USG – czyli ultrasonografia – to bardzo powszechne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać obraz wewnętrznych tkanek i narządów. Jest ono mało inwazyjne i bezpieczne, więc można je wykonywać u każdego.
Co ważne, jeśli istnieje potrzeba przeprowadzenia USG, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i każde inne miasto w Polsce oferuje mnóstwo przychodni i klinik dysponujących aparatem do jego wykonywania.
USG jest badaniem z wieloletnią historią. Pierwsze doświadczenia z wykorzystaniem ultrasonografii przeprowadzano już w latach 50. XX wieku, a aparaty do wykonywania badania pojawiły się w szpitalach na przełomie lat 60. i 70 ubiegłego stulecia.
Obecnie jest to najpowszechniejsze badanie obrazowe, wykorzystywane w zasadzie w każdej dziedzinie medycyny, zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych czy kontrolnych. Ma na to wpływ m.in. jego bezpieczeństwo oraz relatywnie niska cena.
Na czym polega badanie USG?
Spis treści
USG jest badaniem wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Są one emitowane przez specjalną głowicę i wnikają w głąb organizmu.
Napotykając na narządy wewnętrzne, tkanki, a nawet płynącą krew odbijają się od nich, a echo odbitych fal wraca do głowicy i jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze obrazy.
USG znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich. W przypadku kości bardziej wskazane jest badanie rentgenowskie.
W zależności od wielu czynników – m.in. wieku pacjenta czy narządu, który ma zostać poddane badaniu – podczas USG wykorzystuje się różne rodzaje głowic i różne częstotliwości fal. Sposób, w jaki lekarz przyłoży głowicę do ciała, pozwala z kolei na uzyskanie różnych rodzajów obrazów, m.in. poprzecznych czy skośnych.
USG Warszawa – rodzaje badania
Lekarz kierujący na USG w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce może dzięki niemu uzyskać obraz właściwie każdej struktury wewnętrznej organizmu. I tak USG jamy brzusznej wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce chorób takich narządów, jak wątroba, żołądek, trzustka, nerki, śledziona, pęcherz czy aorta.
USG ginekologiczne – czyli dopochwowe – wykonuje się w ramach profilaktyki chorób kobiecych narządów rozrodczych oraz kontrolnie u kobiet spodziewających się dziecka. USG Dopplera pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach.
Bardzo popularne jest także USG ortopedyczne, stosowane w diagnostyce urazów mięśni, stawów, ścięgien itp. Standardem u noworodków jest wykonywanie USG stawów biodrowych, co pozwala skontrolować, czy rozwijają się one w sposób prawidłowy.
Czy USG jest bezpieczne?
Jak już wcześniej wspomniano, USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości.
Liczne badania naukowe dowiodły, że ryzyko uszkodzenia przez nie narządów wewnętrznych jest mniej niż znikome – z tego względu USG jest badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Można wykonywać je za każdym razem, kiedy istnieje takie medyczne uzasadnienie.
Co ważne, ultrasonografia z reguły nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed USG jamy brzusznej należy jedynie przyjąć zalecone przez lekarza środki, które usuną z jamy brzusznej pęcherzyki powietrzne, mogące wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów.
USG Warszawa – na NFZ czy prywatnie?
Wybierając się na USG w Warszawie, należy zastanowić się, czy skorzystać z usług placówek publicznych, czy prywatnych. Ogólnie, ultrasonografia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potrzebne jest jedynie skierowanie.
Należy jednak mieć świadomość, że niekiedy czas oczekiwania na badanie w publicznych przychodniach może być dość długi, a w przypadku diagnostyki znaczenie ma każdy dzień.
W prywatnych przychodniach badanie USG można wykonać w zasadzie od ręki, jednak za odpowiednią opłatą.
Należy przy tym pamiętać, że USG jest zdecydowanie najtańszym ze wszystkich badań obrazowych, a placówki prywatne często dysponują najnowocześniejszymi aparatami, zapewniającymi bardzo wysoką jakość obrazowania.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- 5 tydzień ciąży – tycie, objawy, plamienia, USG i… SAMA zobacz!
- 6 tydzień ciąży – wygląd brzucha, objawy, usg, ból brzucha…
- 7 tydzień ciąży – jesteś już na to gotowa? [ZOBACZ]
- 8 tydzień ciąży – bardzo intensywny OKRES – przygotuj się na…