Objawy wywołane przez zgagę mogą być nieprzyjemne i bardzo uciążliwe. Jeśli sporadycznie dokucza Ci zgaga, możesz zwalczyć ją domowymi sposobami.
Jeśli jednak masz do czynienia z nią często, koniecznie musisz odwiedzić lekarza, ponieważ przyczyny jej powstania mogą być bardzo poważne. Dowiedz się, czym jest zgaga i co jest przyczyną jej występowania?
Czym jest zgaga?
Spis treści
Jest to objaw chorobowy, który polega na uczuciu bolesnego pieczenia, palenia w przełyku. Przyczyną zgagi jest cofanie się z żołądka do przełyku kwaśnego soku żołądkowego.
Ból odczuwany jest najczęściej w nadbrzuszu oraz środkowej części klatki piersiowej. W niektórych przypadkach może promieniować on aż do szyi, gardła, krtani, a nawet bocznych części klatki piersiowej.
Zgaga może być przyczyną dolegliwości astmatycznych i laryngologicznych związanych z napadem kaszlu.
Pokarmy i napoje, które często są przyczyną zgagi to między innymi kawa, herbata, cola oraz inne napoje zawierające kofeinę, czekolada, kwaśne owoce cytrusowe, powodujące zakwaszenie, a także soki z cytrusów, pomidory, zwłaszcza kwaśne, ostre przyprawy, tłuste pokarmy, które zwiększają wydzielanie cholecystokininy, zwiększającej ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, mięta i orzeszki ziemne.
Skąd bierze się zgaga i jak jej zapobiegać?
Aby pokonać zgagę, niezbędna jest neutralizacja kwasów żołądkowych. Dobrym sposobem jest wypicie ciepłej wody z odrobiną sody oczyszczonej i kilkoma kroplami soku z cytryny lub soków z marchwi, buraka, ogórka, mających zasadowy odczyn.
Jeśli chcesz zapobiegać zgadze, pamiętaj o kilku prostych zasadach:
Ograniczaj spożywanie tłustych posiłków, zwłaszcza smażonego mięsa, ostrych przypraw, dużej ilości kwaśnych soków i gazowanych napoi.
Jadaj posiłki regularnie, co kilka godzin, lecz w małych ilościach. Pamiętaj, aby nie jadać szybko! Może spowodować to szybką zgagę! Zdrowie jest najważniejsze!
Pół godziny przed posiłkiem wypij herbatkę ziołową np. miętową, z kwiatu lipy, zieloną herbatę, która pomoże Ci w zlikwidowaniu ryzyka wystąpienia zgagi oraz wspomoże proces trawienny.
Nie śpij w pozycji bocznej! W zmaganiu się z pieczeniem w przełyku ważne jest, aby podczas snu leżeć na plecach.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Czy znasz już te naturalne domowe sposoby na zgagę?
- Jak samodzielnie radzić sobie ze zgagą?
- Zgaga – objawy, przyczyny i leczenie
- Picie kawy w ciąży i podczas karmienia piersią
- Przyczyny chrypki i bólu gardła