Ile kalorii ma pomidor? Pomidory są warzywem chętnie zjadanym w Polsce na śniadanie, do obiadu i na kolację, jak również są najbardziej popularnym dodatkiem do kanapek i przekąsek zjadanych w szkole i w pracy.

Jesteśmy również wielkimi fanami przetworów na bazie pomidorów, takich jak sosy pomidorowe, dania z dodatkiem pomidorów.

Właściwości pomidorów

Pomidory to jedne z nielicznych warzyw zawierających likopen, substancję pochodzenia naturalnego, która odgrywa wielką rolę w leczeniu chorób serca, oraz w zmniejszaniu ryzyka zachorowalności na choroby układu krwionośnego, między innymi zawał serca, czy udar. Pomidory są nie tylko smaczne, ale zawierają również wiele właściwości prozdrowotnych.

Między innymi są moczopędne, przez co przyśpieszają oczyszczanie nerek oraz wspomagają oczyszczanie organizmu z toksycznych odpadów przemiany materii. Warto jednak wiedzieć, że pomidory nie zawsze są bardzo zdrowe.

Okazuje się, że popularne połączenie pomidora z białym serem generuje tworzenie się kwasu szczawiowego, który w dużym stężeniu źle wpływa na stawy i na ogóle zdrowie. Na szczęście zdrowy organizm potrafi poradzić sobie z niewielkimi ilościami kwasu szczawiowego.

Ile kalorii ma pomidor?

Pomidory w większości składają się z wody, dlatego świeży, średniej wielkości pomidor posiada znikomą liczbę kalorii. Jest to około 26 kalorii na całe warzywo. Odmiana pomarańczowa pomidora jest bardziej kaloryczna i zawiera 40 kalorii.

Jednocześnie pomidory zawierają dużo błonnika, przez co wpływają na zmniejszenie uczucia głodu. Są zatem polecane w przypadku stosowania diety, gdy zależy nam na tym, by szybko schudnąć. Popularne u nas pomidorki koktajlowe to zaledwie 3 kalorie na jedno małe grono z kiści tego przysmaku.

Pomidory nadają się doskonale jako letnie, niskokaloryczne sałatki. Sprawa komplikuje się nieco, gdy chcemy jeść pomidory w oleju. Ich kaloryczność wzrasta wówczas do około 100 kalorii.

Również podsmażane pomidory nie są niskokaloryczne, bo szklanka takiego dania zawiera aż 250 kalorii. Popularna zupa pomidorowa w jednej, niezaprawianej śmietaną porcji zawiera 150 kalorii.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.