Towarzystwo Budownictwa Społecznego tzw. TBS-y zaczęły powstawać od 1995 roku kiedy to uchwalono ustawę dnia 26 października 1995 roku. Na chwilę obecną w Polsce z powodzeniem funkcjonuje około 400 TBS-ów. Powstają one w każdym większym mieście od wielkości kilkudziesięciu tysięcy. Spółkę TBS może założyć dosłownie każdy, ale duża ich większość prowadzona jest przez gminy i spółdzielnie.
W ustawie przedstawione zostały dwa wymogi, które należy spełnić, aby móc starać się o mieszkanie z TBS.
Pierwszym wymogiem, jakie musi spełnić przyszły najemca to brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek mieszkania lub lokalu w mieście, w którym będziemy starać się o mieszkanie w systemie TBS.
Ten wymóg dotyczy wszystkich osób, które będą mieszkać w mieszkaniu. Wymóg braku praw do jakiegokolwiek mieszkania jest weryfikowany podczas procesu podpisywania umowy z TBS.
Drugim wymogiem do spełnienia jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Zarobki wyraźnie większe niż średnia wysokość w danym województwie mogą stanąć nam na drodze do wymarzonego mieszkania TBS.
Miesięczne dochody gospodarstwa domowego nie mogą przekraczać 130% średniego wynagrodzenia w tym województwie, w którym staramy się o mieszkanie.
Artykuł powstał we współpracy z ogólnokrajowym portalem mieszkań http://tbs24.pl
Warto przeczytać:
- Deweloper – sprzymierzeniec czy wróg? Sprawdź go, zanim kupisz mieszkanie!
- Czy warto wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem
- Chcę wziąć kredyt na mieszkanie z partnerką – co na to bank?
- Jak negocjować z deweloperem zakup nowego mieszkania?
- Homla – ogłoszenia nieruchomości inne niż wszystkie