Nie możesz zasnąć? Kładziesz się wcześnie spać, a mimo to przewracasz się z boku na bok i nie możesz się wyspać? Śpisz znacznie mniej niż powinnaś? Uważaj! Niewystarczająca ilość snu ma swoje skutki uboczne. Przeczytaj jak radzić sobie z bezsennością.Kładziesz się do łóżka, a twój mózg wciąż pracuje i analizuje wydarzenia całego dnia? A może już się poddałaś i chodzisz spać bardzo późno, wiedząc, że i tak będziesz miała problemy z zaśnięciem? Tak, czy inaczej następnego dnia będziesz się czuła wyczerpana i bez energii.

Brak snu przyczynia się do problemów z koncentracją czy pamięcią. Jesteś bardziej podatna na choroby, częściej odczuwasz ból i wciąż brak ci energii do działania.

Co należy zrobić, aby zwiększyć ilość przespanych godzin i poprawić swoje zdrowie i ogólną kondycję? Przeczytaj poniższy artykuł.

[divider]1. Pokój[/divider]

sypialnia księżniczkiMoże ci się wydawać, że idealnym miejscem do spania jest sypialnia, ponieważ, co oczywiste, jest w niej łóżko, jednak bardzo ważne jest to, co cię w tym pokoju otacza. Jeśli masz w sypialni telewizor i spędzasz dużo czasu leżąc w łóżku i oglądając przeróżne filmy i programy, twoje ciało nie czuje powiązania pomiędzy łóżkiem, na którym oglądasz telewizję a snem.

Ponadto, jeśli w twoim pokoju nie jest do końca ciemno, może cię to wybić z rytmu snu. Idealny pokój do spania to taki, w którym nie ma telewizora, radia czy komputera. Jeśli zasypiasz z telefonem przy łóżku, upewnij się, że jest wyciszony, bez wibracji. Wibrujący dźwięk tuż na uchem z pewnością cię obudzi. Ogranicz światło poprzez ciemne zasłony.

[divider]2. Jedzenie i picie[/divider]

szklanka rorącego kakaoMoże się wydawać, że węglowodany potrafią zdziałać cuda, ale jeśli chodzi o wywoływanie snu, nie powinnaś kłaść się spać z pełnym żołądkiem, ponieważ twój sen będzie niespokojny. Nie wspominając już o tym, że nie jest to zdrowe dla twojego ciała. Jeśli chcesz uspokoić ciało i zapaść w sen wybieraj takie napoje, które spowodują, że się zrelaksujesz.
Sięgnij po szklankę ciepłego mleka, kakao lub filiżankę gorącej herbaty. Kawę spożywaj tylko do południa. Picie kawy w późniejszej porze dnia powoduje, że kofeina uniemożliwia szybkie zaśnięcie. Unikaj picia alkoholu przed snem.

[divider]3. Nocne ćwiczenia[/divider]

gorąca kąpiel wannaJeśli spędzasz wieczorem dużo czasu przed monitorem komputera lub grasz po nocy w różne gry komputerowe, może to stanowić problemy z zaśnięciem. Nie możesz funkcjonować na pełnych obrotach, a chwilę później zmuszać mózg to całkowitego wyłączenia się i zrelaksowania.
Przed snem zdecyduj się na ćwiczenia relaksacyjne, zamiast tych, które wymagają większej aktywności umysłowej. Poczytaj książkę, weź gorącą kąpiel, idź na spacer.

[divider]4. Muzyka relaksacyjna[/divider]

kobieta w słuchawkach słucha muzyki w łóżkuJeśli masz hałaśliwych sąsiadów, mogą się pojawić problemy ze snem. Nie ważne czy sąsiad za ścianą słucha głośno muzyki czy pies szczeka za oknem zbyt głośno, takie hałasy stają się w nocy bardzo irytujące. Aby się wyciszyć i ułatwić sobie zaśnięcie, słuchaj przed snem muzyki relaksacyjnej i skup się tylko na niej.

[divider]5. Ćwiczenia[/divider]

kobieta fitness siłowniaAktywność fizyczna jest bardzo istotna, ale nie decyduj się na ćwiczenia tuż przed snem, ponieważ jeszcze bardziej cię one rozbudzą. Jeśli chcesz poćwiczyć, rób to w ciągu dnia. Spędź trochę czasu na siłowni, zapisz się na fitness, ale pamiętaj, aby skończyć wszelkie ćwiczenia 3-4 godziny przed snem.
Taka aktywność fizyczna pozwoli ci pozbyć się nadmiaru energii, która sprawia, że jesteś cały czas pobudzona i nie możesz spać. Ponadto, dzięki ćwiczeniom pozbędziesz się stresu, oczyścisz umysł i nie będziesz rozmyślać nad sytuacjami z danego dnia. Nic nie będzie w stanie zakłócić twojego snu.

Koniec z bezsennymi nocami, skorzystaj z tych sposobów i … słodkich snów. Zobacz również: 8 nawyków kobiet, które potrafią inspirować.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

2 KOMENTARZE

  1. Kiedyś kładłam się i od razu zasypiałam a od kiedy praca, imprezy stress jest coraz gorzej i wiele osób ma z tym problem z tego jak rozmawiam z ludźmi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.