Infekcje intymne przydarzają się dość często wielu kobietom. Problem ten niejednokrotnie powraca i powoduje dyskomfort oraz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak sobie poradzić z nawracającą grzybicom pochwy?
Bardzo ważne jest rozpoznanie choroby, ale i profilaktyka. Co jest najważniejsze w tym przypadku? Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat.
Koniecznie sprawdź:
Jakie są objawy infekcji pochwy?
Spis treści
Jako najczęściej występujące objawy grzybicy pochwy wskazuje się przede wszystkim:
– upławy – w przypadku grzybicy pochwy najczęściej występują upławy dość gęste o serowatej konsystencji o białym lub lekko zielonkawym kolorze. Niekiedy może się zdarzyć, że upławy są bardzo rzadkie, wodniste;
– silne swędzenie – wiele osób wskazuje, że świąd jest bardzo uporczywy i bardziej dokuczliwy niż ból;
– obrzmienie i zaczerwienienie okolic intymnych – podrażnienie może zwiększyć noszenie obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów;
– ogólne osłabienie organizmu;
– pieczenie przy oddawaniu moczu – w przypadku grzybicy może też towarzyszyć ciągłe parcie na pęcherz.
Jakie są przyczyny grzybicy pochwy i jak się ją leczy?
Przyczyną grzybicy pochwy, podobnie jak w przypadku innych infekcji intymnych jest naruszenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Grzybice wywołują mikroorganizmy candidia albicans nazywane drożdżakami.
Stąd też inna nazwa grzybicy – drożdżyca. Po konsultacji lekarz przypisuje zazwyczaj leki przeciwgrzybicze, które usuwają mikroorganizmy oraz usuwają nieprzyjemne objawy zakażenia.
Trzeba jednak pamiętać, że po leczeniu naturalna flora bakteryjna dalej wymaga odbudowy. Dlatego tak ważne jest to, aby ją uzupełnić.
Pomocne mogą w tym okazać się preparaty probiotyczne zawierające „dobre” bakterie.
Jak ustrzec się przed nawrotami choroby?
Bardzo ważna w tym przypadku jest odpowiednia higiena – częste podmywanie się dobrej jakości płynami do higieny intymnej, używanie czystych ręczników do osuszania się po myciu, a także noszenie właściwej bielizny.
Należy unikać sytuacji, w których można się zarazić. A w przypadku leczenia choroby, gdy mamy stałego partnera, również on musi poddać się leczeniu, by od nowa nie zarażać kobiety.
Warto przeczytać: