Prawidłowe przechowywanie kosmetyków to oszczędność pieniędzy! Kosmetyki przechowujemy w różnych miejscach, często w łazience, albo w toaletce w pokoju. Jednak warunki mieszkaniowe rzadko pozwalają na prawidłowe przechowywanie kosmetyków. Natomiast nie dbanie o dobre dla nich miejsce kończy się zniszczeniem, zmianą konsystencji lub wyparowaniem cennych składników dla Twojej cery. Co zrobić, aby temu zapobiec? jak przechowywać kosmetyki prawidłowo?

Duża ilość kosmetyków?

Jednym z głównych problemów kobiet, które posiadają dużą ilość kosmetyków jest fakt, że często po prostu nie wiedzą co mają. Niektóre kosmetyki są już przeterminowane, a mimo to dalej zalegają w szufladzie. Dlatego pierwszym krokiem do prawidłowego przechowywania kosmetyków jest po prostu zebranie ich razem i przejrzenie. Tutaj sprawdzisz jak wykorzystać nieużywane kosmetyki!

duzo-kosmetykow

Chociaż z bólem serca to trzeba pozbyć się tych przeterminowanych. Nie liczmy na to, że może jeszcze gdzieś, kiedyś ich użyjemy. Z każdym dniem tracą swoje wartości i nadają się jedynie do kosza. Dobrze jest również zapomnieć o kompulsywnym kupowaniu nowych kosmetyków, szczególnie jeśli będą użyte raz lub w ogóle. Odpadają wszelkie promocje. Szczególnie w przypadku jeśli metraż mieszkania jest niewielki.

Gdy już ustaliliśmy, które kosmetyki używamy, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w toaletkę. Nawet jeśli będzie stała w rogu pokoju, z pewnością się przyda. Jest koniecznością dla kobiet, które codziennie wykonują makijaż. Zamiast robić to na szybko w łazience, do której ustawia się już kolejka lepiej spokojnie usiąść przy lustrze w toaletce. Znajdziemy tu mnóstwo szuflad i schowków, które pozwolą wygodnie zgromadzić kosmetyki w jednym miejscu, posegregować je i mieć do nich łatwy dostęp.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak dbać o skórę zimą? Praktyczne wskazówki - ZOBACZ!

Rola segregatorów i podziałek

Jeśli zakup toaletki nie wchodzi w grę, dobrze jest zorganizować sobie odpowiednie miejsce. Rolę szufladek mogą przejąć wówczas takie rzeczy jak specjalne segregatory, etażerki, stojaki. Pozwoli to na utrzymanie poszczególnych kosmetyków z dala od siebie, dzięki czemu opakowania nie będą się wzajemnie brudzić, łatwiej będzie je utrzymać w czystości. Szczególnie problematyczne, a także trudne w usunięciu z tkanin są tusze do rzęs, maskary.

Gdzie przechowywać kosmetyki?

segregatory-do-kosmetykow
Segregator do kosmetyków

Do przechowywania kosmetyków do makijażu należy wybrać takie miejsce, aby utrzymanie i utrzymanie jego samego jak i kosmetyków, a także narzędzi do makijażu w czystości było łatwe. Miejsce to powinno być również usytuowane z daleka od źródeł światła słonecznego.

Niestety popularne miejsce na trzymanie kosmetyków jakim jest łazienka wcale się do tego celu nie nadaje. W łazience często panuje wilgoć, nadmierne ciepło lub odwrotnie chłód. Warunki te są idealne do rozwoju różnego rodzaju grzybów i pleśni, nawet niewidocznej gołym okiem.

Nocą w naszej łazience urzędują pająki i inne żyjątka, które chętnie wędrują po kosmetykach. Wilgotne powietrze sprawia, że kosmetyki, szczególnie te sypkie, jak pudry, cienie do powiek, róże, brylują się i nie nadają się do użytku.

W jakiej temperaturze przechowywać kosmetyki?

Najczęściej wystarczy, by kosmetyki były przechowywane w temperaturze pokojowej, ale o normalnej wilgotności powietrza. Z kolei przechowywanie kosmetyków zbyt blisko kaloryferów lub klimatyzacji również nie wpływa na nie pozytywnie – szybko wysychają i parują, szczególnie w źle zabezpieczonych pojemnikach.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Zniszczone włosy – 5 powodów i 5 skutecznych rozwiązań!

Wystawianie kosmetyków na działanie promieniowania słonecznego działa w podobny sposób. Niektóre kosmetyki powinny być przechowywane w chłodzie, nawet w temperaturze poniżej zero stopni. Należą do nich lakiery do paznokci, perfumy, które w cieple szybko parują i kończą się.

Większość kosmetyków ekologicznych także powinno przechowywać się w chłodzie. Mało kto wie, że także samoopalacze, szminki, błyszczyki oraz kosmetyki wodoodporne również powinny znaleźć swoje miejsce w lodówce. Natomiast inne kosmetyki, zawierające parabeny i silikony, na przykład szampony do włosów pod wpływem niskiej temperatury tężeją, ich konsystencja przypomina zważony budyń.

Przechowywanie kosmetyków

organizacja-kosmetykow
Właściwa organizacja kosmetyków

Kosmetyki należy przechowywać zawsze w oryginalnym szczelnie zamkniętym pojemniku. Niektóre kobiety mają zwyczaj przekładania kosmetyków do innych pojemników. To błąd, przez który obniżają skuteczność preparatu oraz skracają czas, w jakim jest przydatny do użycia.

Jeśli używamy kosmetyków naturalnych, to tym bardziej powinny być zabezpieczone. Niestety producent często pakuje je w zwykły papier. Dobrze jest zamknąć je w szczelnym słoiku, w dodatku w kolorze brązowym lub fioletowym, gdyż takie szkło w mniejszym stopniu przepuszcza promieniowanie słoneczne oraz oświetlenie domowe, które w podobnym stopniu zmniejszają użyteczność takich kosmetyków. Dodatkowo na przechowywanie kosmetyków ekologicznych wybierzmy miejsce zaciemnione.

Przechowywanie akcesoriów do makijażu

Pędzle, gąbeczki, zarówno te używane, jak i te jeszcze ani razu nie użyte, powinny być przechowywane w zamkniętych i suchych pojemnikach. Te nowe najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, ale również należy zużyć je w ciągu dwóch miesięcy od zakupu. Gąbki oraz pędzle do makijażu powinny być przechowywane osobno. Koniecznie sprawdź jak myć pędzle do makijażu!

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Daria Sobczynek
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.