W 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Polski Rynek Ubezpieczeniowy”, w którym wykazano rosnące znaczenie ubezpieczeń majątkowych w całym sektorze ubezpieczeń.

W 2020 roku instytut badawczy ARC Rynek i Opinia informował, że większość lokatorów w Polsce – 76 proc. w domach i 66 proc. w mieszkaniach deklaruje posiadanie polisy mieszkaniowej.

Co właściwie można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia majątkowego domu lub mieszkania?

Ubezpieczenie domu – jedno z ubezpieczeń majątkowych

ubezpieczenie-domu

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń majątkowych jest szeroka. Podstawowym przedmiotem ubezpieczenia jest ubezpieczenie domu lub mieszkania.

Możemy objąć ochroną sam budynek mieszkalny czy wyodrębniony lokal mieszkalny. Polisa mieszkaniowa odnosi się do ubezpieczenia domu lub mieszkania na ogólnych warunkach.

Gwarantuje ubezpieczającym ochronę przed nagłymi zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar, wiatr czy zalanie , których skutki mogą narazić klienta na zniszczenia,  w nieruchomości, posiadanego mienia czy częściową choćby stratę posiadanego majątku.

Zwiększona popularność ubezpieczeń domów i mieszkań w Polsce może wynikać w ostatnich latach z tego, że kupuje się coraz więcej nieruchomości mieszkalnych na kredyt hipoteczny, a banki wymagają często ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci ubezpieczenia nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

To podstawowy zakres ochrony na dom czy mieszkanie, który może jednak nie gwarantować adekwatnego odszkodowania, pozwalającego na pokrycie kosztów poniesionych w wielu różnych sytuacjach szkód.

Warto wiedzieć, co właściwie możesz objąć ochroną w ramach ubezpieczenia domu lub ubezpieczenia mieszkania.

Przedmiot ubezpieczenia – co może być objęte ochroną ubezpieczeniową?

W ramach ubezpieczenia domu ochroną może być objęta sama nieruchomość, czyli mury budynku, dach, wraz ze stałymi elementami, ale i wszystkie ruchomości domowe.

Do stałych elementów wchodzących w skład ubezpieczanej nieruchomości zalicza się znajdujące się w budynku lub na zewnątrz, stale przytwierdzone części, w tym:

  • grzejniki,
  • podłogi,
  • tynki i kafelki na ścianach,
  • zabudowa kuchenna,
  • zabudowa szaf,
  • instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, grzewcze i gazowe oraz wentylacyjne.

Jeśli dojdzie do zdarzenia losowego – wichury, ulewnego deszczu, powodzi czy pożaru, możesz stracić swój dobytek życia, ale ubezpieczenie budynku dotyczące elementów stałych pozwoli na uzyskanie odszkodowania, które umożliwi odbudowanie domu.

Ruchomości domowe to druga duża grupa elementów, jakie możesz objąć ochroną w ramach ubezpieczenia domu. To m.in.:

  • meble,
  • sprzęty RTV i AGD,
  • rzeczy osobiste,
  • taras,
  • ogrodzenie,
  • garaż itp.

Na ogół ubezpieczenie ruchomości domowych, czyli wyposażenia, to opcja dodatkowa do głównej polisy.

Dodatkowe OC w życiu prywatnym do ubezpieczenia domu

Przy okazji konstruowania odpowiedniej dla siebie polisy ubezpieczenia domu – jego murów, elementów stałych i ruchomości, można zdecydować się również na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Dotyczy ono ochrony przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód, które wyrządzisz sam lub ktoś z Twojej najbliższej rodziny innym osobom. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym może obejmować takie zdarzenia spowodowane przez niepełnoletnie dzieci czy zwierzęta domowe.

Przed czym może chronić ubezpieczenie domu?

Przy wyborze oferty ubezpieczenia domu powinieneś zadbać o wybór odpowiedniego zakresu ochrony przed różnymi zdarzeniami. Najczęściej ubezpieczenie to obejmuje ryzyko zdarzeń losowych, jak pożar, zalanie, powódź.

Warto także wykupić ochronę od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz poszerzyć polisę domu o ochronę od stłuczenia elementów szklanych, dewastacji itd. Ubezpieczenie zwykle możesz dostosować do indywidualnych potrzeb, wybierając odpowiednią dla siebie ochronę.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.