Towarzystwo Budownictwa Społecznego tzw. TBS-y zaczęły powstawać od 1995 roku kiedy to uchwalono ustawę dnia 26 października 1995 roku. Na chwilę obecną w Polsce z powodzeniem funkcjonuje około 400 TBS-ów. Powstają one w każdym większym mieście od wielkości kilkudziesięciu tysięcy. Spółkę TBS może założyć dosłownie każdy, ale duża ich większość prowadzona jest przez gminy i spółdzielnie.

W ustawie przedstawione zostały dwa wymogi, które należy spełnić, aby móc starać się o mieszkanie z TBS.

Pierwszym wymogiem, jakie musi spełnić przyszły najemca to brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek mieszkania lub lokalu w mieście, w którym będziemy starać się o mieszkanie w systemie TBS.

mieszkania-tbsTen wymóg dotyczy wszystkich osób, które będą mieszkać w mieszkaniu. Wymóg braku praw do jakiegokolwiek mieszkania jest weryfikowany podczas procesu podpisywania umowy z TBS.

Drugim wymogiem do spełnienia jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Zarobki wyraźnie większe niż średnia wysokość w danym województwie mogą stanąć nam na drodze do wymarzonego mieszkania TBS.

Miesięczne dochody gospodarstwa domowego nie mogą przekraczać 130% średniego wynagrodzenia w tym województwie, w którym staramy się o mieszkanie.

Artykuł powstał we współpracy z ogólnokrajowym portalem mieszkań http://tbs24.pl

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.