Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, które przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej i utraty zbędnych kilogramów. Często na uprawianie sportu w plenerze nie pozwala wiele czynników, takich jak: brak czasu czy niekorzystne warunki pogodowe.
Warto więc zainwestować w osobisty sprzęt, który pomoże w uzyskaniu idealnej sylwetki. Jednym z nich jest rowerek stacjonarny. Jak prawidłowo na nim ćwiczyć? Jakie są jego wady i zalety?
Czym kierować się przy wyborze rowerka stacjonarnego?
Spis treści
Każdy z nas zapewne był na siłowni przynajmniej raz w życiu. Rowerki stacjonarne stanowią podstawowe wyposażenie klubów fitness. Z wyglądu przypominają tradycyjne rowery, a zasada ich działania jest identyczna.
Skuteczność treningu zależy m.in. od oporu, jaki “stawia” sprzęt. Jest to więc pierwsza kwestia, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Podstawowe modele wyposażone są w opór mechaniczny, bardziej nowoczesne w opór magnetyczny i elektromagnetyczny.
Jego regulowanie pozwala na zmianę intensywności treningu i dostosowania go do naszych osobistych potrzeb. Dlatego najlepiej postawić na rowerek z oporem magnetycznym.
Jeśli chcemy, aby profesjonalny sprzęt do ćwiczeń na stałe zagościł w naszym domu, przed zakupem zastanówmy się, które parametry mają dla nas największe znaczenie. Im większe tętno, tym organizm pracuje wydajniej i szybciej spala tkankę tłuszczową.
Wskaźnik spalonych kalorii pozwoli nam zaś na kontrolowanie deficytu kalorycznego, który jest podstawą odchudzania. W stacjonarnym rowerku nie powinno więc zabraknąć następujących funkcji:
- zegara;
- licznika przejechanych kilometrów;
- ilości utraconych kalorii;
- pulsometru.
Bardzo istotne jest ustawienie poszczególnych elementów sprzętu tak, aby wygodnie nam się ćwiczyło. Mowa o dopasowaniu wysokości siodełka do naszego wzrostu, zmianie objętości pasków przy pedałach i kąta nachylenia kierownicy. Gdzie dokonać zakupu fachowego urządzenia treningowego?
W dobie szeroko rozwiniętego internetu produkt możemy nabyć w sklepie internetowym. Rower stacjonarny na Prosportowy.pl na pewno spełni nasze oczekiwania!
Wady i zalety rowerków stacjonarnych
Wady i zalety rowerków rowerków stacjonarnych pomogą nam ustalić, czy jest to sprzęt dla nas. Zacznijmy od korzyści.
Pedałowanie w domu to przede wszystkim spora oszczędność czasu. Nie musimy tracić cennych minut na dojazd do siłowni, a co gorsza stanie w korkach. Posiadanie na własność rowerka stacjonarnego oznacza możliwość korzystania z niego o każdej porze roku.
Gdy za oknem szaleje ulewa lub śnieżyca, my możemy oddać się przyjemności treningu we własnym mieszkaniu. Warto nadmienić, że jazda na rowerze stacjonarnym nie obciąża stawów tak mocno, jak inne aktywności np. bieganie.
Wręcz przeciwnie, przynosi wiele dobrego dla ciała: krążenie krwi ulega poprawie, zwiększa się wydolność płuc, a tłuszcz spalany jest z naszego ciała równomiernie.
Jak każdy produkt, także i ten rodzaj sprzętu ma swoje wady. Wśród nich najczęściej wymienia się: monotonność i brak dynamiczności. O ile jogging w parku lub przejażdżka na zwykłym rowerze wiążą się ze zmianą choćby scenerii, o tyle ćwiczenia na rowerku w domu są dość monotonne, a ciągłe patrzenie w ścianę może nas do nich zniechęcić.
Aby je nieco urozmaicić, dobrym pomysłem jest ustawienie sprzętu przodem do okna lub telewizora.
Podobne: