Prawidłowe przechowywanie kosmetyków to oszczędność pieniędzy! Kosmetyki przechowujemy w różnych miejscach, często w łazience, albo w toaletce w pokoju. Jednak warunki mieszkaniowe rzadko pozwalają na prawidłowe przechowywanie kosmetyków.

Natomiast niedbanie o dobre dla nich miejsce kończy się zniszczeniem, zmianą konsystencji lub wyparowaniem cennych składników dla Twojej cery. Co zrobić, aby temu zapobiec? jak przechowywać kosmetyki prawidłowo?

Duża ilość kosmetyków?

Jednym z głównych problemów kobiet, które posiadają dużą ilość kosmetyków, jest fakt, że często po prostu nie wiedzą, co mają. Niektóre kosmetyki są już przeterminowane, a mimo to dalej zalegają w szufladzie.

Dlatego pierwszym krokiem do prawidłowego przechowywania kosmetyków jest po prostu zebranie ich razem i przejrzenie. Tutaj sprawdzisz jak wykorzystać nieużywane kosmetyki!

duzo-kosmetykow

Chociaż z bólem serca to trzeba pozbyć się tych przeterminowanych. Nie liczmy na to, że może jeszcze gdzieś, kiedyś ich użyjemy. Z każdym dniem tracą swoje wartości i nadają się jedynie do kosza.

Dobrze jest również zapomnieć o kompulsywnym kupowaniu nowych kosmetyków, szczególnie jeśli będą użyte raz lub w ogóle. Odpadają wszelkie promocje. Szczególnie w przypadku jeśli metraż mieszkania jest niewielki.

Gdy już ustaliliśmy, które kosmetyki używamy, dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w toaletkę. Nawet jeśli będzie stała w rogu pokoju, z pewnością się przyda. Jest koniecznością dla kobiet, które codziennie wykonują makijaż.

Zamiast robić to na szybko w łazience, do której ustawia się już kolejka lepiej spokojnie usiąść przy lustrze w toaletce. Znajdziemy tu mnóstwo szuflad i schowków, które pozwolą wygodnie zgromadzić kosmetyki w jednym miejscu, posegregować je i mieć do nich łatwy dostęp.

Rola segregatorów i podziałek

Jeśli zakup toaletki nie wchodzi w grę, dobrze jest zorganizować sobie odpowiednie miejsce. Rolę szufladek mogą przejąć wówczas takie rzeczy jak specjalne segregatory, etażerki, stojaki.

Pozwoli to na utrzymanie poszczególnych kosmetyków z dala od siebie, dzięki czemu opakowania nie będą się wzajemnie brudzić, łatwiej będzie je utrzymać w czystości. Szczególnie problematyczne, a także trudne w usunięciu z tkanin są tusze do rzęs, maskary.

Gdzie przechowywać kosmetyki?

segregatory-do-kosmetykow
Segregator do kosmetyków

Do przechowywania kosmetyków do makijażu należy wybrać takie miejsce, aby utrzymanie i utrzymanie jego samego jak i kosmetyków, a także narzędzi do makijażu w czystości było łatwe. Miejsce to powinno być również usytuowane z daleka od źródeł światła słonecznego.

Niestety popularne miejsce na trzymanie kosmetyków, jakim jest łazienka, wcale się do tego celu nie nadaje. W łazience często panuje wilgoć, nadmierne ciepło lub odwrotnie chłód. Warunki te są idealne do rozwoju różnego rodzaju grzybów i pleśni, nawet niewidocznej gołym okiem.

Nocą w naszej łazience urzędują pająki i inne żyjątka, które chętnie wędrują po kosmetykach. Wilgotne powietrze sprawia, że kosmetyki, szczególnie te sypkie, jak pudry, cienie do powiek, róże, brylują się i nie nadają się do użytku.

W jakiej temperaturze przechowywać kosmetyki?

Najczęściej wystarczy, by kosmetyki były przechowywane w temperaturze pokojowej, ale o normalnej wilgotności powietrza. Z kolei przechowywanie kosmetyków zbyt blisko kaloryferów lub klimatyzacji również nie wpływa na nie pozytywnie – szybko wysychają i parują, szczególnie w źle zabezpieczonych pojemnikach.

Wystawianie kosmetyków na działanie promieniowania słonecznego działa w podobny sposób. Niektóre kosmetyki powinny być przechowywane w chłodzie, nawet w temperaturze poniżej zero stopni. Należą do nich lakiery do paznokci, perfumy, które w cieple szybko parują i kończą się.

Większość kosmetyków ekologicznych także powinno przechowywać się w chłodzie. Mało kto wie, że także samoopalacze, szminki, błyszczyki oraz kosmetyki wodoodporne również powinny znaleźć swoje miejsce w lodówce.

Natomiast inne kosmetyki, zawierające parabeny i silikony, na przykład szampony do włosów pod wpływem niskiej temperatury tężeją, ich konsystencja przypomina zważony budyń.

Przechowywanie kosmetyków

organizacja-kosmetykow
Właściwa organizacja kosmetyków

Kosmetyki należy przechowywać zawsze w oryginalnym szczelnie zamkniętym pojemniku. Niektóre kobiety mają zwyczaj przekładania kosmetyków do innych pojemników. To błąd, przez który obniżają skuteczność preparatu oraz skracają czas, w jakim jest przydatny do użycia.

Jeśli używamy kosmetyków naturalnych, to tym bardziej powinny być zabezpieczone. Niestety producent często pakuje je w zwykły papier.

Dobrze jest zamknąć je w szczelnym słoiku, w dodatku w kolorze brązowym lub fioletowym, gdyż takie szkło w mniejszym stopniu przepuszcza promieniowanie słoneczne oraz oświetlenie domowe, które w podobnym stopniu zmniejszają użyteczność takich kosmetyków.

Dodatkowo na przechowywanie kosmetyków ekologicznych wybierzmy miejsce zaciemnione.

Przechowywanie akcesoriów do makijażu

Pędzle, gąbeczki, zarówno te używane, jak i te jeszcze ani razu nie użyte, powinny być przechowywane w zamkniętych i suchych pojemnikach. Te nowe najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, ale również należy zużyć je w ciągu dwóch miesięcy od zakupu.

Gąbki oraz pędzle do makijażu powinny być przechowywane osobno. Koniecznie sprawdź jak myć pędzle do makijażu!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!