Baobab to afrykańskie drzewo znane szerokiemu gronu choćby z książki “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Jest to roślina bardzo ceniona w Afryce, pełni nawet rolę domu ze względu na swoją wielkość. Owoce baobabu do nowe superfood.

Baobab rekordzista

Drzewo to jest ogromne i rozłożyste. Dostarcza zdrowych, mącznych w smaku owoców. Jak stwierdzają badacze są one rekordowe pod względem zawartości witamin i minerałów. Nic dziwnego ponieważ żyjąc w tak trudnych warunkach jak afrykańskie stepy musiały wykształcić wytrzymałość.

owoce-baobabu

Dość wspomnieć, że baobaby mogą żyć nawet 3000 tysiące lat, za dnia zmagają się z ogromnym upałem, nocami zaś nawet z przymrozkami. Baobab jest afrykańskim odpowiednikiem innego drzewa słynącego z umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach oraz długowieczności – cedru.

Różnice temperatur a także słaby dostęp do wody stanowią nie lada wyzwanie dla korzeni baobabu, który w jej poszukiwaniu rozrasta się także pod ziemią.

Roślina gromadzi duże ilości witamin i mikroelementów z prozaicznego powodu – musi po prostu przetrwać w trudnych warunkach i robić zapasy. Dzięki temu właśnie i ludzie mogą korzystać z dobrodziejstw tego niezwykłego drzewa.

Odżywczość nasion baobabu

Afrykanie tradycyjnie wykorzystują każdą część drzewa, począwszy od liści, skończywszy na korzeniach. Liście są odpowiednikiem naszych zielonych delikatnych warzyw sezonowych i są zjadane na surowo. Z owoców robi się nawet mąkę. Owoce baobabu słyną przede wszystkim z wyjątkowo dużej zawartości witaminy C.

Jest jej tutaj nawet do dziesięciu razy więcej niż w popularnych cytrusach! Trudno znaleźć również lepsze źródło wapnia, o wiele lepsze niż w jakimkolwiek mleku (nawet do czterech razy więcej). To wszystko jest uzupełnione w duże ilości potasu.

W owocach baobabu kryją się również takie ważne składniki jak błonnik, zapewniający uczucie sytości. To także naturalne źródło dość rzadkiego w jedzeniu oraz dostępnego raczej w niewielkich ilościach tryptofanu, który pobudza produkcję serotoniny i melatoniny, zapewniając dobre samopoczucie oraz głęboki sen.

Jukka to nie tylko ozdobna roślina stawiana na domowych parapetach ale także roślina może mieć znaczący wpływ na Twoje zdrowie! Na liście superfood znajduje się także Acerola która pomorze Tobie w przeziębieniu dzięki masakrycznie dużej ilości witaminy C, skoro mowa o witaminie C to należy wspomnieć o owocach Baobabu które zawierają 10 krotnie więcej witaminy niż cytrusy!

A co myślisz na temat najnowszego produktu jakim jest jest Soylent? choć budzi wiele kontrowersji to jak do tej pory, jest pretendentem do dostania się do listy superfood.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.