USG – czyli ultrasonografia – to bardzo powszechne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać obraz wewnętrznych tkanek i narządów. Jest ono mało inwazyjne i bezpieczne, więc można je wykonywać u każdego.

Co ważne, jeśli istnieje potrzeba przeprowadzenia USG, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i każde inne miasto w Polsce oferuje mnóstwo przychodni i klinik dysponujących aparatem do jego wykonywania.

USG jest badaniem z wieloletnią historią. Pierwsze doświadczenia z wykorzystaniem ultrasonografii przeprowadzano już w latach 50. XX wieku, a aparaty do wykonywania badania pojawiły się w szpitalach na przełomie lat 60. i 70 ubiegłego stulecia.

Obecnie jest to najpowszechniejsze badanie obrazowe, wykorzystywane w zasadzie w każdej dziedzinie medycyny, zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych czy kontrolnych. Ma na to wpływ m.in. jego bezpieczeństwo oraz relatywnie niska cena.

Na czym polega badanie USG?

Spis treści

Usg stawu kolanowego warszawa

USG jest badaniem wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Są one emitowane przez specjalną głowicę i wnikają w głąb organizmu.

Napotykając na narządy wewnętrzne, tkanki, a nawet płynącą krew odbijają się od nich, a echo odbitych fal wraca do głowicy i jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze obrazy.

USG znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich. W przypadku kości bardziej wskazane jest badanie rentgenowskie.

W zależności od wielu czynników – m.in. wieku pacjenta czy narządu, który ma zostać poddane badaniu – podczas USG wykorzystuje się różne rodzaje głowic i różne częstotliwości fal. Sposób, w jaki lekarz przyłoży głowicę do ciała, pozwala z kolei na uzyskanie różnych rodzajów obrazów, m.in. poprzecznych czy skośnych.

USG Warszawa – rodzaje badania

Lekarz kierujący na USG w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce może dzięki niemu uzyskać obraz właściwie każdej struktury wewnętrznej organizmu. I tak USG jamy brzusznej wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce chorób takich narządów, jak wątroba, żołądek, trzustka, nerki, śledziona, pęcherz czy aorta.

USG ginekologiczne – czyli dopochwowe – wykonuje się w ramach profilaktyki chorób kobiecych narządów rozrodczych oraz kontrolnie u kobiet spodziewających się dziecka. USG Dopplera pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach.

Bardzo popularne jest także USG ortopedyczne, stosowane w diagnostyce urazów mięśni, stawów, ścięgien itp. Standardem u noworodków jest wykonywanie USG stawów biodrowych, co pozwala skontrolować, czy rozwijają się one w sposób prawidłowy.

Czy USG jest bezpieczne?

Jak już wcześniej wspomniano, USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości.

Liczne badania naukowe dowiodły, że ryzyko uszkodzenia przez nie narządów wewnętrznych jest mniej niż znikome – z tego względu USG jest badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Można wykonywać je za każdym razem, kiedy istnieje takie medyczne uzasadnienie.

Co ważne, ultrasonografia z reguły nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed USG jamy brzusznej należy jedynie przyjąć zalecone przez lekarza środki, które usuną z jamy brzusznej pęcherzyki powietrzne, mogące wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów.

USG Warszawa – na NFZ czy prywatnie?

Wybierając się na USG w Warszawie, należy zastanowić się, czy skorzystać z usług placówek publicznych, czy prywatnych. Ogólnie, ultrasonografia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potrzebne jest jedynie skierowanie.

Należy jednak mieć świadomość, że niekiedy czas oczekiwania na badanie w publicznych przychodniach może być dość długi, a w przypadku diagnostyki znaczenie ma każdy dzień.

W prywatnych przychodniach badanie USG można wykonać w zasadzie od ręki, jednak za odpowiednią opłatą.

Należy przy tym pamiętać, że USG jest zdecydowanie najtańszym ze wszystkich badań obrazowych, a placówki prywatne często dysponują najnowocześniejszymi aparatami, zapewniającymi bardzo wysoką jakość obrazowania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.