Kiedy twoja pociecha rozpoczyna 5-6. miesiąc życia, zarówno dla niej, jak i dla ciebie, zaczyna się być może już ważny etap, kiedy możesz zacząć rozszerzać jej jadłospis o nowe produkty.

Obok warzyw oraz owoców, kleiki i kaszki zajmują w nim istotne miejsce. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić do jadłospisu maluszka pierwsze produkty zbożowe.

Jak krok po kroku rozszerzać dietę dziecka?

Pierwsze produkty zbożowe w diecie dziecka

Ułatwieniem podczas rozszerzania diety dziecka może być aktualny schemat żywienia niemowląt. Jest on zbiorem wskazówek dotyczących tego kiedy, co i jak podawać maluszkowi w ramach wprowadzania go w świat nowych smaków. Zalecenia umieszczone we wspomnianym schemacie dotyczą zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym.

Schemat żywienia niemowląt dostarczy ci informacji związanych z tym, kiedy można rozpocząć rozszerzanie diety dziecka i jakie produkty wybierać. Nowe posiłki, najlepiej w postaci jednoskładnikowych przecierów warzywnych, można zacząć podawać maluszkowi, kiedy ukończy 4.-6. miesiąc życia.

Na tym samym etapie możesz też włączyć do diety niemowlęcia zmiksowane owoce oraz pierwsze produkty zbożowe – kleiki i kaszki, zarówno glutenowe, jak i bezglutenowe. Wybór należy od ciebie, choć zawsze możesz poradzić się w tej kwestii pediatry.

Dlaczego kleiki i kaszki warto wprowadzić do diety dziecka?

Obok mleka mamy, warzyw i owoców, na wstępnym etapie rozszerzania diety na talerzu niemowlęcia mogą pojawić się pierwsze produkty zbożowe. Mogą one pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania dziecka na składniki ważne dla jego rozwoju. Stanowią także urozmaicenie komponowanego przez rodziców menu.

Na początku możesz wybrać kleiki i kaszki o najprostszym składzie, np. bezglutenowe kleiki na bazie ryżu lub kukurydzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wprowadzić od razu swoje dziecko w świat produktów zbożowych za sprawą kaszek, których skład oparty został o zboża zawierające to roślinne białko.

Produkty te możesz podawać jako osobny posiłek albo wykorzystać do zagęszczenia pierwszych zupek, przecierów czy musów. Kleiki mają łagodny, neutralny smak i doskonale sprawdzą się w tej roli.

Produkty zbożowe w codziennym menu dziecka mogą odgrywać bardzo ważną rolę. Będą pomagały zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię u rozwijającego się maluszka. Pierwsze produkty zbożowe, np. kleiki i kaszki pozwalają też na łagodne zapoznanie maluszka z nowym smakiem oraz konsystencją wprowadzanej do jego menu grupy produktów.

Kleik ryżowy – propozycja na posiłek zbożowy

Przykładem wartego uwagi produktu zaliczanego do grupy żywności dla niemowląt i małych dzieci jest Kleik ryżowy Nestlé. Jest pokarmem bezglutenowym, wyprodukowanym z wysokiej jakości ziaren ryżu, powstałym specjalnie z myślą o niemowlętach po 4. miesiącu życia.

Co istotne, ma on neutralny smak, dlatego możesz go dodawać do posiłków mlecznych oraz dań i zupek jarzynowych. Nie zawiera dodatku cukru, a jedynie cukry naturalnie występujące w składnikach.

Został wzbogacony o witaminę B1*, uczestniczącą w metabolizmie węglowodanów, prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu układu nerwowego. Kleik ryżowy Nestlé zawiera w swoim składzie kultury bakterii Bifidobacterium lactis, naturalnie zasiedlające przewód pokarmowy dzieci karmionych piersią.

Należąc do grupy żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, spełnia o wiele bardziej rygorystyczne wymagania niż produkty spożywcze dla dorosłych. Produkty z tej kategorii są przebadane m.in. pod kątem zawartości poziomu metali ciężkich, jak kadm czy arsen, oraz pestycydów

Pierwsze kleiki i kaszki, jakie pojawią się w menu naszej pociechy, to ważne produkty w diecie maluszka. Z powodzeniem mogą one pomóc rodzicom wprowadzić dziecko w świat zbożowych smaków!

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me

*zawartość zgodnie z przepisami prawa

Ważna informacja

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.