Korekcja wady wzroku ma ogromny wpływ na codzienne życie i jego komfort. Dlatego należy szczególnie dużą wagę przyłożyć do właściwego doboru soczewek kontaktowych.

W porównaniu z badaniem wzroku pod kątem szkieł okularowych dobór soczewek jest bardziej złożony i wymaga więcej czasu, nawet trzech wizyt.

Wbrew obiegowej opinii, specjalistą, do którego najlepiej udać się w tym celu nie jest okulista a optometrysta.

Okulista a optometrysta

Powszechnie uważa się, że specjalistą zajmującym się badaniem wzroku jest okulista. Wiele osób uważa, że jest on do tego najlepiej przygotowany, ponieważ skończył studia medyczne.

dobor-soczewek-u-optometrysty

Tymczasem okulista jako lekarz zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób, czyli między innymi jaskry, zaćmy, zeza, zapalenia rogówki i wielu innych.

Wykonuje też zabiegi i operacje chirurgiczne oraz prowadzi badania profilaktyczne. Wada wzroku może być zdiagnozowana przez okulistę, jednak nie jest to schorzenie wymagające leczenia, a jedynie korekcji.

Osobą, która posiada pełne kwalifikacje do badania wad widzenia, jest optometrysta. Nie należy mylić tego pojęcia z optykiem, który na podstawie wyników badania przygotowuje i dobiera odpowiednie szkła i oprawki okularów.

Tytuł optometrysty można uzyskać po skończeniu studiów, w trakcie których zdobywa się konieczną wiedzę i umiejętności. Nie ma więc podstaw, by uważać go za gorzej wykształconego od okulisty, jest bowiem wręcz przeciwnie.

Optometrysta może także zalecić odpowiednią terapię wzroku, szczególnie u dzieci, u których stwierdzono problemy z akomodacją wzroku czy ustawieniem oczu, niewymagającym leczenia operacyjnego.

Jak przebiega badanie optometryczne?

Badanie przeprowadzane przez optometrystę nie ogranicza się do sprawdzenia ostrości widzenia. Badane są różne aspekty pozwalające na kompletną ocenę funkcjonowania narządu wzroku.

Szczególnie złożone jest w przypadku doboru soczewek kontaktowych, które muszą idealnie pasować do oka pacjenta. Poszczególne etapy badania optometrycznego to:

  • Ocena ostrości widzenia.
  • Badanie refrakcji oka przy użyciu komputera, tzw. autorefraktometru.
  • Badanie przedniego odcinka oka lampą szczelinową.
  • Pomiar krzywizny rogówki oka.
  • Ocena wydzielania łez przez kanaliki łzowe.

Dobór soczewek kontaktowych

Wywiad z pacjentem jest podstawą, jeśli chodzi o dobór soczewek kontaktowych, może bowiem okazać się, że istnieją istotne przeciwwskazania do tej metody korekcji wzroku. Przede wszystkim optometrysta zbiera informacje na temat wszelkich niepokojących objawów, jakie zaobserwował u siebie pacjent. Należy spodziewać się pytań o symptomy takie jak:

  • widzenie podwójne lub zamazane,
  • plamki w polu widzenia,
  • widzenie nagłych rozbłysków,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nieostre widzenie w nocy,
  • trudności w ocenie odległości przedmiotów,
  • suchość oka lub nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Optometrysta powinien poznać również ogólny stan zdrowia i jego historię, czyli przebyte choroby, operacje, alergie, przyjmowane leki. Warto porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz preferencjach i trybie życia, np. czasie pracy przy komputerze lub czytaniu książek/dokumentów, ekspozycji na światło, przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Soczewki kontaktowe muszą być dobrane na podstawie parametrów fizycznych takich jak średnica soczewki (DIA) i promień krzywizny (BC). W celu odpowiedniego dopasowania do oka konieczne jest wypróbowanie soczewki na oku, czasem nawet przez kilka minut.

Następnie dobrane soczewki jednodniowe lub dwutygodniowe wydawane są na okres próbny, po którym trzeba zgłosić się na wizytę kontrolną. Zdarza się, że ze względu na specyficzne parametry trzeba będzie poczekać na zamówienie. Optometrysta pokazuje też, w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki oraz poucza o ich prawidłowej pielęgnacji.

Soczewki kontaktowe a okulary

Ważne jest, by mieć świadomość, że soczewki kontaktowe i okulary zazwyczaj nie mają takich samych parametrów. Szkła okularowe są bardziej oddalone od oka niż przylegające do rogówki soczewki kontaktowe, dlatego różnią się one ogniskową. Nie należy zatem samodzielnie kupować soczewek o mocy takiej samej jak szkła korekcyjne w okularach. W ten sposób można tylko sobie zaszkodzić.

Z tego powodu zrodziły się też mity dotyczące tego, że w soczewkach nie widzi się tak samo ostro jak w okularach. Prawidłowy dobór soczewek kontaktowych może zapewnić jedynie badanie wykonane przez specjalistę, obejmujące przymierzanie i testowanie soczewek.

Opracowanie:

Artykuł powstał w oparciu o Poradnik Optometrysty Szkla.com, w którym zespół optometrystów prezentuje najważniejsze zagadnienia związane ze wzrokiem – wadami wzroku, ich korekcją (szczególnie przy użyciu soczewek kontaktowych), a także z chorobami oczu i metodami badania oczu. Dowiedz się więcej o swoich oczach.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.