W życiu każdego mężczyzny przychodzi taka chwila, kiedy obowiązkiem staje się posiadanie w szafie co najmniej jednego porządnego krawata. A kto jak nie jego partnerka pomoże mu znaleźć ten odpowiedni?

To świetny prezent na święta czy urodziny, ale także fajny upominek bez okazji. I z pewnością prędzej czy później zostanie wykorzystany, szczególnie jeśli trafi się w gusta faceta – co bez wątpienia się uda, bo przecież kto zna go lepiej?

Jak wybrać krawat?

W sklepach sprzedających krawaty często występuje ich tak szeroka gama kolorystyczna, że bardzo trudno zdecydować się na najlepszą opcję. Wybór konkretnego wzoru też nie należy do najprostszych.

Szczególnie że to kobiety zazwyczaj zwracają uwagę na najmniejsze detale. I jeżeli w sklepie pojawią się chociaż dwa, które uzna za odpowiednie to… przepadła! Bo nie oszukujmy się – dobry krawat to też niemały wydatek.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krawata?

krawat-na-prezent
Krawat na prezent?

Przy feriach barw i wzorów łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. A pod lupę trzeba brać przede wszystkim jakość materiału oraz długość i szerokość krawatu. Bo jeśli te elementy nie spełniają określonych wymogów – kolor staje się kwestią podrzędną. Darowany prezent ma służyć przez lata i przypominać o osobie, która go wręczyła.

Krawat to podstawa męskiej elegancji i choć coraz częściej panowie zakładają do garniturów muszki, trzeba przyznać, że nie wyglądają już one tak gustownie i dostojnie. Dzięki kilku prostym zasadom można znaleźć w sklepie krawat, który będzie świetnie komponował się z konkretną koszulą lub garniturem.

Z jakiego materiału krawat?

Analiza składu krawata jest niezwykle ważna. Te najlepsze jakościowo (i oczywiście najdroższe, bo ich cena sięga nawet kilkuset złotych za sztukę) szyte są ze stuprocentowego jedwabiu. Są niezwykle wytrzymałe i przewiewne, ale uwaga: krawat musi być w całości jedwabny.

Bardzo często sklepy stosują taktykę, polegającą na napisaniu na metce 100% jedwab, co w rzeczywistości odnosi się tylko do tkaniny zewnętrznej, podczas gdy wewnętrzna zawartość wypełniona jest tańszym materiałem.

Prawdziwie 100% jedwabne krawaty posłużą mężczyźnie przez długi czas i zawsze będą wyglądać efektownie. O wiele łatwiej jest je także zawiązać na szyi. Istnieje jednak pewien minus ich posiadania, a mianowicie, nie łatwo jest utrzymać je w czystości. Pranie w pralce może być fatalne w skutkach, dlatego każdorazowo zaleca się pranie ręczne lub czyszczenie chemiczne.

Inne tkaniny

Krawaty wykonywane są także z innych tkanin i są to głównie: wełna, skóra, len lub mikrofibra. Ta ostatnia dobrze sprawdza się jako zamiennik dla jedwabiu, jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu w czystości (można ją prać w pralce, wirować i suszyć na sznurze) i przede wszystkim tańsza.

Mikrofibra jest materiałem gęstym i lekko usztywnionym, dzięki czemu wykonany z niej krawat nie deformuje się.

Dobrym pomysłem na prezent jest także krawat wykonany z wełny lub skóry. Są to wersje, które sprawdzą się w nieco mniej formalnym stylu, więc jeśli obdarowywany woli ubierać się mniej oficjalnie, a dress code w pracy niekoniecznie wymaga od niego codziennego noszenia garnituru – warto wybrać jedną z tych tkanin.

Wełniany krawat względu na swoją grubość i delikatną fakturę nie nadaje się do marynarek z lekkich materiałów, ale potrafi pięknie prezentować się ze sportową koszulą. Z kolei te skórzane będą strzałem w dziesiątkę do sportowych marynarek!

welniany-krawat
Wełniany krawat

Niekiedy składy krawatów zawierają w sobie również len czy bawełnę. Są to modele niezwykle przewiewne i idealne na lato, ale szybko się gniotą.

Długość i szerokość krawata

Kolejnym ważnym elementem i być może najważniejszym jest długość krawata. Powinna ona wynosić od 145 do 153 centymetrów. Im wyższy mężczyzna, tym dłuższego krawatu będzie potrzebował, gdyż już zawiązany, powinien sięgać do górnej krawędzi paska od spodni.

Wybierając szerokość krawata, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim typ sylwetki. I tutaj, analogicznie – im szczuplejszy jest mężczyzna, tym węższy krawat mu przysługuje. Panowie z nadwagą najkorzystniej wyglądają w szerokich fasonach.

Materiał, długość oraz szerokość to trzy najważniejsze elementy, które decydują o trafności prezentu. Dopiero później wybierajmy kolor i wzór, będących kwestią jedynie naszych osobistych preferencji.

Pamiętajmy, że dobrze dobrany krawat zostanie zauważony nawet przed naszych partnerów i doceniony jako prezent, bo to coś praktycznego, ale jednak związanego z ubiorem – a jak wiadomo, większość mężczyzn nieszczególnie interesuje się tą dziedziną.

I nie pozwólmy im nosić go do koszul z krótkim rękawem – to prawdziwe znieważenie i nie jest zbyt dobrze odbierane we współczesnej modzie. Niezależnie od tego, z jakiego jest materiału.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień