Ile kalorii ma pomidor? Pomidory są warzywem chętnie zjadanym w Polsce na śniadanie, do obiadu i na kolację, jak również są najbardziej popularnym dodatkiem do kanapek i przekąsek zjadanych w szkole i w pracy. Jesteśmy również wielkimi fanami przetworów na bazie pomidorów, takich jak sosy pomidorowe, dania z dodatkiem pomidorów.

Właściwości pomidorów

Pomidory to jedne z nielicznych warzyw zawierających likopen, substancję pochodzenia naturalnego, która odgrywa wielką rolę w leczeniu chorób serca, oraz w zmniejszaniu ryzyka zachorowalności na choroby układu krwionośnego, między innymi zawał serca, czy udar. Pomidory są nie tylko smaczne, ale zawierają również wiele właściwości prozdrowotnych.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Efekt Przekonania - jako bariera przed zdrowiem, szczęściem i szczupłą sylwetką

Między innymi są moczopędne, przez co przyśpieszają oczyszczanie nerek oraz wspomagają oczyszczanie organizmu z toksycznych odpadów przemiany materii. Warto jednak wiedzieć, że pomidory nie zawsze są bardzo zdrowe. Okazuje się, że popularne połączenie pomidora z białym serem generuje tworzenie się kwasu szczawiowego, który w dużym stężeniu źle wpływa na stawy i na na ogóle zdrowie. Na szczęście zdrowy organizm potrafi poradzić sobie z niewielkimi ilościami kwasu szczawiowego.

Ile kalorii ma pomidor?

Pomidory w większości składają się z wody, dlatego świeży, średniej wielkości pomidor posiada znikomą liczbę kalorii. Jest to około 26 kalorii na całe warzywo. Odmiana pomarańczowa pomidora jest bardziej kaloryczna i zawiera 40 kalorii. Jednocześnie pomidory zawierają dużo błonnika, przez co wpływają na zmniejszenie uczucia głodu. Są zatem polecane w przypadku stosowania diety, gdy zależy nam na tym by szybko schudnąć. Popularne u nas pomidorki koktajlowe to zaledwie 3 kalorie na jedno małe grono z kiści tego przysmaku.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Motywator do treningu

Pomidory nadają się doskonale jako letnie, niskokaloryczne sałatki. Sprawa komplikuje się nieco, gdy chcemy jeść pomidory w oleju. Ich kaloryczność wzrasta wówczas do około 100 kalorii. Również podsmażane pomidory nie są niskokaloryczne, bo szklanka takiego dania zawiera aż 250 kalorii. Popularna zupa pomidorowa w jednej, niezaprawianej śmietaną porcji zawiera 150 kalorii.

0 Udostępnień
(11głosów, średnia: 4,55 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.