Objawy wywołane przez zgagę mogą być nieprzyjemne i bardzo uciążliwe. Jeśli sporadycznie dokucza Ci zgaga, możesz zwalczyć ją domowymi sposobami.

Jeśli jednak masz do czynienia z nią często, koniecznie musisz odwiedzić lekarza, ponieważ przyczyny jej powstania mogą być bardzo poważne. Dowiedz się, czym jest zgaga i co jest przyczyną jej występowania?

Czym jest zgaga?

Jest to objaw chorobowy, który polega na uczuciu bolesnego pieczenia, palenia w przełyku. Przyczyną zgagi jest cofanie się z żołądka do przełyku kwaśnego soku żołądkowego.

zgaga

Ból odczuwany jest najczęściej w nadbrzuszu oraz środkowej części klatki piersiowej. W niektórych przypadkach może promieniować on aż do szyi, gardła, krtani, a nawet bocznych części klatki piersiowej.

Zgaga może być przyczyną dolegliwości astmatycznych i laryngologicznych związanych z napadem kaszlu.

Pokarmy i napoje, które często są przyczyną zgagi to między innymi kawa, herbata, cola oraz inne napoje zawierające kofeinę, czekolada, kwaśne owoce cytrusowe, powodujące zakwaszenie, a także soki z cytrusów, pomidory, zwłaszcza kwaśne, ostre przyprawy, tłuste pokarmy, które zwiększają wydzielanie cholecystokininy, zwiększającej ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, mięta i orzeszki ziemne.

Skąd bierze się zgaga i jak jej zapobiegać?

Aby pokonać zgagę, niezbędna jest neutralizacja kwasów żołądkowych. Dobrym sposobem jest wypicie ciepłej wody z odrobiną sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku z cytryny lub soków z marchwi, buraka, ogórka, mających zasadowy odczyn.

Jeśli chcesz zapobiegać zgadze, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
Ograniczaj spożywanie tłustych posiłków, zwłaszcza smażonego mięsa, ostrych przypraw, dużej ilości kwaśnych soków i gazowanych napoi.

Jadaj posiłki regularnie, co kilka godzin, lecz w małych ilościach. Pamiętaj, aby nie jadać szybko! Może spowodować to szybką zgagę! Zdrowie jest najważniejsze!

Pół godziny przed posiłkiem wypij herbatkę ziołową np. miętową, z kwiatu lipy, zieloną herbatę, która pomoże Ci w zlikwidowaniu ryzyka wystąpienia zgagi oraz wspomoże proces trawienny.

Nie śpij w pozycji bocznej! W zmaganiu się z pieczeniem w przełyku ważne jest, aby podczas snu leżeć na plecach.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witajcie moje drogie! Mam na imię Maria, jestem redaktorem serwisu Kobieco.pl. Będę poruszać tematy bezpośrednio związane z kobietami, mężczyźni póki co Nas nie interesują :) jest to miejsce wyłącznie dla kobiet gdzie poczujesz się kobieco i nauczysz się być prawdziwą kobietą. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam, będę pisała jedynie na tematy na których się znam, żadnego lania wody i pisania pod publikę, z chęcią poruszę także tematy tabu. Zapraszam do lektury, do zobaczenia w komentarzach pod moimi artykułami! Tel. 0048789433444, email: Maria.Se@gmail.com