Wzrok to jeden ze zmysłów zapewniających nam prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego też może dziwić, że wielu Polaków nie była u okulisty nigdy lub nie pamięta swojej ostatniej wizyty.

Wraz z wiekiem przychodzą kolejne zagrożenia dla oczu, które szybciej się męczą. Jednak nie możemy wszystkiego tłumaczyć zmęczeniem.

Niektóre symptomy mogą świadczyć o starczowzroczności, a co za tym idzie poważnymi problemami z widzeniem. Co musimy wiedzieć o prezbiopii?

Czym jest prezbiopia?

starczowzrocznosc-prezbiopia

Każdy z nas powinien dbać o wzrok i korzystać z wizyt u okulisty regularnie. Nie wspominając o osobach po 40 roku życia, które mogą zostać narażone na poważne zmiany widzenia.

Jeśli mamy problem z czytaniem tekstów napisanych drobniejszym fontem lub korzystanie z telefonu nie jest już tak łatwe, w głowie powinna włączyć się czerwona lampka. Prezbiopia polega na utracie zdolności akomodacji, czyli dostosowania się oka do patrzenia na rzeczy znajdujące się w różnej odległości.

Warto pamiętać, że nikt nie ma tej wady wzroku od urodzenia. Natomiast nabywa się ją w sposób naturalny wraz z upływem lat.

Jak rozpoznać prezbiopię? Objawy i przyczyny

Prezbiopia – inaczej nazywana również starczowzrocznością – to choroba objawiająca się przede wszystkim problemem z ostrością podczas patrzenia na rzeczy, które są mniejsze lub po prostu znajdują w bliskiej odległości od oczu. Najczęściej objawy te uwidaczniają się, gdy w pomieszczeniu nie ma mocnego oświetlenia.

Warto zwrócić również uwagę, czy nie pojawił się u nas syndrom „zbyt krótkich rąk”. Mamy tu na myśli stopniowe oddalanie gazety lub telefonu od oczu w celu  poprawienia widoczności.

Jednym z objawów może być również uczucie dyskomfortu podczas patrzenia na rzeczy znajdujące się w bliskiej odległości. Jest to sytuacja, kiedy mówimy o zmęczeniu oczu, patrzeniu jak przez mgłę.

Prezbiopia może pojawić się u każdego. Różnicą będzie jedynie wiek, w którym zaczniemy dostrzegać problemy ze wzrokiem. Jedni zwrócą uwagę na objawy już po 40 roku życia, inni dopiero za kilka lub kilkanaście lat.

Jednak nie zmienia to faktu, że prędzej czy później starczowzroczność zawita do każdego. W przypadku częstego przebywania przed monitorem komputera objawy mogą pojawić się szybciej.

Diagnozowanie prezbiopii

Zacznijmy od tego, że nie powinniśmy próbować samodzielnie zdiagnozować prezbiopii. Powyżej wymienione objawy mają na celu podnieść naszą świadomość. Jeżeli dostrzeżemy pierwsze problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów postawionych w bliskiej odległości, powinniśmy udać się do specjalisty.

Wykona on profesjonalne badanie wzroku, które wskaże, czy powodem problemów ze wzrokiem jest prezbiopia, a może jego źródło leży w innym miejscu. Warto jak najszybciej skontaktować się z okulistą, ponieważ choroba postępuje wraz z wiekiem, a ignorowanie jej na pewno nie pomoże.

Leczenie prezbiopii – okulary progresywne

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyleczyć starczowzroczność, nie znajdziesz informacji na ten temat. Można jedynie poprawić komfort widzenia oraz próbować opóźnić postępowanie prezbiopii. Jednym z rozwiązań umożliwiających poprawę wzroku są okulary progresywne, które umożliwiają szybsze dopasowanie wzroku do zmiany odległości lub sytuacji.

Dzięki nim możemy widzieć wyraźnie niezależnie od położenia i wielkości przedmiotu. Oczywiście pod warunkiem, że znajdują się on w polu naszego widzenia.

Szkła dwuogniskowe powodują jednoczesną korekcję widzenia na wszystkie odległości. Dzięki temu osoby cierpiące na prezbiopię nie muszą martwić się kupowaniem dwóch par okularów oraz ich zmiany w zależności od sytuacji.

Warto przeczytać:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.