Rehabilitacja to ogół działań podejmowanych wobec osoby chorej, aby powróciła do stanu zdrowia sprzed choroby czy wypadku lub też by ich skutki były dla niej jak najmniej odczuwalne.
Na szczęście, jeżeli osobie chorującej przewlekłe lub po nagłym urazie potrzebna jest rehabilitacja, Warszawa, Łódź, Wrocław i każde inne miasto w Polsce ma wiele klinik i przychodni, w której można z niej skorzystać.
Samo wyleczenie choroby czy kontuzji nie oznacza pełnego powrotu do zdrowia. Czasami to zbyt mało, by odzyskać nawet część sprawności – u pacjentów borykających się z bardzo poważnymi i mniej poważnymi chorobami, po wypadkach, urazach i kontuzjach konieczna jest rehabilitacja.
Warszawa, Poznań, Gdańsk – właściwie w każdym polskim mieście i miasteczku istnieje możliwość uzyskania fachowej pomocy rehabilitacyjnej. Na czym dokładnie ona polega?
Rehabilitacja dopasowana do potrzeb
Spis treści
Na początek warto uświadomić sobie, że innej rehabilitacji wymagają osoby zmagające się z poważnymi chorobami przewlekłymi: chorobą Parkinsona, porażeniem mózgowym czy stwardnieniem rozsianym, innej pacjenci po zabiegach chirurgicznych, jeszcze innej – osoby, które na skutek upadku złamały sobie nogę.
W pierwszym przypadku rehabilitacja jest tak naprawdę elementem leczenia danej choroby – łagodzi jej przebieg, spowalnia rozwój, pozwala zachować pacjentowi maksimum możliwej sprawności czy samodzielności.
Wówczas mamy do czynienia nie tylko z typową rehabilitacją ruchową, którą prowadzą fizjoterapeuci, ale także z rehabilitacją psychologiczną, logopedyczną, zajęciową, artystyczną itp. W mniej poważnych przypadkach rehabilitacja ma na celu po prostu przywrócenie pacjentowi zdrowia i sprawności do poziomu sprzed choroby.
Rehabilitacja Warszawa – rodzaje
Wystarczy już jeden rzut oka na ofertę większości klinik i przychodni w Warszawie, by zorientować się, jak szeroki zakres zabiegów wchodzi w jej zakres. Może to być:
- kinezyterapia, czyli leczenie ruchem,
- masaże lecznicze (rozluźniające, wzmacniające, przeciwbólowe),
- jonoforeza, czyli terapia z wykorzystaniem bodźców elektrycznych,
- pole magnetyczne,
- hydroterapia, czyli zabiegi z wykorzystaniem wody,
- krioterapia, czyli wykorzystanie leczniczego wpływu niskiej temperatury,
- balneoterapia, czyli leczenie przy pomocy specjalnych kąpieli.
Oczywiście rodzaj wykorzystywanej rehabilitacji zależny jest od indywidualnego stanu każdego pacjenta, a decyzję zawsze ostatecznie podejmuje lekarz. W większości przypadków dobre rezultaty przynosi łączenie kilku rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych.
Rehabilitacja Warszawa – prywatnie czy na NFZ?
Pacjenci, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne, mogą ubiegać się o rehabilitację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – w zależności od rodzaju schorzenia, lekarz wystawia skierowanie na określoną liczbę zabiegów.
Niestety, trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania na rehabilitację w Warszawie w placówkach publicznych jest bardzo długi, a oferta dostępnych zabiegów – dość ograniczona. Przychodni nie stać po prostu na zakup nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych przy współczesnych zabiegach rehabilitacyjnych.
Z tego względu znaczna część pacjentów decyduje się na rehabilitację prywatną – choć za zabiegi trzeba płacić, to jednak dostępne są właściwie od ręki (czas jest tu bardzo ważny – im szybciej rozpoczyna się rehabilitację, tym większa jest szansa na całkowity powrót do zdrowia czy sprawności), a placówki prywatne są przy tym doskonale wyposażone.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Interesuje Cię dobra rehabilitacja w Warszawie czy innych miastach w naszym kraju warto też zwrócić uwagę na inne aspekty. Ważne są kwalifikacje i doświadczenie zawodowe rehabilitantów – rehabilitacja rozwija się tak szybko, że bez odpowiednich kursów i szkoleń wiedza szybko się dezaktualizuje.
Warto sprawdzić, czy placówka pracuje w dogodnych godzinach, jak do niej dojechać, czy posiada parking albo udogodnienia w postaci windy, czy podjazdu dla wózków. Jeśli pacjent po złamaniu nogi porusza się o kulach, konieczność wejścia na drugie piętro może okazać się przeszkodą nie do ominięcia.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Czym są blizny i jak pozbyć się ich na dobre?
- Ubezpieczenie dziecka SZKOLNE czy PRYWATNIE? [porównanie ofert]
- Jak kupujesz OC? Świadomie czy z obowiązku?
- Czym zastąpić drogie zabiegi medycyny kosmetycznej?
- Techniki automasażu, [zobacz] dlaczego warto je znać?!