USG – czyli ultrasonografia – to bardzo powszechne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać obraz wewnętrznych tkanek i narządów. Jest ono mało inwazyjne i bezpieczne, więc można je wykonywać u każdego.

Co ważne, jeśli istnieje potrzeba przeprowadzenia USG, Warszawa, Gdańsk, Wrocław i każde inne miasto w Polsce oferuje mnóstwo przychodni i klinik dysponujących aparatem do jego wykonywania.

USG jest badaniem z wieloletnią historią. Pierwsze doświadczenia z wykorzystaniem ultrasonografii przeprowadzano już w latach 50. XX wieku, a aparaty do wykonywania badania pojawiły się w szpitalach na przełomie lat 60. i 70 ubiegłego stulecia.

Obecnie jest to najpowszechniejsze badanie obrazowe, wykorzystywane w zasadzie w każdej dziedzinie medycyny, zarówno w celach diagnostycznych, jak i profilaktycznych czy kontrolnych. Ma na to wpływ m.in. jego bezpieczeństwo oraz relatywnie niska cena.

Na czym polega badanie USG?

Usg stawu kolanowego warszawa

USG jest badaniem wykorzystującym właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Są one emitowane przez specjalną głowicę i wnikają w głąb organizmu.

Napotykając na narządy wewnętrzne, tkanki, a nawet płynącą krew odbijają się od nich, a echo odbitych fal wraca do głowicy i jest przekształcane przez oprogramowanie na widoczne na monitorze obrazy.

USG znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich. W przypadku kości bardziej wskazane jest badanie rentgenowskie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Niebezpieczne rośliny [LISTA 7 niebezpiecznych]

W zależności od wielu czynników – m.in. wieku pacjenta czy narządu, który ma zostać poddane badaniu – podczas USG wykorzystuje się różne rodzaje głowic i różne częstotliwości fal. Sposób, w jaki lekarz przyłoży głowicę do ciała, pozwala z kolei na uzyskanie różnych rodzajów obrazów, m.in. poprzecznych czy skośnych.

USG Warszawa – rodzaje badania

Lekarz kierujący na USG w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce może dzięki niemu uzyskać obraz właściwie każdej struktury wewnętrznej organizmu. I tak USG jamy brzusznej wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce chorób takich narządów, jak wątroba, żołądek, trzustka, nerki, śledziona, pęcherz czy aorta.

USG ginekologiczne – czyli dopochwowe – wykonuje się w ramach profilaktyki chorób kobiecych narządów rozrodczych oraz kontrolnie u kobiet spodziewających się dziecka. USG Dopplera pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach.

Bardzo popularne jest także USG ortopedyczne, stosowane w diagnostyce urazów mięśni, stawów, ścięgien itp. Standardem u noworodków jest wykonywanie USG stawów biodrowych, co pozwala skontrolować, czy rozwijają się one w sposób prawidłowy.

Czy USG jest bezpieczne?

Jak już wcześniej wspomniano, USG jest badaniem wykorzystującym fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości.

Liczne badania naukowe dowiodły, że ryzyko uszkodzenia przez nie narządów wewnętrznych jest mniej niż znikome – z tego względu USG jest badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, noworodków i dzieci. Można wykonywać je za każdym razem, kiedy istnieje takie medyczne uzasadnienie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Olej kokosowy - 9 niestandardowych zastosowań!

Co ważne, ultrasonografia z reguły nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przed USG jamy brzusznej należy jedynie przyjąć zalecone przez lekarza środki, które usuną z jamy brzusznej pęcherzyki powietrzne, mogące wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów.

USG Warszawa – na NFZ czy prywatnie?

Wybierając się na USG w Warszawie, należy zastanowić się, czy skorzystać z usług placówek publicznych, czy prywatnych. Ogólnie, ultrasonografia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potrzebne jest jedynie skierowanie.

Należy jednak mieć świadomość, że niekiedy czas oczekiwania na badanie w publicznych przychodniach może być dość długi, a w przypadku diagnostyki znaczenie ma każdy dzień.

W prywatnych przychodniach badanie USG można wykonać w zasadzie od ręki, jednak za odpowiednią opłatą.

Należy przy tym pamiętać, że USG jest zdecydowanie najtańszym ze wszystkich badań obrazowych, a placówki prywatne często dysponują najnowocześniejszymi aparatami, zapewniającymi bardzo wysoką jakość obrazowania.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.