Wrastające włoski po depilacji to problem, który nęka nas kobiety. Każda z nas, która choć raz zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie depilacji, wie, jaką zmorą mogą być wrastające włoski.

Powstają one między innymi w wyniku nieodpowiedniej techniki wyrywania włosków bądź nieodpowiedniej pielęgnacji po zabiegu.

Koniecznie sprawdź:

Najczęściej wrastające włoski dotykają nas w okolicach bikini. Pojawiają się, gdy nowo wyrastający włosek jest zbyt słaby, by przebić delikatną warstwę skóry. Wówczas zaczyna rosnąć pod nią, w przeciwnym kierunku do naturalnego.

Na szczęście z pomocą prostych naturalnych metod możesz raz na zawsze rozprawić się z tym nieprzyjemnym problemem i cieszyć gładką skórą przez 3 tygodnie.

Oto 5 sposobów na wrastające włoski po depilacji!

wrastajace-wloski
Wrastające włoski

Systematyczne peelingi

Jednym z najistotniejszych czynników zapobiegających wrastaniu włosków jest regularne złuszczanie martwego naskórka. Usuwając martwe komórki skóry, sprawisz, że włoski nie będą miały trudności z przebiciem się przez skórę, dzięki czemu nie będą więcej wrastać.

W tym celu możesz zastosować domowej roboty peeling kawowy, który dodatkowo pobudzi krążenie i zredukuje cellulit. Do przygotowania peelingu będziesz potrzebowała:

  • 2 łyżki kawy mielonej
  • 1 łyżeczkę cynamonu
  • 1 łyżeczkę gruboziarnistego cukru
  • 1 łyżeczkę soli

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, najlepiej w szczelnie zamykanym słoiku i stosować podczas kąpieli, na wilgotną skórę. Jeśli chcesz taki domowy peeling stosować również do twarzy, zrezygnuj z cynamonu i soli, w ten sposób jego działanie nie będzie tak intensywne.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Również istotnym czynnikiem zapobiegającym wrastaniu włosków jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia skóry. Dostarczając swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów, sprawisz, że Twoja skóra nie będzie się wysuszać. Łącząc to działanie z regularnym peelingiem, zredukujesz ryzyko wystąpienia wrastających włosków do minimum.

Pamiętaj jednak, żeby nie opijać się wyłącznie wodą. Warto zastąpić ją różnego rodzaju ziołami, które dodatkowo odżywią nasz organizm. Jeśli jednak wolisz pić wodę, dodawaj do niej kilka kropli soku z cytryny, w ten sposób wypita woda nie tylko przeleci przez Twój organizm, ale dodatkowo wchłonie się, zapewniając odpowiednie nawilżenie.

Kąpiel przed depilacją

Równie istotne, w zapobieganiu wystąpienia wrastających włosków jest odpowiednie przygotowanie skóry do depilacji. Przed zabiegiem powinnaś wziąć długą, gorącą kąpiel. W ten sposób skóra stanie się lepiej nawilżona, a jej pory rozszerzą się.

kąpiel-przed-depilacją
Weź sobie długą przyjemną kąpiel przed depilacją!

Takie przygotowanie sprawi, że znacznie łatwiej pozbędziesz się włosków, wyrywając je wraz z cebulką. Dodatkowo sam zabieg będzie znacznie przyjemniejszy. Nie będziesz odczuwała tak silnego bólu jak w przypadku zabiegu przeprowadzanego na suchej, chłodnej skórze.

Cebula na wrastające włoski

Nie da się ukryć, że nawet stosując powyższe zasady, może się pojawić sytuacja, że jakiś zbłąkany włosek wrośnie nam w skórę. Jeśli zauważyłaś, że taka sytuacja ma miejsce (poznasz to po niewielkiej krostce, pod którą czasami można zauważyć włoska) nie musisz w panice sięgać po pincetę.

W takiej sytuacji wystarczy, że delikatnie podsmażysz cebulę, a następnie położysz na miejsce, w którym zauważyłaś wrastający włosek. Taki zabieg sprawi, że powstały bąbel pęknie (bezboleśnie), dając włoskom szansę na przedostanie się na powierzchnię skóry.

Jeśli nie chcesz stosować cebuli, możesz również sięgnąć po leki na trądzik. Krosty towarzyszące wrastającym włoskom swoją strukturą zbliżone są do pryszczy.

W ich wnętrzu również gromadzi się ropa, więc jeśli chcesz jak najszybciej uporać się z problemem, możesz zastosować specjalistyczne maści lub spirytus salicylowy. Musisz jednak pamiętać, że metoda ta jest mniej skuteczna.

Wyrywanie wrastających włosków

Ostatnią i zdecydowanie najmniej polecaną metodą pozbycia się wrastających włosków jest ich wyrwanie. Często jest to nasza pierwsza reakcja, gdy zauważymy bąbel. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny i sterylności nie jest niebezpieczna, jednak zdarza nam się zapomnieć o wcześniejszym zdezynfekowaniu miejsca, w którym wrasta włos i pincety.

wyrywanie-wrastajacego-wloska
Wyrywanie wrastającego włoska

Stosowanie nieoczyszczonego sprzętu może się przyczynić do rozwoju infekcji, która wymagać będzie interwencji lekarza. Dlatego jeśli już decydujesz się na wyrwanie wrastającego włoska z wnętrza skóry, musisz pamiętać o zachowaniu najwyższej higieny.

Depilacja woskiem

Zabiegi depilacji woskiem, bądź przy użyciu depilatora uznawane są za jedną z lepszych metod pozbywania się włosków. Sam zabieg nie jest drogi (jak w przypadku laserowej depilacji), a jest znacznie skuteczniejszy niż maszynka do golenia czy kremy do depilacji.

Jednak widmo wrastających włosków często sprawia, że rezygnujemy z tej formy depilacji, choć jak widać, nie jest to konieczne.

Natura dała nam szereg możliwości w walce z różnymi schorzeniami, a także w pielęgnacji ciała. Pamiętając o zachowaniu odpowiednich środków zaradczych, możesz niemal całkowicie wykluczyć ryzyko wrastających włosków.

Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się sezon bikini. Jeśli chcesz, by Twoje ciało zachwycało gładką skórą, możesz spokojnie zdecydować się na zabieg depilacji bez obaw o nieprzyjemne skutki uboczne.

0 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. Na wrastające włoski polecam produkty bump eraiser, składają się z naturalnych składników, pozbywają problemu wrastających włosków, zaczerwienienia, swędzenia oraz
    powstawania zmian na skórze. Zapewniają gładki, zdrowy wygląd skóry po usunięciu włosków

    • Hmm… może kiedyś wypróbuję. Chociaż od kiedy zaczęłam się depilować po gorącej kąpieli, a nie “na sucho” to wrastające włoski zdarzają się naprawdę rzadko :)

  2. Też mam problemy z wrastającymi włoskami. Staram się robić regularnie peeling, przynajmniej raz w tygodniu. Po każdej kąpieli nakładam tłusty balsam. Najlepiej sprawdza mi się masło shea. Jednak czasem mam problemy z pojedynczymi wrastającymi włoskami. Wtedy wyciągam włos pęsetą, a nogi zamiast balsamem smaruje kremem Nano one. Szybciej goi te czerwone przebarwienia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.