Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych kryteriów oceny stanu zdrowia. Proste badanie może dać odpowiedź na wiele pytań związanych ze stanem zdrowia.

Na przykład potwierdzić lub zanegować podejrzenia co do jakiejś choroby, lub ukierunkować dalsze badania. W badaniu moczu ocenia się kilka parametrów. Jednym z nich jest jego przejrzystość. Co oznacza mętny mocz?

Parametry oceniane przy badaniu moczu

Przejrzystość moczu - dlaczego bywa mętny i kiedy to powód do niepokoju

Ogólne badanie moczu jest zlecane najczęściej wraz z morfologią krwi. To podstawowe badania, które mogą rozwiać wątpliwości związane ze stanem zdrowia bądź stanowić punkt wyjścia dla dalszej diagnostyki.

Ogólne badanie moczu pozwala ocenić przede wszystkim stan nerek i układu moczowego. Pozwala również stwierdzić nieprawidłowości wynikające z niewłaściwego funkcjonowania innych narządów, np. wątroby.

W badaniu przesiewowym moczu ocenia się kilka parametrów. To:

 • barwa moczu – zdrowy mocz powinien być przejrzysty i mieć słomkową barwę. To parametr, który można ocenić gołym okiem i który często skłania do wizyty lekarskiej i badań, jeśli zauważa się nieprawidłowości. Na przejrzystość i barwę moczu wpływają różne czynniki: te zupełnie niegroźne, jak pokarm (np. buraki – barwią go na różowo/czerwono), jak i istotne – np. schorzenia nerek, cukrzyca czy odwodnienie organizmu. Jeśli mocz jest mętny i ma kolor inny niż żółty, warto powtórzyć badanie. Na zaburzenie przejrzystości moczu może wpłynąć zarówno obecność niepożądanych substancji, jak śluz, leukocyty, grzyby, fosforany czy moczany, jak i niewłaściwe pobranie próbki (zanieczyszczenie);
 • ciężar właściwy moczu – zaniżony ciężar moczu może świadczyć o nadmiernym przyjmowaniu płynów, zaś zawyżony – o ich niedostatecznej ilości;
 • odczyn moczu – czyli pH. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH może świadczyć o różnych schorzeniach, np. płuc, cukrzycy czy nerek;
 • glukozę – obecność glukozy w moczu świadczy o nieprawidłowościach, między innymi o cukrzycy, uszkodzeniu cewek nerkowych, czy spożywaniu nadmiaru węglowodanów;
 • białko w moczu – obecność białka w moczu świadczy o stanie chorobowym i po jego stwierdzeniu niezbędna jest dalsza, szczegółowa diagnostyka;
 • kryształy – rodzaj kryształów może pomóc odpowiedzieć na pytanie o to, z jakiego rodzaju kamicą nerkową boryka się pacjent;
 • wałeczki – jeśli w moczu wykrywa się wałeczki inne niż szkliste, najprawdopodobniej świadczy to o schorzeniach nerek;
 • ciała ketonowe – w moczu zdrowego człowieka nie powinny się znajdować. Ich obecność może świadczyć o różnych schorzeniach.

Mętny mocz – możliwe przyczyny i postępowanie

W przypadku stwierdzenia zmętnienia moczu warto powtórzyć badanie, by wykluczyć wpływ czynników zewnętrznych, jak jego nieprawidłowe pobranie czy zanieczyszczony pojemniczek na mocz.

Zmętnienie moczu może wynikać z obecności substancji, które nie powinny się w nim znaleźć. To między innymi leukocyty, nabłonek czy kryształki mineralne. Jeśli sytuacja jest jednorazowa, nie ma większych powodów do niepokoju – zalecana jest obserwacja i powtórzenie badania. Jeśli jednak przejrzystość moczu nie normuje się, zdecydowanie jest to powód do wizyty lekarskiej.

Do częstych przyczyn zmętnienia moczu należy:

 • kamica nerkowa;
 • kamica pęcherza moczowego;
 • zapalenie pęcherza moczowego;
 • zapalenie cewki moczowej;
 • odwodnienie organizmu.

Mętny kolor moczu może być również jednym z pierwszych sygnałów świadczących o stanie nowotworowym układu moczowego lub rodnego. Dlatego konieczne jest powtórne badanie i rozszerzenie diagnostyki, o czym zadecyduje lekarz prowadzący.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.