Witamina A jest jedną z tych, które nie tylko wpływają na zdrowie i odpowiednie funkcjonowanie organizmu, ale również znacząco poprawiają urodę. Przedstawiamy wykorzystanie witaminy A w kosmetyce, by zawsze służyła pięknu.
Spis treści
Rodzaje witaminy A stosowane w kosmetyce
W kosmetyce wykorzystuje się witaminę A w postaci retinolu. Retinoidy to pochodne witaminy A, do których zalicza się beta karoten (prowitamina A). Witamina A i pochodne znane są z znane z bycia bardzo dobrymi antyoksydantami. Retinol ma działanie kwasu, silnie złuszczające.
Witaminę A i jej pochodne stosuje się w różnych stężeniach. Najsilniejsze stężenie i żrące działanie ma witamina w formie tretoiny, która wydawana jest na receptę i stosowana wyłącznie w sprawdzonych warunkach. Najsłabsze działanie mają estry witaminy A, na przykład octan retinylu.
Dla kogo witamina A?
Witamina A oraz jej pochodne są wskazane dla wszystkich, którzy chcą wygładzić cerę, zmniejszyć widoczność blizn, a także wyraźnie odmłodzić skórę. Najczęściej właśnie jest wykorzystywana do hamowania procesu starzenia się skóry, spłycenia zmarszczek, ujednolicenia koloru.
Stosowana jest również w leczeniu trądziku do poprawy stanu skóry. Witamina ta jest również wskazana dla tych osób, które rzuciły palenie, zdarzało im się więcej pić, przez dłuższy czas przyjmowały leki obniżające cholesterol. Również kobiety, które zażywały lub zażywają doustną antykoncepcję cierpią z powodu niedoborów witaminy A, a co za tym idzie, przyśpieszone starzenie.
Stymulujący wpływ witaminy A na skórę
Retinol ma działanie stymulujące na skórę, działa w trzech najważniejszych etapach. Pierwsze stadium to wyraźne zwiększenie gładkości skóry w dotyku, zmiękczenie zrogowaciałej skóry. Skóra zyskuje również ujednolicony kolor, co sprawia, że znikają przebarwienia, zmniejsza się widoczność blizn.
Następnie retinole mają silne działanie złuszczające. W czasie terapii retinolami nie zaleca się wystawiania się na działanie promieniowania słonecznego albo korzystania z solarium. Oprócz działania bezpośrednio na naskórek retinole są znane z tego, że wnikają również w głębsze warstwy skóry, czego nie jest w stanie uczynić żaden krem.
Dzięki temu oddziałują na włókna kolagenowe i pobudzają je do odbudowy. Skóra staje się bardziej elastyczna i napięta. Ponieważ retinole działają jako antyoksydanty, osłaniają również skórę przed niszczącym działaniem wolnych rodników pochodzących ze środowiska.
Nie tylko niwelują istniejące zmiany ale zapobiegają również powstawaniu nowych. Retinol ma także działanie pobudzające produkcję kwasu hialuronowego, przez co wpływa na większe nawilżenie skóry. Retinol ma działanie przeciwzapalne oraz normalizujące skórę. To dlatego tak dobrze sprawdza się również w leczeniu schorzeń skóry, czyli trądziku.
Niedobory witaminy A
Witamina A ma bardzo ważny wpływ na zdrowie i urodę. To na wpływa na wzrost i regulację nabłonka, dzięki niej możemy pochwalić się gładką, elastyczną, nawilżoną skórą. Witamina A działa unieszkodliwiając dym papierosowy, który jest również przyczyną powstawania zmarszczek. Witaminę A należy również dostarczać do organizmu z pokarmu.
Chociaż dosyć dobrze magazynuje się ona w organizmie i rzadko cierpimy na jej niedobory, to jednak mogą się one zdarzyć jeśli nie przyswajamy odpowiedniej ilości tej witaminy. Lista zaburzeń wynikających z niedoborów jest bardzo długa. Zaczyna się od schorzeń wzroku (tak zwana kurza ślepota). Ma również niebagatelny wpływ na urodę. Skóra pozbawiona witaminy A staje się szorstka, sucha, łuszczy się. Również włosy stają się matowe, łamliwe, wtedy z ratunkiem przyjdzie zabieg keratynowania włosów.
Suplementacja witaminy A
Niekiedy konieczna jest suplementacja witaminy A. Jednak łatwo ją przedawkować, dlatego należy być uważnym. Witamina A dostępna jest w kapsułkach zawierających olej, ponieważ właśnie w olejach się rozpuszcza. Jednak bywa, że nie jest już oryginalnie przygotowana z olejem, a przyjmuje się ją w formie zwykłych tabletek.
Wówczas bardzo ważne jest, by spożywać witaminę A razem z tłuszczem w posiłkach. Niektórzy zalecają spożywanie nie samej witaminy A, ale jej prowitaminy w formie beta karotenu. W takiej właśnie formie jest ona dostępna w jedzeniu. Podczas gdy przedawkowanie witaminy A objawia się nudnościami, kłopotami z widzeniem, bólem mięśni i stawów, to przedawkowanie beta karotenu daje jedynie jeden objaw, którym jest charakterystyczny pomarańczowy odcień skóry.
To z pewnością sygnał, aby odstawić suplementację. Naturalnym źródłem witaminy A jest tran. Beta karoten znajdziemy w żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych warzywach, takich jak papryka, marchew, pomidor.
Witamina A i cynk
Suplementacja witaminy A oraz cynku bardzo dobrze wpływa na skórę. Cynk wpływa na lepsze działanie witaminy w skórze. Uwalnia jej pokłady z wątroby. Cynk ma działanie przeciwzapalne, ponadto doskonale wpływa na stan skóry.
Razem zmniejszają trądzik, wygładzają skórę. Pozostałymi substancjami, z którymi witamina A najlepiej wychodzi w duecie są witamina E, również znana ze swojego dobrego wpływu na skórę, oraz selen.