Antybiotyk to lekarstwo o działaniu przeciwbakteryjnym. Niestety, przy okazji narusza naturalną florę bakteryjną.
Przyjmowanie antybiotyku osłabia organizm, dlatego po zakończonej kuracji trzeba go wesprzeć w powrocie do zdrowia. Sprawdź, jak to zrobić!
Co się dzieje z organizmem po kuracji antybiotykiem?
W trakcie i po antybiotykoterapii lekarze zalecają przyjmowanie probiotyków. Pomagają one odbudować zubożoną florę bakteryjną m.in. w jelitach i pochwie. Drobnoustroje naturalnie bytujące w tych miejscach odpowiadają za poprawne funkcjonowanie organizmu.
Zaburzenie delikatnej równowagi może powodować nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego i układu rozrodczego. Osoby po antybiotykoterapii często cierpią na zaburzenia perystaltyki jelit, bóle brzucha, biegunki i grzybice pochwy.
Probiotyki – najlepszy sposób na odzyskanie sił po antybiotykoterapii
Odpowiednia dieta i probiotyki ze szczepami bakterii kwasu mlekowego zabezpieczą Cię przed przykrymi objawami będącymi efektem przyjmowania antybiotyku. Należy zacząć je stosować już w czasie brania lekarstw. Najlepiej to robić około 2 godziny po kolejnej dawce antybiotyku.
Powrót do zdrowia przyspieszą także posiłki bogate w fermentowane wyroby mleczne takie jak jogurt, kefir i maślanka. Więcej informacji na temat wzmacniania organizmu po kuracji antybiotykiem znajdziesz na https://www.allecco.pl/.
Jak uzupełnić braki witamin?
Osłabienie organizmu wiąże się z zaburzeniem flory bakteryjnej i niekorzystnie wpływa na pracę układu odpornościowego. Podczas brania antybiotyku ważna jest prawidłowa i zbilansowana, lekkostrawna dieta.
Warto sięgać po owoce i warzywa bogate w witaminę C i A. Dobrze sprawdzają się też posiłki z produktami zawierającymi duże ilości witamin z grupy B. Po zakończeniu leczenia postaraj się utrzymać zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę bogatą w wodę, przetwory mleczne oraz świeże warzywa, owoce, nabiał, mięso i ryby.
Nie zapominaj także o zbożach, które są doskonałym źródłem witamin. Na początku sięgaj po lekkostrawne białe pieczywo, ryż i kasze. W późniejszym okresie powrotu do zdrowia po przebytej infekcji możesz sięgnąć po graham i wyroby pełnoziarniste, które są ciężej strawne.
Domowe metody na poprawę zdrowia po kuracji antybiotykiem
Bezpośrednio po zakończeniu kuracji antybiotykiem należy szczególnie dbać o siebie. Warto zaplanować sobie kilka dni na powrót do formy. Wykorzystaj ten czas na spokojne spacery, spożywanie zdrowych, lekkostrawnych posiłków i odpoczynek. Zadbaj o jakość snu i relaks. Nie zapomnij o suplementacji witamin i przyjmowaniu probiotyków. Z czasem powrócisz do formy sprzed infekcji.
Odzyskanie sił po antybiotykoterapii wymaga kompleksowego podejścia. W okresie po zwalczeniu choroby warto zadbać o odbudowanie flory bakteryjnej oraz uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. Twoimi sprzymierzeńcami są produkty fermentowane: kapusta kiszona, ogórki kiszone, kefir, kwaśne mleko i maślanka.
Stopniowo wracaj do aktywności. Pamiętaj o tym, aby nie przemęczać się i dawkować sobie wysiłek fizyczny. Organizm zmęczony walką z chorobą i nadwyrężony przez antybiotyk potrzebuje trochę czasu do tego, aby powrócić do zdrowia. Nie unikaj spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie przegrzewaj się i pamiętaj o nawadnianiu organizmu.
Leczenie infekcji za pomocą antybiotyku jest często jedynym sposobem na pozbycie się choroby i jej uciążliwych objawów. Jeszcze w trakcie trwania kuracji oraz przez jakiś czas po jej zakończeniu warto zatroszczyć się o osłabiony organizm, aby jeszcze szybciej wrócić do formy.
Podobne:
- Najlepszy probiotyk dla niemowląt RANKING
- Najlepszy PROBIOTYK dla dzieci RANKING
- Najlepszy probiotyk RANKING
- Ostre zapalenie oskrzeli – 5 najważniejszych informacji
- Suplementy na odgrzybianie organizmu
- Zadbaj o zdrowie. Postaw na naturalne probiotyki!