobie na zakup specjalnej szczoteczki oczyszczającej do twarzy.

Pozwoli ona na wykonanie masażu twarzy i peelingu (przed zabiegiem urządź sobie tak zwaną parówkę – trzymaj głowę, przykrytą ręcznikiem, nad miską z gorącą wodą przez ok.15 minut).

Na koniec najważniejsza, złota zasada: pod żadnym pozorem nie wyciskaj czarnych kropek! W ten sposób tylko pogorszysz stan swojej skóry, a rozniesione bakterie mogą przyczynić się do powstania zapalenia skóry.

Istnieją inne, skuteczne i bezpieczne metody pozbywania się wągrów. I to właśnie je powinnaś wypróbować!

Domowe sposoby jak pozbyć się wągrów!

Przed wypróbowaniem każdej z metod, warto przeprowadzić próbę uczuleniową – szczególnie, jeśli już kiedyś miałaś problem z reakcją alergiczną na któryś z wymienionych niżej produktów.

Domowy peeling na wągry

domowy-peeling-na-wagry

Najprostszym sposobem w walce z wągrami jest wykonanie domowego peelingu z mleka i ryżu. Torebkę ryżu zalej mlekiem tak, by w całości była przykryta i odczekaj kilka godzin, by z całości powstała miękka masa, a następnie ją zblenduj.

[irp posts=”13380″ name=”Jak usunąć wągry z nosa i z twarzy? Te sposoby działają!”]

Peeling gotowy! Co wieczór stosuj go na całą twarz, rozprowadzając kolistymi ruchami. Na końcu zmyj letnią wodą. Jedną z bardziej znanych metod na wągry jest maseczka z węgla aktywnego, która eliminuje je błyskawicznie, pozostawiając ładnie zarumienioną, sprawiającą zdrowej – cerę!

Olejek pichtowy w walce z wągrami

Kup w aptece olejek pichtowy i naftę kosmetyczną. Wymieszaj produkty w stosunku 1:3 i używaj w formie toniku. Ma on dosyć specyficzny zapach, dlatego jeśli będzie ci bardzo przeszkadzał – posiedź z nim, jak najdłużej możesz, a na noc zmyj go ciepłą wodą i nałóż lekki krem.

Maseczka z aspiryny na wągry

Wykorzystaj tabletki aspiryny! Maseczka z aspiryny to niezwykle prosty sposób na złuszczenie skóry i pozbycie się zaskórników. W 100 ml wody rozpuść 10 tabletek aspiryny. Tak przygotowany tonik trzymaj w lodówce i codziennie używaj go do przemywania twarzy.

Dermatolog? Kosmetolog?

wagry-wizyta-u-dermatologa

Jeżeli na twój problem z zaskórnikami nie pomagają już domowe i sklepowe metody, nieuniknione będzie wybranie się do specjalisty, który oceni stan twojej skóry i pomoże zwalczyć czarne kropki. Dermatolog przepisze ci krem, poprawiający działanie porów lub lekarstwo, które znormalizuje pracę gruczołów łojowych lub nawet hormonów.

Przyczyny powstania wągrów

Ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny powstawania wągrów. Oczyszczanie w gabinecie dermatologicznym to zwykle jedna z dwóch metod – złuszczanie kwasami (glikolowym, pirogronowym, salicylowym lub ich mieszanki) lub mikrodermabrazja.

Po konsultacji z dermatologiem można także zapisać się na serię zabiegów w salonie kosmetycznym.

Tam w walce z zaskórnikami przeprowadza się oczyszczanie manualne (profesjonalne wyciskanie igłą, z porów rozszerzonych wcześniej preparatem rozpulchniającym), urządzeniem do peelingu kawitacyjnego (z wykorzystaniem ultradźwięków o wysokiej częstotliwości), złuszczanie kwasem migdałowym lub laserowe usuwanie zaskórników, co jest jedną z najnowocześniejszych metod w tej dziedzinie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień