RTG to zazwyczaj pierwsze badanie, jakie wykonuje się przy pojawieniu się dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Aby jednak uzyskane wyniki były wiarygodne, wymaga ono od pacjenta specjalnego przygotowania. Sprawdź, co jest ważne przed badaniem RTG kręgosłupa.

RTG kręgosłupa – co to za badanie?

RTG-kręgosłupa

RTG kręgosłupa, znane też pospolicie jako prześwietlenie kręgosłupa, to badanie obrazowe stanowiące podstawę w diagnostyce chorób i urazów tej części ciała. Pomaga ono w wykryciu wad postawy, chorób nowotworowych, zmian o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym czy urazowym.

W zależności od lokalizacji dolegliwości może zostać zlecone RTG kręgosłupa szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego. To ostatnie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania.

Przygotowanie do RTG kręgosłupa

Bez względu na rodzaj RTG kręgosłupa pacjent powinien:

  • zgłosić się na badanie wcześniej, aby uzupełnić dokumentację (np. zgodę na badanie, listę przeciwwskazań);
  • zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wcześniejszą dokumentację z badań obrazowych, o ile taką posiada;
  • zgłosić się z opiekunem ustawowym, jeśli nie ukończył 18 lat;
  • ubrać się wygodnie, aby bez problemu odsłonić badany obszar ciała;
  • pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, w tym sprzętu elektronicznego, portfela, elementów garderoby (np. paska od spodni), biżuterii, okularów itp.;
  • po wcześniejszym omówieniu z lekarzem zażyć leki, które przyjmuje na stałe.

W przypadku RTG odcinka szyjnego i piersiowego pacjent nie musi być na czczo i badanie można przeprowadzić o dowolnej porze dnia.

RTG odcinka lędźwiowego

RTG odcinka lędźwiowego wiąże się z kilkudniowym przygotowaniem:

  • około 3 dni wcześniej należy uzupełniać płyny w organizmie. Zaleca się przyjmowanie ponad 3 l płynów dziennie. Wskazane jest wypijanie niegazowanej wody mineralnej lub źródlanej, słabej herbaty, chudego bulionu;
  • około 2 dni przed badaniem pacjent powinien stosować lekkostrawną dietę, wystrzegać się napojów gazowanych, surowych jarzyn i owoców, soków owocowych, ciemnego pieczywa, smażonych i tłustych mięs, produktów wzdymających, np. grochu, fasoli, kapusty, produktów zawierających duże ilości trudno wchłanianych węglowodany, które powodują nadmierną fermentację bakteryjną w jelicie grubym, a w konsekwencji wzdęcia. Pokarmy należy dokładnie i wolno przeżuwać (redukcja ilości połykanego powietrza);
  • na badanie pacjent stawia się na czczo, a ostatni posiłek powinien zostać spożyty do godz. 18 dzień przed badaniem;
  • na 24 godziny przed RTG zalecana jest dieta płynna. Jeżeli pacjent ma zaparcia, powinien przyjąć zalecony przez lekarza środek przeczyszczający oraz Espumisan. Preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania;
  • w dniu badania należy powstrzymać się od palenia tytoniu i żucia gumy. Jeśli to możliwe, warto zadbać też o poranne wypróżnienie.

Takie przygotowanie wymagane jest, aby oczyścić przewód pokarmowy z zalegających gazów i mas, które mogłyby ograniczać widoczność i wpłynąć negatywnie na wynik badania.

Pacjenci kierowani na RTG kręgosłupa powinni uzyskać informacje od lekarzy prowadzących na temat wytycznych przed badaniem, aby mogli jak najlepiej się przygotować.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.