Aktywny styl życia jest powszechnie zalecany zarówno przez lekarzy, dietetyków, jak i fizjoterapeutów. Sport daje wiele korzyści natury sylwetkowej, poprawia samopoczucie, wpływa na lepszy sen, a przede wszystkim sprzyja poprawie parametrów zdrowotnych w tym utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W czasach panującej mody na bycie fit dużą popularnością cieszą się siłownie, kluby fitness i ośrodki organizujące zajęcia dla amatorów wysiłku fizycznego. Bez względu na porę roku i pogodę widzimy osoby uprawiające jogging, nordic walking czy jazdę na rowerze.

biega

Niezależnie od wybranej dyscypliny, każdy, kto podejmuje aktywność fizyczną, jest narażony na wystąpienie urazu. Nie powinno to jednak nikogo odstraszać, gdyż o ile nie są to sporty ekstremalne, istnieją sposoby na szybkie radzenie sobie z kontuzją.

Często wystarczy kilka dni odpoczynku, plaster medyczny przyklejony w miejsce stłuczenia i po kilku dniach wszystko wraca do normy.

Jak rozpoznać kontuzję?

Na wystąpienie urazu układu kostno-stawowego najbardziej narażone są osoby rozpoczynające przygodę z daną dyscypliną sportu. Jest to spowodowane najczęściej brakiem wystarczającej wiedzy z zakresu prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń.

Dlatego w sytuacji wystąpienia niepokojących dolegliwości należy przerwać aktywność i dać sobie czas na regenerację.

Objawy kontuzji:

  • Ból odczuwany podczas ruchu i jego pogłębianie podczas wykonywania danej aktywności;
  • Ból przy dotyku lub uciskaniu danej powierzchni ciała;
  • Zmniejszenie zakresu lub niemożność wykonania ruchu;
  • Obrzęk, opuchnięcie np. stawu;
  • Zaczerwienienie, zasinienie ciała;
  • Podniesienie ciepłoty ciała w miejscu urazu.

Co zrobić po wystąpieniu urazu?

Bez względu na to, czy jest to niewielki uraz wynikający z przeciążenia danej partii ciała, czy poważna kontuzja, której efektem jest skręcenie, zwichnięcie, stłuczenie lub złamanie, pacjentowi towarzyszą dolegliwości bólowe. Wobec tego należy działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po plastry medyczne, które można aplikować bezpośrednio w miejscu wystąpienia urazu. Zawarta w nich substancja czynna, drogą transdermalną dociera w głąb uszkodzonych tkanek, hamując proces zapalny, łagodzi odczuwany ból.

Ulgę przyniesie także silne schłodzenie uszkodzonego obszaru. Następni należy podjąć decyzję czy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. W przypadku poważnego urazu konieczne może być wykonanie diagnostyki obrazowej np. zdjęcia RTG, USG lub rezonansu magnetycznego.

Jak leczyć kontuzję?

Urazy sportowe w większości przypadków opierają się o leczenie zachowawcze. Zaleca się odciążenie danej partii ciała, unikanie wysiłku fizycznego, aby proces regeneracji i przywracania sprawności przebiegał jak najszybciej.

Zwykle lekarze zalecają kontynuowanie stosowania leków i plastrów medycznych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym np. ITAMI.

Proces terapii warto wesprzeć o zabiegi odnowy biologicznej, czyli masaże, ciepłe kąpiele lub kompresy, które poprzez poprawę ukrwienia powodują szybszy przepływ krwi, dotlenienie i odżywienie uszkodzonych tkanek. Podobne działanie będzie miało naświetlanie lampami emitującymi światło podczerwone od dawna wykorzystywane w terapii bólu.

Kinesiotaping, inaczej dynamiczne plastrowanie również znajduje zastosowanie w przypadku występowania bólu pourazowego, nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni i dodatkowo pomaga zapobiegać kontuzjom. Dzięki odpowiedniemu naklejeniu elastycznego plastra, symulującego skórę dochodzi do redukcji napięcia na receptory.

Na dodatkowe zabiegi fizykoterapeutyczne pacjenci kierowani są indywidualnie przez specjalistę z zakresu rehabilitacji.

W myśl stwierdzenia, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, bez względu na wiek, poziom wytrenowania, rodzaj uprawianej dyscypliny, przed rozpoczęciem jednostki treningowej bezwzględnie należy zadbać o rozgrzewkę.

Ma ona za zadanie przygotować zarówno układ kostno-stawowy, jak i cały system nerwowy do podjęcia aktywności i tym samym redukować ryzyko urazów. Ważną rolę odgrywa też właściwa regeneracja, sen i zdrowa dieta co ma wpływ na procesy naprawcze zachodzące w organizmie.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.